Komisja weryfikacyjna przedstawiła raport. Liczne zaniedbania Gronkiewicz-Waltz

- W latach 2007-2016 prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy dopuścili do licznych zaniedbań w obszarze reprywatyzacji - to główna teza raportu komisji weryfikacyjnej przedstawiona przez szefa komisji Sebastiana Kaletę. Według Kalety raport będzie głosowany w przyszłym tygodniu. Raport z prac komisji liczy ponad 900 stron.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sebastian Kaleta na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości powiedział, że na posiedzeniu komisji zaproponował projekt raportu z jej prac.

"Obecnie będziemy pracować nad tym projektem i w przyszłym tygodniu będzie on poddany głosowaniu"

- zapowiedział.

Dodał, że komisja przez ponad dwa lata działalności analizowała stan prawny blisko 1300 nieruchomości.

"Główna teza raportu, którą proponuję polega na tym, by wskazać, że w latach 2007-2016 doszło do licznych zaniedbań przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, jej zastępców oraz kierowników BGN"

- powiedział.

Kaleta zaznaczył, że zaniedbania miały "naturę zarówno jednostkową, jak i systemową".

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że doszło do błędnego nadzoru nad procesem reprywatyzacji oraz błędnego ochrony majątku Skarbu Państwa.

Zaznaczył, że zaniedbania polegały m.in. na zaniechaniu pełnych ustaleń w poszczególnych sprawach reprywatyzacyjnych, wydawaniu decyzji zwrotowych, kiedy miasto miało wewnętrzne opinie, że nie powinno dojść do reprywatyzacji; zlecaniu wydawania 300 decyzji reprywatyzacyjnych rocznie.

W procesie reprywatyzacji wytworzył się system korupcyjny

- mówił Kaleta prezentując założenia raportu komisji.

Dodał, że radni byli wprowadzani w błąd w sprawach reprywatyzacyjnych.

W raporcie komisji weryfikacyjnej będą trzy wnioski: jasne uregulowanie, że nie można zwracać nieruchomości z lokatorami komunalnymi, a także wypłata odszkodowań dla mieszkańców z Funduszu Reprywatyzacji i zwiększenie kontroli sądów nad działalnością kuratorów.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#reprywatyzacja #Hanna Gronkiewicz- Waltz #komisja weryfikacyjna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo