Bombowce USA w Europie "Jesteśmy w stanie użyć siły bojowej w każdej chwili"

zdjęcie ilustracyjne / Jordon R. Beesley - US Navy wikipedia.org

  

Obecność B-2 [w Anglii] ma przypomnieć każdemu potencjalnemu przeciwnikowi, czy będzie to państwo, używająca przemocy organizacja terrorystyczna czy jakikolwiek inny aktor, że USA są w stanie użyć siły bojowej w każdym czasie i każdym miejscu – zapewnili amerykańscy dowódcy zaangażowani w pobyt tych maszyn.

Pod koniec sierpnia do bazy RAF Fairford w zachodniej Anglii przyleciały trzy B-2 z 393. eskadry bombowej wchodzącej w skład 509. Skrzydła Bombowego USAF.

- Ta dyslokacja powietrznych środków bojowych jest widocznym przykładem naszego zaangażowania. Stany Zjednoczone i Europa muszą zachować to zaangażowanie i wzajemne zaufanie w obliczu strategicznych wyzwań i nasilających się nieprzyjaznych działań. Obecność B-2 ma przypomnieć każdemu potencjalnemu przeciwnikowi, czy będzie to państwo, używająca przemocy organizacja terrorystyczna czy jakikolwiek inny aktor, że USA są w stanie użyć siły bojowej w każdym czasie i każdym miejscu

– powiedział dziś w telefonicznym briefingu dla dziennikarzy płk Kurt Wendt, dowodzący 51. Powietrznym Skrzydłem Wsparcia.

- Niekoniecznie chodzi nam o jakieś specyficzne grupy, kraje, organizacje. Jesteśmy tu, aby odstraszać każdego potencjalnego przeciwnika. Ale skupiamy się zapewnieniu gwarancji naszym partnerom, na szkoleniu i na pracy nad interoperacyjnością

- dodał.

Dowódca 393. eskadry ppłk Robert „Spartan” Schoeneberg podkreślił partnerstwo z RAF i znaczenie szkoleń załóg B-2 z siłami używającymi innych systemów. - Te pobyty pozwalają naszym załogom utrzymywać gotowość i sprawdzać nasze globalne zdolności do uderzenia. Międzynarodowa współpraca z samolotami piątej generacji daje nam wyjątkowe możliwości szkoleniowe, wzmacnia nasze zdolności do współdziałania, demonstruje też nasze zaangażowanie na rzecz NATO – powiedział Schoeneberg.

- Naszej wysuniętej obecności w Europie nie da się zastąpić. Jest fundamentalna, byśmy mogli zagwarantować naszym sojusznikom, że jesteśmy zdolni reagować na zagrożenia i wesprzeć globalne operacje

– dodał podpułkownik.

Jak powiedział Schoeneberg, B-2 będą w Europie ćwiczyć z innymi amerykańskimi siłami, innymi rodzajami sił zbrojnych i z sojusznikami.

Zastrzegł, że „ze względów operacyjnych” nie może podać rejonów, w których będą latały amerykańskie B-2, nie sprecyzował też, czy w planie są ćwiczenia z polskim wojskiem. - Amerykańskie bombowce będą latały i wykonywały misje w całej Europie w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nad suwerennymi terytoriami po uzgodnieniach i za zgodą zaangażowanych państw – powiedział. Dodał, że stacjonujące w Fairford bombowce B-52, które nie są częścią sił zadaniowych tworzonych przez B-2, wezmą udział w ćwiczeniach Ample Strike, Covert Warrior i w dniach NATO.

Pytany, jak blisko rosyjskiej granicy będą odbywać loty bombowce B-2, odparł, że nie może tego ujawnić. Zapewnił, że loty będą zgodne z międzynarodowymi procedurami.

Stacjonujące w Fairford B-2 odbyły m. in. ćwiczenia z brytyjskimi wielozadaniowymi myśliwcami F-35.

Northrop B-2 Spirit to bombowiec o obniżonej wykrywalności przez radar (stealth), skonstruowany w układzie latającego skrzydła. Były używane w operacji NATO w Kosowie, w wojnach w Afganistanie i Iraku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

54 delegacje przybędą do Polski

zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły dotychczas udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci. Oficjalne dane na temat potwierdzenia udziału w uroczystościach podało Muzeum Auschwitz.

Placówka poinformowała, że udział ostatnio zapowiedziały delegacje: Bośni i Hercegowiny z członkiem prezydium tego kraju Szefikiem Dżaferoviciem na czele, Bułgarii pod przewodnictwem premiera Bojko Borisowa, a także Republiki Korei, którą będzie reprezentował ambasador Sun Mira.

Wcześniej przyjazd na ceremonię rocznicową potwierdziły: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą również Rada Europejska, Rada Europy, Organizacja Nardów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda.

O składzie delegacji decyduje każdy kraj z osobna.

Zgodnie z informacją Muzeum Auschwitz najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts