To będzie pierwsza taka pielgrzymka. Inspiracją - "zielona encyklika"

/ Twitter.com/JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews)

  

To będzie pierwsza taka pielgrzymka z Polski. 16 osób zainaugurowało w niedzielę 1. Emobliną Pielgrzymkę "Laudato Si". Pątnicy, poruszając się wyłącznie elektrycznymi pojazdami, wyruszyli z Jasnej Góry i - odwiedzając po drodze 10 innych sanktuariów - dotrą 15 września do Rzymu.

I Emobilna Pielgrzymka "Laudato Si" wyruszyła w niedzielę z Jasnej Góry i na drodze do Bazyliki św. Piotra w Rzymie odwiedzą 10 innych europejskich sanktuariów: klasztor karmelitów bosych – Czerna; sanktuarium św. Jana Pawła II (Kraków), sanktuarium Svaty Kopecec (Czechy), sanktuarium w Bratysławie (Słowacja), sanktuarium Mariazell (Austria), sanktuarium narodowe Brezje (Słowenia), sanktuarium św. Antoniego (Padwa), sanktuarium Loreto, bazylika św. Franciszka (Asyż) oraz bazyliki papieskie (Rzym).

16 pątników liczącą ok. 4000 km trasę pielgrzymki przemierzy tylko i wyłącznie pojazdami elektrycznymi. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Uczestnikami pielgrzymki są członkowie Instytutu, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz dziennikarze i duchowni.

Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia, Marcin Piaskowski, inspiracją do pielgrzymki stała się papieska encyklika "Laudato Si".

- Nasz Instytut przede wszystkim zajmuje się promocją elektromobilności. Z racji tego, że jesteśmy też ludźmi wierzącymi, zagłębiliśmy się mocno w założenia encykliki papieża Franciszka, która jest nazywana ‘zieloną encykliką’, i mówi i o nawróceniu ekologicznym, i o odpowiedzialności każdego z nas za zanieczyszczenie środowiska i za planetę. Postanowiliśmy szlakiem sanktuariów pokazać, że pojazdami elektrycznymi da się pokonać tak ogromny dystans, nie stanowi to problemu, a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska

- powiedział Piaskowski.

Pielgrzymi planują dotrzeć do Rzymu 15 września. Wezmą tam udział w modlitwie Anioł Pański prowadzonej przez papieża. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Jeden z pojazdów zostanie ofiarowany w prezencie Ojcu Świętemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: jasnagora.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts