I Emobilna Pielgrzymka "Laudato Si" wyruszyła w niedzielę z Jasnej Góry i na drodze do Bazyliki św. Piotra w Rzymie odwiedzą 10 innych europejskich sanktuariów: klasztor karmelitów bosych – Czerna; sanktuarium św. Jana Pawła II (Kraków), sanktuarium Svaty Kopecec (Czechy), sanktuarium w Bratysławie (Słowacja), sanktuarium Mariazell (Austria), sanktuarium narodowe Brezje (Słowenia), sanktuarium św. Antoniego (Padwa), sanktuarium Loreto, bazylika św. Franciszka (Asyż) oraz bazyliki papieskie (Rzym).

16 pątników liczącą ok. 4000 km trasę pielgrzymki przemierzy tylko i wyłącznie pojazdami elektrycznymi. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Uczestnikami pielgrzymki są członkowie Instytutu, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz dziennikarze i duchowni.

Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia, Marcin Piaskowski, inspiracją do pielgrzymki stała się papieska encyklika "Laudato Si".

- Nasz Instytut przede wszystkim zajmuje się promocją elektromobilności. Z racji tego, że jesteśmy też ludźmi wierzącymi, zagłębiliśmy się mocno w założenia encykliki papieża Franciszka, która jest nazywana ‘zieloną encykliką’, i mówi i o nawróceniu ekologicznym, i o odpowiedzialności każdego z nas za zanieczyszczenie środowiska i za planetę. Postanowiliśmy szlakiem sanktuariów pokazać, że pojazdami elektrycznymi da się pokonać tak ogromny dystans, nie stanowi to problemu, a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska

- powiedział Piaskowski.

Pielgrzymi planują dotrzeć do Rzymu 15 września. Wezmą tam udział w modlitwie Anioł Pański prowadzonej przez papieża. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Jeden z pojazdów zostanie ofiarowany w prezencie Ojcu Świętemu.