Moździerze CV90 dla szwedzkich wojsk

/ mat. pras.

  

Koncern BAE Systems zakończył dostawę pierwszej seryjnej partii samobieżnych moździerzy CV90 Mjölner na rzecz szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (FMV). Tym samym we flocie wozów bojowych CV90 pojawiła się nowa zdolność – do prowadzenia ognia pośredniego. Pierwsze cztery moździerze już we wrześniu trafią do jednostki szwedzkich Wojsk Lądowych, zgodnie z przewidzianymi w kontrakcie terminami, ceną i wymaganiami jakościowymi.

Nazwa moździerza wywodzi się od mitycznego “Młota Thora”. Zadaniem CV90 Mjölner jest wzmocnienie siły ognia pośredniego w batalionach zmechanizowanych. Zaprojektowany i produkowany w zakładach BAE Systems Hägglunds system wieżowy może być montowany na każdym dostosowanym transporterze kołowym lub gąsienicowym. Dzięki wsparciu szwedzkich Wojsk Lądowych CV90 Mjölner zostanie pokazany na wystawie DSEI 2019 w Londynie.

Program Mjölner przewiduje przekazanie szwedzkiemu wojsku 40 systemów wieżowych zamontowanych na pojazdach CV90. Jego realizacja ruszyła w grudniu 2016 r. Pierwsze cztery pojazdy testowe, służące do szkolenia i oceny nowej broni, FMV odebrała w lutym 2019 r. Pojazdy te zostały zatwierdzone do użytku operacyjnego. Dostawa pozostałych zamówionych samobieżnych moździerzy zakończy się w 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: BAE Systems

Wczytuję komentarze...

W rowie znaleziono ciało 16-latka

/ arembowski

  

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 16-letniego mieszkańca Boksyc w gminie Waśniów (świętokrzyskie). Chłopiec po piątkowych zajęciach szkolnych nie wrócił do domu. Dzisiaj, po całonocnych poszukiwaniach, jego ciało znaleziono w jednym z przydrożnych rowów.

Łukasz Kołodziejczak z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim powiedział, że poszukiwania trwały od godziny 17 w piątek.

"Ciało chłopca funkcjonariusze policji znaleźli w sobotę około godziny 9 w przydrożnym rowie w miejscowości Momina. Obecnie prowadzone są czynności pod nadzorem prokuratora, które pozwolą stwierdzić, czy mieliśmy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem, czy ktoś przyczynił się do śmierci chłopca"

- dodał funkcjonariusz.

Ciało chłopca znaleziono około 1,5 kilometra od miejsca zamieszkania przy drodze prowadzącej do jego domu. W poszukiwania zaangażowani byli funkcjonariusze policji, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz lokalnych OSP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts