Sapkowski i Brodka nominowani do tytułu "Ambasador Polski 2019"

Andrzej Sapkowski / fot. YouTube/mat.pras.

  

Pisarz Andrzej Sapkowski, wokalistka Monika Brodka i kierowca wyścigowy Robert Kubica znaleźli się wśród nominowanych w konkursie "Ambasador Polski 2019" KGHM Polska Miedź - poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej po obradach kapituły.

Prezes KGHM, przewodniczący kapituły Marcin Chludziński powiedział, że celem konkursu jest "docenienie i oddanie honoru za zaangażowanie" ludziom, "którzy funkcjonują w różnych obszarach takich jak kultura, nauka, przedsiębiorczość, sport (...) i robią bardzo dużo, aby opowiedzieć o Polsce".

Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie.

Jak podano w informacji prasowej, "przez cały sierpień trwały internetowe zgłoszenia kandydatów w kategoriach: nauka, sport, kultura i nagroda publiczności. W tej ostatniej zdecydują wyłącznie głosy internautów. W pozostałych decyzja o tym, kto ze zgłoszonych zwycięży należała do Kapituły Konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej". Prezes KGHM przyzna Nagrodę Specjalną.

W kategorii Ambasador Nauki Polskiej internauci wybrali Artura Chmielewskiego - inżyniera NASA, menedżera misji Rosetta; Jerzego Grygorczuka - inżyniera, który zbudował Kreta HP3 - instrument, który bada grunt marsa poprzez wbijanie się w planetę. Nominowano również kardiologa i naukowca, kierownika zespołu naukowego HEARTMateusza Hołdę. Badania zespołu HEART badają architekturę mięśnia sercowego aż do poziomu molekularnego. Internauci wybrali też Martę Karcewicz - wynalazczynię, która przyczyniła się do powstania formatu wideo AVC; Daniela Króla - wynalazcę urządzenia do badania wymowy polskiej; Olgę Malinkiewicz - przedsiębiorcę, wynalazcę taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych; Aleksandrę Przegalińską - futurolog, komentatorkę ds. sztucznej inteligencji; Andrzeja Udalskiego - astronoma i astrofizyka, współodkrywcę kilkunastu planet; Michała Wszołę - lekarza i twórcę bionicznej trzustki, która da się wyprodukować za pomocą drukarki 3D; Agnieszkę Zalewską - fizyk, szefową CERN w latach 2013-15.

W kategorii Ambasador Polskiego Sportu nominowano: narciarza wysokogórskiego Andrzej Bargiela, biegaczkę długodystansową Patrycję Bereznowską, piłkarza ręcznego Karola Bieleckiego, windsurferkę Zofię Klepacką, lekkoatletę, biegacza na 800 metrów Adama Kszczota, kierowcę wyścigowego Roberta Kubicę, piłkarza Roberta Lewandowskiego, pilota szybowcowego Patrycję Pacak, maszera Igora Tracza i biegaczki - sztafecistki: Justynę Święty-Ersetic, Małgorzatę Hołub-Kowalik, Igę Baumgart-Witan, Annę Kiełbasińską.

W kategorii Ambasador Kultury Polskiej nominowani zostali: wokalistka Monika Brodka; Sławomir Dobrzański - pianista, profesor fortepianu w Kansas State University, założyciel Towarzystwa Chopinowskiego w Connecticut. Doceniono również Krzysztofa Jabłońskiego - pianistę, laureata III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985); aktorkę Joannę Kulig, wokalistę disco-polo Radosława Liszewskiego, kontratenora Jana Jakuba Orlińskiego. Na wygraną szanse mają też Janusz Kamiński operator filmowy zdobywca dwóch Oscarów za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz do ""Szeregowca Ryana", Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy, autor m.in. "Wiedźmina" oraz jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce Andrzej Smolik. Internauci zgłosili również amerykańskiego aktora Toma Hanksa, ale kapituła zdecydowała, że w konkursie mogą startować tylko Polacy.

Laureaci plebiscytu zostali wybrani przez kapitułę spośród kandydatów zgłoszonych przez internautów. W skład kapituły wchodzą m.in. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tomasz Majewski, wokalistka Halina Mlynkova, aktor Emilian Kamiński, dziennikarz i fizyk Tomasz Rożek.

Zwycięzców poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się w październiku.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

18-latek wiózł kumpli i kozę w skarpetkach. Straci prawo jazdy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Oświęcimscy policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latkowi, który – jadąc na urodziny rówieśnicy – trzyosobowym volkswagenem transporterem przewoził sześcioro pasażerów oraz kozę w różowych skarpetkach – poinformowała we wtorek policja.

„W sobotę wieczorem policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali w Witkowicach koło Kęt samochód dostawczy. W kabinie za kierownicą siedział 18–latek, a obok niego o dwa lata młodsza koleżanka. Podczas kontroli policjanci usłyszeli hałasy dochodzące z części ładunkowej. Kazali ją otworzyć. Podróżowało w niej bez jakichkolwiek zabezpieczeń pięciu chłopaków w wieku od 17 do 21 lat oraz koza w różowych skarpetach, która miała być prezentem urodzinowym”

– podała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Rzecznik poinformowała, że kierowca "na długo zapamięta wyjazd na imprezę".

Za przewożenie osób niezgodnie z przepisami oraz w liczbie większej niż dopuszczalna policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Dostał także mandat i punkty karne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl