Włochy: Nowy rząd z akceptacją Senatu

Siedziba włoskiego Senatu / By Francesco Gasparetti z Senigallia, Italy - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1087959

  

Nowy włoski rząd Giuseppe Contego otrzymał we wtorek wotum zaufania w Senacie, dzień po tym, gdy uzyskał je w Izbie Deputowanych. Gabinet poparły obie izby parlamentu niespełna tydzień po jego powołaniu przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną. Za udzieleniem wotum głosowało 169 senatorów, przeciwko było 133.

Podobnie jak w niższej izbie parlamentu, także w Senacie debata poprzedzająca głosowanie była burzliwa i chwilami zamieniała się w awanturę między parlamentarzystami nowej koalicji i opozycji, zwłaszcza współrządzącej do niedawna Ligi.

Kiedy premier Conte wszedł na salę obrad, został powitany przez senatorów Ligi okrzykiem: "zdrajca, zdrajca". Senatorowie krzyczeli też: "bez honoru", "hańba" i zarzucali mu brak godności.

Przewodnicząca Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati wielokrotnie przywoływała parlamentarzystów do porządku.

Najostrzej podczas debaty zaatakował premiera lider Ligi, były wicepremier Matteo Salvini. Zarzucił Contemu, z którym przez 14 miesięcy był w rządzie, że jest "przygwożdżony do fotela jak stare mumie Pierwszej Republiki".

Salvini ponowił żądanie rozpisania nowych wyborów, których domaga się od rozpadu poprzedniej koalicji 8 sierpnia. "Kto nie chce wyborów, nie ma czystego sumienia" - ocenił.

Zwracając się do przedstawicieli Ruchu Pięciu Gwiazd, Salvini zapytał: "Naprawdę myślicie, że możecie zrobić rewolucję, którą zapowiadaliście" z nowymi koalicjantami?

"Wrócimy do rządzenia tym krajem, z miłości do niego, a nie do stanowisk" - oświadczył przywódca.

Senator Forza Italia Renato Schifani przypominał Ruchowi Pięciu Gwiazd, że przed zeszłorocznymi wyborami zapowiadał, że nie zawrze żadnego sojuszu. "A potem zawarł z Ligą" - dodał. "Podobnie Ruch zapewniał, że nigdy nie zawrze porozumienia z Partią Demokratyczną" - podkreślał Schifani.

W replice przed rozpoczęciem głosowania premier Conte odpowiedział Lidze: "Spokojnie w najbliższych tygodniach wyjaśnijcie krajowi, gdzie jest godność w waszych nagłych zmianach poglądów".

Premier mówił politykom Ligi: "Godność dotycząca roli i funkcji prezesa Rady Ministrów nie może zależeć od tego, czy pracuje się u waszego boku, czy nie".

"Jeszcze do niedawna byłem obrońcą interesów narodowych, a dzisiaj dowiaduję się, że nie byłem nim nigdy" - oświadczył Conte, reagując na zarzuty byłego koalicjanta.

Nawiązaniem do polityki Ligi i Salviniego była również wypowiedź premiera na temat migracji: "Proszę wszystkie obecne tu siły polityczne, także opozycji oraz obywateli, od tej pory unikajmy obsesyjnego koncentrowania się na haśle: porty otwarte, porty zamknięte".

"W sprawie imigracji będziemy pracować na wielu płaszczyznach, w bliższej współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów, by zwalczać ich przemyt i nielegalną imigrację" - stwierdził.

"Suwerenny kraj ma prawo regulować napływ przez swoje granice, umacniając odsyłanie migrantów. Do tej pory mieliśmy mało zawartych umów; cała ta kwestia wymaga podejścia na poziomie europejskim" - wyjaśnił. Wyraził przekonanie, że konieczna jest modyfikacja Konwencji dublińskiej, dotyczącej zasad rozpatrywania wniosku o azyl przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Giuseppe Conte zapowiedział też zmianę przyjętych z inicjatywy Salviniego dwóch dekretów ws. bezpieczeństwa, zaostrzających politykę migracyjną i zasady ratowania ludzi na morzu przez statki organizacji pozarządowych.

Szef rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy, który wkrótce przystąpi do prac nad projektem przyszłorocznego budżetu zadeklarował: "Jesteśmy prawdziwie i mocno zdeterminowani, by doprowadzić do zwiększenia wzrostu gospodarczego kraju".

W środę premier Conte jedzie do Brukseli na rozmowy z dotychczasowym przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'm Junckerem i jego następczynią Ursulą von der Leyen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Karkonoszach słaba widoczność. Szlaki oblodzone

/ Timaska [CC0]

  

W Karkonoszach mgła ogranicza widoczność do 30 metrów. Na szlakach zalega śnieg, jest bardzo ślisko – przestrzegają ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR.

W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosi -2,5 stopnia Celsjusza, ale północno-zachodni wiatr powoduje, że temperatura odczuwalna jest niższa. Turyści wybierający się w góry muszą uważać, bo mgła powoduje, że widoczność ograniczona jest do 30 metrów. Ratownicy przestrzegają, że na szlakach zalega śnieg i jest bardzo ślisko.

"Każde wyjście w góry wymaga obiektywnej oceny ryzyka, dobrego przygotowania kondycyjnego oraz technicznego" - podkreślają goprowcy.

Trzeba też pamiętać, że zamknięta jest część karkonoskich szlaków. Nieczynne są do odwołania m.in. czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki, żółty od Schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, czy Droga Jubileuszowa na Śnieżkę.

Na najwyższym szczycie Karkonoszy jest niespełna 20 cm śniegu, a temperatura odczuwalna wynosi – 6 stopni Celsjusza.

W Szklarskiej Porębie z ośmiu wyciągów czynne są jedynie dwa (na Szrenicę), a z 12 tras zjazdowych - trzy. Podobnie jest w Karpaczu, gdzie na największej stacji narciarskiej pod Śnieżką, z siedmiu wyciągów czynne są dwa, a z siedmiu nartostrad jest czynna tylko jedna.

Umiarkowane warunki są do uprawniania narciarstwa biegowego w Jakuszycach. Dostateczne warunki są na trasach Dolny Dukt i Górny Dukt, ale narciarze muszą uważać na korzenie, kamienie, gałęzie i oblodzenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts