Sapkowski i Brodka nominowani do tytułu "Ambasador Polski 2019"

Andrzej Sapkowski / fot. YouTube/mat.pras.

  

Pisarz Andrzej Sapkowski, wokalistka Monika Brodka i kierowca wyścigowy Robert Kubica znaleźli się wśród nominowanych w konkursie "Ambasador Polski 2019" KGHM Polska Miedź - poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej po obradach kapituły.

Prezes KGHM, przewodniczący kapituły Marcin Chludziński powiedział, że celem konkursu jest "docenienie i oddanie honoru za zaangażowanie" ludziom, "którzy funkcjonują w różnych obszarach takich jak kultura, nauka, przedsiębiorczość, sport (...) i robią bardzo dużo, aby opowiedzieć o Polsce".

Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Jak podano w informacji prasowej, "przez cały sierpień trwały internetowe zgłoszenia kandydatów w kategoriach: nauka, sport, kultura i nagroda publiczności. W tej ostatniej zdecydują wyłącznie głosy internautów. W pozostałych decyzja o tym, kto ze zgłoszonych zwycięży należała do Kapituły Konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej". Prezes KGHM przyzna Nagrodę Specjalną.

W kategorii Ambasador Nauki Polskiej internauci wybrali Artura Chmielewskiego - inżyniera NASA, menedżera misji Rosetta; Jerzego Grygorczuka - inżyniera, który zbudował Kreta HP3 - instrument, który bada grunt marsa poprzez wbijanie się w planetę. Nominowano również kardiologa i naukowca, kierownika zespołu naukowego HEARTMateusza Hołdę. Badania zespołu HEART badają architekturę mięśnia sercowego aż do poziomu molekularnego. Internauci wybrali też Martę Karcewicz - wynalazczynię, która przyczyniła się do powstania formatu wideo AVC; Daniela Króla - wynalazcę urządzenia do badania wymowy polskiej; Olgę Malinkiewicz - przedsiębiorcę, wynalazcę taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych; Aleksandrę Przegalińską - futurolog, komentatorkę ds. sztucznej inteligencji; Andrzeja Udalskiego - astronoma i astrofizyka, współodkrywcę kilkunastu planet; Michała Wszołę - lekarza i twórcę bionicznej trzustki, która da się wyprodukować za pomocą drukarki 3D; Agnieszkę Zalewską - fizyk, szefową CERN w latach 2013-15.

W kategorii Ambasador Polskiego Sportu nominowano: narciarza wysokogórskiego Andrzej Bargiela, biegaczkę długodystansową Patrycję Bereznowską, piłkarza ręcznego Karola Bieleckiego, windsurferkę Zofię Klepacką, lekkoatletę, biegacza na 800 metrów Adama Kszczota, kierowcę wyścigowego Roberta Kubicę, piłkarza Roberta Lewandowskiego, pilota szybowcowego Patrycję Pacak, maszera Igora Tracza i biegaczki - sztafecistki: Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Igę Baumgart-Witan, Annę Kiełbasińską.

W kategorii Ambasador Kultury Polskiej nominowani zostali: wokalistka Monika Brodka; Sławomir Dobrzański - pianista, profesor fortepianu w Kansas State University, założyciel Towarzystwa Chopinowskiego w Connecticut. Doceniono również Krzysztofa Jabłońskiego - pianistę, laureata III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985); aktorkę Joannę Kulig, wokalistę disco-polo Radosława Liszewskiego, kontratenora Jana Jakuba Orlińskiego. Na wygraną szanse mają też Janusz Kamiński operator filmowy zdobywca dwóch Oscarów za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz do ""Szeregowca Ryana", Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy, autor m.in. "Wiedźmina" oraz jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce Andrzej Smolik. Internauci zgłosili również amerykańskiego aktora Toma Hanksa, ale kapituła zdecydowała, że w konkursie mogą startować tylko Polacy.

Laureaci plebiscytu zostali wybrani przez kapitułę spośród kandydatów zgłoszonych przez internautów. W skład kapituły wchodzą m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, wokalistka Halina Mlynkova, aktor Emilian Kamiński, dziennikarz i fizyk Tomasz Rożek.

Zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się w październiku.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ocaleni więźniowie pierwsi na liście gości: "Wszystko robimy dla nich"

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

"Będzie z nami ponad 200 byłych więźniów ocalałych z Auschwitz. To jest duże i miłe zaskoczenie. Obawiałem się, że będzie ich mniej" – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński w przededniu głównych uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu.

Dyrektor zaznaczył, że w uroczystościach w Miejscu Pamięci weźmie udział ponad 200 ocalałych z Polski i różnych zakątków świata. Będzie też 60 delegacji państw i organizacji międzynarodowych. Cywiński przypomniał, że pięć lat temu w uroczystościach uczestniczyło ok. 300 byłych więźniów.

- To są osoby w podeszłym wieku. To wszystko robimy dla nich, z nimi i przez nich. Oni będą głównymi gośćmi w olbrzymim namiocie, który został zbudowany w byłym Birkenau. Nie politycy, nie głowy koronowane, nie szefowie rządów, ale właśnie oni. To oni będą mieli główne przemówienia. My wszyscy, powojenni, będziemy ich słuchali

 – podkreślił Piotr Cywiński podczas niedzielnego spotkania z dziennikarzami.

Piotr Cywiński zwrócił uwagę na czas, w którym odbywa się uroczystość.

- Świat zmienia się – praktycznie w każdym aspekcie, który dotyka człowieka - bardzo szybko. (…) Czujemy potrzebę niezmiennych punktów odniesienia. Takim punktem niewątpliwie jest Auschwitz i jego historia. (...) Ludzie nie szukają tylko i wyłącznie historii, ale też odpowiedzi na dzisiejsze pytania. Tymczasem świat staje się coraz bardziej skupiony na sobie, coraz mniej solidarny, mniej wspólny

 – mówił, wskazując m.in., że gdy dwa lata temu doszło do ludobójstwa w Birmie niewielu się tym przejęło.

Dyrektor placówki podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami, że Miejsce Pamięci stara się wzmacniać siłę swego głosu i przesłania wynikającego z historii Auschwitz. Wspomniał, że Muzeum używa nowoczesnych narzędzi komunikacji. W tych dniach konto placówki na Twitterze osiągnęło 1 mln obserwujących.

- Dziś rozpoczynamy nowy projekt. Jest wiele ludzi na świecie, którzy gotowi są nas wspierać. Liczą jedynie na niewielką pomoc merytoryczną. Tworzymy własną siatkę dyplomacji kulturalnej, którą nazwaliśmy "dyplomacją pamięci". Ustanawiamy osoby nas reprezentujące w niektórych krajach po to, by ułatwić nauczycielom, czy działaczom, tworzenie projektów wokół Auschwitz i naszej misji. Kilka miesięcy temu powołaliśmy w tym celu Instytut Auschwitz-Birkenau, który tę siatkę będzie budował

 – powiedział dyrektor.

Dyrektor Muzeum podczas spotkania z dziennikarzami był pytany o obchody rocznicy zorganizowane przez jerozolimski instytut Jad Waszem. Odpowiedział, że odbyły się one nie tylko w Izraelu, ale też w Nowym Jorku, Paryżu i Berlinie.

- Różnica między nimi, a tymi w Jad Waszem była taka, że nie przedstawiały się jako centralne i najważniejsze obchody

– skomentował.

Dodał zarazem, że rocznica 27 stycznia jest obchodzona na różne sposoby.

- Można obchodzić w sposób bardzo polityczny zapraszając szefów państw, tych których uważa się za najważniejszych. My wybraliśmy inną ścieżkę: zaprosiliśmy byłych więźniów. Tak długo, jak będą między nami, tak długo będą mieli tu pierwsze miejsce. To jedyny komentarz, bo każdy inny byłby uprawianiem polityki, a ja takiego mandatu od ofiar tego miejsca nie dostałem

 – podkreślił.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts