Gdańsk: Urzędnik ratusza dostawał na swój festiwal granty od... miasta. Jak tłumaczy to magistrat?

Gdańsk / pixabay.com/CC0/erwinbauer

  

Krystian Kujda, dyrektor artystyczny festiwalu Octopus, dwukrotnie otrzymał najwyższe granty w konkursach z budżetu miasta Gdańsk, opiewające łącznie na 235 tys. zł. Paradoksalnie jest również urzędnikiem biura prezydenta ds. kultury w gdańskim ratusza. Sam dokonywał weryfikacji złożonych wniosków pod względem formalnym w konkursach, w których udział brał również jego festiwal - informuje Radio Gdańsk. Teraz miasto tłumaczy, że urzędnik nie miał wpływu na przyznawane środki.

W 2018 i 2019 r. w Gdańsku miał miejsce Festiwal Filmowy Octopus. Karnety na tegoroczną edycję kosztowały 130 zł lub bilety na pojedyncze wydarzenia, kolejno 12 i 20 zł.

Jak wskazywali organizatorzy wydarzenia, festiwal cieszył się sporą frekwencją. Na jaw wyszła jednak kontrowersyjna kwestia związana z finansowaniem przedsięwzięcia.

Okazuje się, jak podaje Radio Gdańsk, że dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Octopus i pracownik referatu, podlegającego pod biuro prezydenta ds. kultury, to ta sama osoba – Krystian Kujda. Referat zajmuje się obsługą konkursów związanych z kulturą. W 2018 i 2019 r. do konkursu został zgłoszony wspomniany festiwal Kujdy.

W konkursach urzędnik odpowiadał za konsultacje merytoryczne, związane z organizacją i przeprowadzeniem konkursu oraz zakresem formalnym przygotowania ofert. Sam sprawdzał, czy złożona oferta w konkursie jest zgodna ze szczegółowymi jego warunkami pod względem formalnym. 

"Krystian Kujda, żeby zachować transparentność działań, powinien wycofać się z działań związanych z organizacją konkursu, ale tego nie zrobił. Festiwal Filmowy Octopus, który nadzorował urzędnik, otrzymał najwyższe z możliwych grantów - 135 tys. zł w 2018 roku i 100 tys. zł w 2019 r. Inni wnioskodawcy mogli tylko pomarzyć o takim wsparciu"

- czytamy na portalu radiogdansk.pl.

Jak wskazuje biuro prasowe gdańskiego magistratu, „złożone, prawidłowe formalnie oferty są rozpatrywane przez komisję konkursową, powołaną każdorazowo na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska”, w skład której wchodzą przedstawiciele wskazani przez prezydenta miasta oraz Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych

Komisja dokonuje oceny i decyzji o dofinansowaniu złożonego projektu na podstawie spełnienia szeregu wymienionych w regulaminie kryteriów oceny formalnej oraz merytorycznej 

- wyjaśnia w rozmowie z Radiem Gdańsk Mateusz Piotrowski z gdańskiego ratusza.

Magistrat przyznał jednak, że "sprawdzał, czy złożona oferta w konkursie jest zgodna ze szczegółowymi jego warunkami pod względem formalnym”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Gdańsk

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny wypadek na Słowacji. Prezydent Duda składa kondolencje

/ pixabay.com/myshoun

  

Prezydent RP Andrzej Duda złożył kondolencje prezydent Słowacji Zuzanie Czaputovej w związku z tragicznym wypadkiem drogowym w tym kraju, w którym w środę zginęło 12 osób - poinformował dzisiaj rzecznik Czaputovej Martin Striżinec.

Striżinec przekazał słowackiej agencji TASR, że Duda złożył wyrazy głębokiego współczucia w imieniu własnym i całego narodu polskiego.

- Podzielamy ból wszystkich, których dotknęła ta tragedia. Łączę się w żalu i żałobie z najbliższymi ofiar, a rannym życzę szybkiego wyzdrowienia

 – przekazał Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/297187-wypadek-na-slowacji-ofiarami-dzieci]

Kondolencje złożyli również prezydenci Węgier Janos Ader i Czech Milosz Zeman.

Do kolizji autobusu przewożącego około 30 osób oraz wypełnionej kamieniami i gruzem ciężarówki doszło w środę po południu na wąskiej i znanej z wypadków szosie koło miejscowości Nitrianske Hrncziarovce w powiecie Nitra na południowym zachodzie Słowacji. Na miejscu zginęło 12 pasażerów, w tym pięć osób, które nie ukończyły 18 lat. Jak poinformowała słowacka minister zdrowia Andrea Kalavska, najstarsza ofiara śmiertelna miała 70 lat, a najmłodsza 15.

W piątek na Słowacji obowiązywać będzie żałoba narodowa, o czym rząd zdecydował na czwartkowym nadzwyczajnym posiedzeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl