To będzie pierwsza taka pielgrzymka. Inspiracją - "zielona encyklika"

/ Twitter.com/JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews)

  

To będzie pierwsza taka pielgrzymka z Polski. 16 osób zainaugurowało w niedzielę 1. Emobliną Pielgrzymkę "Laudato Si". Pątnicy, poruszając się wyłącznie elektrycznymi pojazdami, wyruszyli z Jasnej Góry i - odwiedzając po drodze 10 innych sanktuariów - dotrą 15 września do Rzymu.

I Emobilna Pielgrzymka "Laudato Si" wyruszyła w niedzielę z Jasnej Góry i na drodze do Bazyliki św. Piotra w Rzymie odwiedzą 10 innych europejskich sanktuariów: klasztor karmelitów bosych – Czerna; sanktuarium św. Jana Pawła II (Kraków), sanktuarium Svaty Kopecec (Czechy), sanktuarium w Bratysławie (Słowacja), sanktuarium Mariazell (Austria), sanktuarium narodowe Brezje (Słowenia), sanktuarium św. Antoniego (Padwa), sanktuarium Loreto, bazylika św. Franciszka (Asyż) oraz bazyliki papieskie (Rzym).

16 pątników liczącą ok. 4000 km trasę pielgrzymki przemierzy tylko i wyłącznie pojazdami elektrycznymi. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Uczestnikami pielgrzymki są członkowie Instytutu, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz dziennikarze i duchowni.

Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia, Marcin Piaskowski, inspiracją do pielgrzymki stała się papieska encyklika "Laudato Si".

- Nasz Instytut przede wszystkim zajmuje się promocją elektromobilności. Z racji tego, że jesteśmy też ludźmi wierzącymi, zagłębiliśmy się mocno w założenia encykliki papieża Franciszka, która jest nazywana ‘zieloną encykliką’, i mówi i o nawróceniu ekologicznym, i o odpowiedzialności każdego z nas za zanieczyszczenie środowiska i za planetę. Postanowiliśmy szlakiem sanktuariów pokazać, że pojazdami elektrycznymi da się pokonać tak ogromny dystans, nie stanowi to problemu, a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska

- powiedział Piaskowski.

Pielgrzymi planują dotrzeć do Rzymu 15 września. Wezmą tam udział w modlitwie Anioł Pański prowadzonej przez papieża. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Jeden z pojazdów zostanie ofiarowany w prezencie Ojcu Świętemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jasnagora.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nieprawidłowości przy przetargach dla Poczty Polskiej. Kolejne zatrzymania

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy przetargach dla Poczty Polskiej - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Wcześniej - w czerwcu - zatrzymano 11 osób, m.in. pięciu pracowników Poczty, a korupcja ma dotyczyć zamówień na ponad 30 mln zł.

Dwaj zatrzymani przez CBA, to prezes gdańskiej spółki zajmującej się dostawą usług i rozwiązań IT oraz osoba związana z działaniem warszawskiej spółki informatycznej - dowiedziała się PAP.

- Obecnie trwają przeszukania w mieszkaniach zatrzymanych w Gdańsku przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA

 - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Według śledczych, przy ustawianiu przetargów dla Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, jej przedstawiciele mieli przyjąć, co najmniej 300 tys. zł korzyści majątkowych.

Żaryn przypomniał, że wśród zatrzymanych w czerwcu 11 osób, oprócz pięciu pracowników Poczty - m.in. dyrektora w Centrum Obsługi Finansowej - zastępcy dyrektora Biura Zarządu, zastępcy dyrektora zarządzającego w pionie informatyki i telekomunikacji ds. rozwoju IT, głównego architekta oraz osoby powiązanej biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi przedstawicielami Poczty, byli też przedstawiciele warszawskiej spółki informatycznej.

"Nadal sprawa będzie się rozwijać, jest wielowątkowa i planowane są kolejne zatrzymania" - zapowiedział Żaryn.

W czerwcu Poczta Polska w oświadczeniu zaznaczyła, że zatrzymania, to wynik działającej przy przetargach publicznych "tarczy antykorupcyjnej", a działania organów ścigania wynikają z przekazanych w kwietniu 2018 roku przez Zarząd Poczty Polskiej informacji.

Jednym z zatrzymanych w czerwcu był prezes firmy informatycznej Sygnity. Sąd zdecydował o poręczeniu majątkowym zamiast trzymiesięcznego aresztu. Sygnity informowało, że przekazało Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu dokumentację w związku z prowadzonym śledztwem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl