Uchodźcy z Libii trafią do Rwandy

zdjęcie ilustracyjne / Ebony Black Public Domain Mark 1.0

  

500 afrykańskich uchodźców przebywających w ośrodkach detencyjnych w Libii zostanie przetransportowanych do Rwandy w ciągu najbliższych tygodni - poinformowała dziś ONZ. Plan relokacyjny związany jest ze wzrostem przemocy w Libii.

- Porozumienie z Rwandą zakłada, że jeżeli kraj będzie zadowolony z całego procesu, to liczba przyjmowanych uchodźców wzrośnie - poinformował specjalny wysłannik UNHCR dla regionu Morza Śródziemnego Vincent Cochetel.

Uchodźcy będą transportowani do Rwandy drogą lotniczą po 50 osób. Tam będą umieszczani w ośrodkach tranzytowych na przedmieściach Kigali, stolicy kraju. W sumie ma to być 500 uchodźców.

- To, czy takie rozwiązanie zadziała, zależy tak naprawdę od odpowiedzi społeczności międzynarodowej. To jednak oznacza, że mamy dodatkowe rozwiązanie dla sytuacji w Libii

- mówi Cochetel.

Ewakuacja uchodźców jest dobrowolna. Pierwszeństwo będą miały sieroty, niepełnosprawni i seniorzy. Większość przetransportowanych uchodźcow będą stanowić osoby pochodzące z Rogu Afryki.

- Rząd rwandyjski zapewnia, że nie ma problemu z tym, żeby ci ludzie zostali na dłużej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba - dodaje Cochetel.

Ośrodki dla uchodźców w Libii są przepełnione już od jakiegoś czasu. 3 września UNHCR poinformował, że w najważniejszym z nich w Trypolisie przebywa obecnie 1000 osób, chociaż jest on dostosowany do ok. 700.

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 r. Libia jest ogarnięta przemocą. Mimo to wciąż pozostaje istotnym centrum tranzytowym dla migrantów uciekających z niestabilnych państw Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy chcą dostać się do Europy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

54 delegacje przybędą do Polski

zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły dotychczas udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci. Oficjalne dane na temat potwierdzenia udziału w uroczystościach podało Muzeum Auschwitz.

Placówka poinformowała, że udział ostatnio zapowiedziały delegacje: Bośni i Hercegowiny z członkiem prezydium tego kraju Szefikiem Dżaferoviciem na czele, Bułgarii pod przewodnictwem premiera Bojko Borisowa, a także Republiki Korei, którą będzie reprezentował ambasador Sun Mira.

Wcześniej przyjazd na ceremonię rocznicową potwierdziły: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą również Rada Europejska, Rada Europy, Organizacja Nardów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda.

O składzie delegacji decyduje każdy kraj z osobna.

Zgodnie z informacją Muzeum Auschwitz najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts