Gdańsk: Urzędnik ratusza dostawał na swój festiwal granty od... miasta. Jak tłumaczy to magistrat?

Gdańsk / pixabay.com/CC0/erwinbauer

  

Krystian Kujda, dyrektor artystyczny festiwalu Octopus, dwukrotnie otrzymał najwyższe granty w konkursach z budżetu miasta Gdańsk, opiewające łącznie na 235 tys. zł. Paradoksalnie jest również urzędnikiem biura prezydenta ds. kultury w gdańskim ratusza. Sam dokonywał weryfikacji złożonych wniosków pod względem formalnym w konkursach, w których udział brał również jego festiwal - informuje Radio Gdańsk. Teraz miasto tłumaczy, że urzędnik nie miał wpływu na przyznawane środki.

W 2018 i 2019 r. w Gdańsku miał miejsce Festiwal Filmowy Octopus. Karnety na tegoroczną edycję kosztowały 130 zł lub bilety na pojedyncze wydarzenia, kolejno 12 i 20 zł.

Jak wskazywali organizatorzy wydarzenia, festiwal cieszył się sporą frekwencją. Na jaw wyszła jednak kontrowersyjna kwestia związana z finansowaniem przedsięwzięcia.

Okazuje się, jak podaje Radio Gdańsk, że dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Octopus i pracownik referatu, podlegającego pod biuro prezydenta ds. kultury, to ta sama osoba – Krystian Kujda. Referat zajmuje się obsługą konkursów związanych z kulturą. W 2018 i 2019 r. do konkursu został zgłoszony wspomniany festiwal Kujdy.

W konkursach urzędnik odpowiadał za konsultacje merytoryczne, związane z organizacją i przeprowadzeniem konkursu oraz zakresem formalnym przygotowania ofert. Sam sprawdzał, czy złożona oferta w konkursie jest zgodna ze szczegółowymi jego warunkami pod względem formalnym. 

"Krystian Kujda, żeby zachować transparentność działań, powinien wycofać się z działań związanych z organizacją konkursu, ale tego nie zrobił. Festiwal Filmowy Octopus, który nadzorował urzędnik, otrzymał najwyższe z możliwych grantów - 135 tys. zł w 2018 roku i 100 tys. zł w 2019 r. Inni wnioskodawcy mogli tylko pomarzyć o takim wsparciu"

- czytamy na portalu radiogdansk.pl.

Jak wskazuje biuro prasowe gdańskiego magistratu, „złożone, prawidłowe formalnie oferty są rozpatrywane przez komisję konkursową, powołaną każdorazowo na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska”, w skład której wchodzą przedstawiciele wskazani przez prezydenta miasta oraz Gdańską Radę Organizacji Pozarządowych

Komisja dokonuje oceny i decyzji o dofinansowaniu złożonego projektu na podstawie spełnienia szeregu wymienionych w regulaminie kryteriów oceny formalnej oraz merytorycznej 

- wyjaśnia w rozmowie z Radiem Gdańsk Mateusz Piotrowski z gdańskiego ratusza.

Magistrat przyznał jednak, że "sprawdzał, czy złożona oferta w konkursie jest zgodna ze szczegółowymi jego warunkami pod względem formalnym”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Gdańsk

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miażdżąca opinia TSUE ws. pytań polskich sędziów. "Niedopuszczalne. Subiektywne obawy"

/ europas.irtea.gr

  

"Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne" - wynika z opinii wydanej przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik dodaje, że "sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne".

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne"

- ocenił rzecznik generalny TSUE.

Opinia dotyczy pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Skład rozpoznający obawiał się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Skarbu Państwa. W sprawie miasto Łowicz żąda bowiem od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln zł z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich zdaniem samorządu dotacji celowych.

Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Rzecznik generalny TSUE wydał dziś opinie w tych połączonych sprawach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl