Kandydatka na komisarza UE przesłuchana przez policję

Sylvie Goulard / By Nemo bis - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57416193

  

Kandydatka na komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Sylvie Goulard we wtorek została przesłuchana przez francuską policję w ramach dochodzenia ws. fikcyjnych miejsc pracy w Parlamencie Europejskim - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w policji.

Przesłuchanie nastąpiło w tym samym dniu, w którym przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła proponowany skład nowej KE.

Po wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku, w których wygrał obecny szef państwa Emmanuel Macron, Goulard została ministrem obrony, ale po niewiele ponad miesiącu zrezygnowała ze stanowiska. Powodem było wszczęcie dochodzenia w sprawie zatrudniania asystentów parlamentarnych w PE przez centrową partię Ruch Demokratyczny (MoDem), do której Goulard należy.

Dochodzenie nadal trwa, jednak nie koncentruje się na Goulard, a ona sama występuje w śledztwie jako była minister obrony. Sama polityk twierdzi, że nie zrobiła nic, co byłoby niezgodne z prawem.

W nowej Komisji Europejskiej Goulard ma kierować pracami nad polityką przemysłową i promować jednolity rynek cyfrowy. Będzie również odpowiadać za nową Dyrekcję Generalną ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej.

Urodzona w Marsylii 54-letnia kandydatka na komisarza przez dwie kadencje (w latach 2009-2017) była europosłanką z listy MoDem. W PE zasiadała m.in. w komisji ds. gospodarczych i monetarnych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Od wyborów minęły dwa miesiące. Jak zmieniło się poparcie dla partii? Przedstawiono sondaż

/ fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Według najnowszego sondażu przedstawionego przez CBOS, partia rządząca - Prawa i Sprawiedliwość - może liczyć na poparcie 45 proc. zdeklarowanych wyborców. Drugą siłą jest Koalicja Obywatelska, którą zamierza poprzeć 22 proc. badanych, a trzecią - Lewica z poparciem 11 proc.Co ciekawe, ponad cztery piąte wyborców (81 proc.) zadeklarowało gotowość pójścia do urn wyborczych.

Niecałe dwa miesiące po wyborach poparcie dla PiS deklaruje 45 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z listopada.

Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 22 proc. ankietowych, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 11 proc. Polaków; to spadek o 1 pkt proc.

Po 6 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz'15 (spadek o 3 pkt proc) oraz dla Konfederacji (bez zmian).

8 proc. badanych nie było zdecydowanych, które ugrupowali byliby gotowi poprzeć (wzrost o 2 pkt proc.).

Na przełomie listopada i grudnia ponad cztery piąte wyborców (81 proc.) zadeklarowało gotowość pójścia do urn wyborczych.

- W grudniu deklaracje uczestnictwa w wyborach ciągle utrzymują się na najwyższym poziomie. W tym miesiącu nie odnotowaliśmy istotniejszych zmian w układzie sił na naszej scenie. Nadal utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów

 - podsumował CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 listopada - 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl