Hiszpania: lekcje będą nagrywane?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Alexas_Fotos

  

Prokuratura Generalna w Madrycie zaleciła hiszpańskim szkołom instalowanie kamer. Nagrywanie zajęć oraz “określonych miejsc w szkole” ma służyć zwalczaniu nasilającej się przemocy wśród uczniów.

Jak wyjaśniła prokurator generalna Hiszpanii Maria Jose Segarra, obserwowanie za pomocą kamer sytuacji w szkole może pomóc w zdobywaniu wiedzy na temat zjawiska przemocy, w tym przestępstw seksualnych, popełnianych przez uczniów na swoich kolegach i koleżankach. Dodała, że systematycznie rośnie liczba doniesień “o przestępstwach seksualnych popełnianych na terenie” hiszpańskich szkół.

“Uczniowie padają ofiarą przemocy ze strony osób otaczających ich w szkole. (…) Materiał filmowy pomógłby w ustaleniu pewnych zachowań i potencjalnych agresorów”

- dodała.

Z opublikowanych w kwietniu danych ministerstwa oświaty wynika, że w szkołach podstawowych i średnich Hiszpanii jest ponad 5500 uczniów prześladowanych przez swoich kolegów. 11 proc. z nich doświadcza czynów kwalifikowanych jako przestępstwa na tle seksualnym.

Z szacunków resortu wynika, że najwięcej przypadków znęcania się nad dziećmi w szkołach wykrywanych jest przez rodziców ofiar.

W poniedziałek prokurator generalna zaprezentowała dane, według których w 2018 r. liczba przestępstw na tle seksualnym wzrosła w Hiszpanii do 19 tys., czyli o ponad 23 proc. wobec poprzedniego roku.

W dokumencie wskazano, że szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest “fenomen coraz liczniejszych gwałtów zbiorowych na kobietach”. Odnotowano, że zjawisko może mieć związek z “coraz powszechniejszą pornografią w sieci, w której kobieta często traktowana jest niczym przedmiot”. Z raportu prokuratury generalnej w Madrycie wynika też, iż rozwój portali społecznościowych sprzyja nasileniu się zjawiska przestępstw na tle seksualnym, szczególnie wobec młodych internautów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Próbowali przemycić... pytony i węże boa

/ http://www.podkarpackie.kas.gov.pl

  

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej (Podkarpackie) udaremniony został nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów, w tym m.in. pytonów i węży boa – poinformowała Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Egzotyczne zwierzęta znajdowały się w czterech starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Przewoził je bus, którym podróżowało siedmiu obywateli Ukrainy.

„Kierowca nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków zwierząt oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę” – dodała Siwy.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli zwierzęta i zwrócili się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Na przejście graniczne przybyli ekspert z ZOO oraz koordynator ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Przeprowadzili oni wstępną identyfikację gadów i płazów. Okazało się, że spośród 166 przemycanych zwierząt aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską.

W busie przewożono 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Python reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), cztery warany kolczastoogonowe (Varanus acanthurus), dwa okazy boa madagaskarskiego (Sanzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt to ok. 50 tys. euro.

Jak podkreśliła Siwy, w sprawie przewożonych okazów objętych ochroną CITES wszczęto postępowanie karne. Natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi policja.

„Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Przewóz okazów objętych ochroną CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”

– zaznaczyła Siwy.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl