Uchodźcy z Libii trafią do Rwandy

zdjęcie ilustracyjne / Ebony Black Public Domain Mark 1.0

  

500 afrykańskich uchodźców przebywających w ośrodkach detencyjnych w Libii zostanie przetransportowanych do Rwandy w ciągu najbliższych tygodni - poinformowała dziś ONZ. Plan relokacyjny związany jest ze wzrostem przemocy w Libii.

- Porozumienie z Rwandą zakłada, że jeżeli kraj będzie zadowolony z całego procesu, to liczba przyjmowanych uchodźców wzrośnie - poinformował specjalny wysłannik UNHCR dla regionu Morza Śródziemnego Vincent Cochetel.

Uchodźcy będą transportowani do Rwandy drogą lotniczą po 50 osób. Tam będą umieszczani w ośrodkach tranzytowych na przedmieściach Kigali, stolicy kraju. W sumie ma to być 500 uchodźców.

- To, czy takie rozwiązanie zadziała, zależy tak naprawdę od odpowiedzi społeczności międzynarodowej. To jednak oznacza, że mamy dodatkowe rozwiązanie dla sytuacji w Libii

- mówi Cochetel.

Ewakuacja uchodźców jest dobrowolna. Pierwszeństwo będą miały sieroty, niepełnosprawni i seniorzy. Większość przetransportowanych uchodźcow będą stanowić osoby pochodzące z Rogu Afryki.

- Rząd rwandyjski zapewnia, że nie ma problemu z tym, żeby ci ludzie zostali na dłużej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba - dodaje Cochetel.

Ośrodki dla uchodźców w Libii są przepełnione już od jakiegoś czasu. 3 września UNHCR poinformował, że w najważniejszym z nich w Trypolisie przebywa obecnie 1000 osób, chociaż jest on dostosowany do ok. 700.

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 r. Libia jest ogarnięta przemocą. Mimo to wciąż pozostaje istotnym centrum tranzytowym dla migrantów uciekających z niestabilnych państw Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy chcą dostać się do Europy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl