Sapkowski i Brodka nominowani do tytułu "Ambasador Polski 2019"

Andrzej Sapkowski / fot. YouTube/mat.pras.

  

Pisarz Andrzej Sapkowski, wokalistka Monika Brodka i kierowca wyścigowy Robert Kubica znaleźli się wśród nominowanych w konkursie "Ambasador Polski 2019" KGHM Polska Miedź - poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej po obradach kapituły.

Prezes KGHM, przewodniczący kapituły Marcin Chludziński powiedział, że celem konkursu jest "docenienie i oddanie honoru za zaangażowanie" ludziom, "którzy funkcjonują w różnych obszarach takich jak kultura, nauka, przedsiębiorczość, sport (...) i robią bardzo dużo, aby opowiedzieć o Polsce".

Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Jak podano w informacji prasowej, "przez cały sierpień trwały internetowe zgłoszenia kandydatów w kategoriach: nauka, sport, kultura i nagroda publiczności. W tej ostatniej zdecydują wyłącznie głosy internautów. W pozostałych decyzja o tym, kto ze zgłoszonych zwycięży należała do Kapituły Konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej". Prezes KGHM przyzna Nagrodę Specjalną.

W kategorii Ambasador Nauki Polskiej internauci wybrali Artura Chmielewskiego - inżyniera NASA, menedżera misji Rosetta; Jerzego Grygorczuka - inżyniera, który zbudował Kreta HP3 - instrument, który bada grunt marsa poprzez wbijanie się w planetę. Nominowano również kardiologa i naukowca, kierownika zespołu naukowego HEARTMateusza Hołdę. Badania zespołu HEART badają architekturę mięśnia sercowego aż do poziomu molekularnego. Internauci wybrali też Martę Karcewicz - wynalazczynię, która przyczyniła się do powstania formatu wideo AVC; Daniela Króla - wynalazcę urządzenia do badania wymowy polskiej; Olgę Malinkiewicz - przedsiębiorcę, wynalazcę taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych; Aleksandrę Przegalińską - futurolog, komentatorkę ds. sztucznej inteligencji; Andrzeja Udalskiego - astronoma i astrofizyka, współodkrywcę kilkunastu planet; Michała Wszołę - lekarza i twórcę bionicznej trzustki, która da się wyprodukować za pomocą drukarki 3D; Agnieszkę Zalewską - fizyk, szefową CERN w latach 2013-15.

W kategorii Ambasador Polskiego Sportu nominowano: narciarza wysokogórskiego Andrzej Bargiela, biegaczkę długodystansową Patrycję Bereznowską, piłkarza ręcznego Karola Bieleckiego, windsurferkę Zofię Klepacką, lekkoatletę, biegacza na 800 metrów Adama Kszczota, kierowcę wyścigowego Roberta Kubicę, piłkarza Roberta Lewandowskiego, pilota szybowcowego Patrycję Pacak, maszera Igora Tracza i biegaczki - sztafecistki: Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Igę Baumgart-Witan, Annę Kiełbasińską.

W kategorii Ambasador Kultury Polskiej nominowani zostali: wokalistka Monika Brodka; Sławomir Dobrzański - pianista, profesor fortepianu w Kansas State University, założyciel Towarzystwa Chopinowskiego w Connecticut. Doceniono również Krzysztofa Jabłońskiego - pianistę, laureata III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985); aktorkę Joannę Kulig, wokalistę disco-polo Radosława Liszewskiego, kontratenora Jana Jakuba Orlińskiego. Na wygraną szanse mają też Janusz Kamiński operator filmowy zdobywca dwóch Oscarów za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz do ""Szeregowca Ryana", Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy, autor m.in. "Wiedźmina" oraz jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce Andrzej Smolik. Internauci zgłosili również amerykańskiego aktora Toma Hanksa, ale kapituła zdecydowała, że w konkursie mogą startować tylko Polacy.

Laureaci plebiscytu zostali wybrani przez kapitułę spośród kandydatów zgłoszonych przez internautów. W skład kapituły wchodzą m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, wokalistka Halina Mlynkova, aktor Emilian Kamiński, dziennikarz i fizyk Tomasz Rożek.

Zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się w październiku.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl