Hiszpania: lekcje będą nagrywane?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Alexas_Fotos

  

Prokuratura Generalna w Madrycie zaleciła hiszpańskim szkołom instalowanie kamer. Nagrywanie zajęć oraz “określonych miejsc w szkole” ma służyć zwalczaniu nasilającej się przemocy wśród uczniów.

Jak wyjaśniła prokurator generalna Hiszpanii Maria Jose Segarra, obserwowanie za pomocą kamer sytuacji w szkole może pomóc w zdobywaniu wiedzy na temat zjawiska przemocy, w tym przestępstw seksualnych, popełnianych przez uczniów na swoich kolegach i koleżankach. Dodała, że systematycznie rośnie liczba doniesień “o przestępstwach seksualnych popełnianych na terenie” hiszpańskich szkół.

“Uczniowie padają ofiarą przemocy ze strony osób otaczających ich w szkole. (…) Materiał filmowy pomógłby w ustaleniu pewnych zachowań i potencjalnych agresorów”

- dodała.

Z opublikowanych w kwietniu danych ministerstwa oświaty wynika, że w szkołach podstawowych i średnich Hiszpanii jest ponad 5500 uczniów prześladowanych przez swoich kolegów. 11 proc. z nich doświadcza czynów kwalifikowanych jako przestępstwa na tle seksualnym.

Z szacunków resortu wynika, że najwięcej przypadków znęcania się nad dziećmi w szkołach wykrywanych jest przez rodziców ofiar.

W poniedziałek prokurator generalna zaprezentowała dane, według których w 2018 r. liczba przestępstw na tle seksualnym wzrosła w Hiszpanii do 19 tys., czyli o ponad 23 proc. wobec poprzedniego roku.

W dokumencie wskazano, że szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest “fenomen coraz liczniejszych gwałtów zbiorowych na kobietach”. Odnotowano, że zjawisko może mieć związek z “coraz powszechniejszą pornografią w sieci, w której kobieta często traktowana jest niczym przedmiot”. Z raportu prokuratury generalnej w Madrycie wynika też, iż rozwój portali społecznościowych sprzyja nasileniu się zjawiska przestępstw na tle seksualnym, szczególnie wobec młodych internautów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Więcej przypadków krztuśca w Polsce. W 2019 roku ponad 1,5 tysiąca zachorowań

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W 2019 r. zarejestrowano w Polsce 1626 przypadków krztuśca – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2018 r. zanotowano ich 1548.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, zaraźliwa choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Krztusiec u niemowląt i noworodków wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc, bezdech, drgawki, encefalopatia. Powikłania u nastolatków i dorosłych to m.in. nietrzymanie moczu, złamania żeber czy zapalenie płuc.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP - tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Eksperci podnoszą, że krztusiec błędnie traktowany bywa jako choroba wieku dziecięcego i zbyt rzadko rozpoznawany jest u dorosłych. Wskazują, że zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts