"Litania Wolności" jest poświęcona pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, bestialsko zamordowanego w październiku 1984 r., a także tym imiennym i bezimiennym, którzy współtworzyli z nim msze św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Historia życia księdza Jerzego, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1982-1984, zostanie przedstawiona w formie spektaklu słowno-muzycznego skorelowanego z projekcją wideo, na którą składa się ponad 100 zdjęć z życia błogosławionego. Na potrzeby tego wydarzenia została specjalnie skomponowana muzyka, pięcioczęściowa suita na dwunastoosobowy zespół.

Muzykę skomponował Mariusz Kozicki (rocznik 1976), trębacz i kompozytor, lider zespołu El Camino, z którym nagrał dwie autorskie płyty. Jest uczniem śp. Henryka Majewskiego i Piotra Wojtasika.

Słowa ks. Jerzego Popiełuszki przedstawi aktor Adam Woronowicz, odtwórca roli księdza Jerzego w filmie "Wolność jest w nas".

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal niezalezna.pl.

(archwwa.pl)


Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy, niedaleko Suchowoli, w województwie białostockim jako Alfons Popiełuszko (w 1971 r. oficjalnie zmienił imię na Jerzy). Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Popiełuszko główny wysiłek włożył w przygotowanie i prowadzenie w kościele św. Stanisława Kostki mszy w intencji ojczyzny i tych, którzy za nią cierpią. Przybywały na nie delegacje Solidarności z całego kraju, uczestniczyli w nich intelektualiści, aktorzy i młodzież. Przez przyjaciół ks. Popiełuszko określany był "małym papieżem".

W kazaniach nawoływał, by "zło dobrem zwyciężać" (wezwanie św. Pawła z Listu do Rzymian: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj").

Ks. Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany 19 października 1984 r. w pobliżu Górska pod Toruniem.

6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Tuż po mszy św. ruszyła procesja z relikwiami ks. Popiełuszki do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

We wrześniu 2015 r. biskup Creteil Michel Santier poinformował, że procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem polskiego męczennika bł. księdza Jerzego Popiełuszki zakończyła się pozytywnym skutkiem.

Według ks. prof. Józefa Naumowicza, notariusza procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, decyzja o jego kanonizacji zapadnie być może jeszcze w tym roku.