Słowacki parkiet kusi polską giełdę

/ Wizzard [Public domain]

  

Na szczeblu rządowym prowadzone są rozmowy na temat przejęcia przez warszawską giełdę rynku w Bratysławie – informuje "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rz", Giełda Papierów Wartościowych jest zainteresowana przejęciem giełdy w stolicy Słowacji. "Według naszych informacji na razie rozmowy w sprawie potencjalnego przejęcia parkietu w Bratysławie prowadzone są na szczeblu rządowym. Odpowiednie zgody na tym etapie są niezbędne, aby rozmowy zeszły na szczebel operacyjny z udziałem samych giełd, a transakcja mogła dojść do skutku" – czytamy w gazecie.

"Negocjacje są zaawansowane. Czekamy na ich rozstrzygnięcie" – mówi "Rz" "osoba blisko związana z polskim rządem". Wyjaśnia, że dopiero, kiedy nastąpi porozumienie na szczeblu rządowym, w rozmowy włączy się GPW, by przeanalizować i wynegocjować warunki transakcji.

"Rz" przypomina, że założona w 1991 r. słowacka giełda należy do rządowego podmiotu MH Manazment (ma prawie 76 proc. akcji). "Warszawska giełda jest kilka razy większa niż rynek słowacki i jej przejęcie (giełdy), przynajmniej pod kątem finansowym, nie powinno stanowić żadnego problemu" – ocenia gazeta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Rzeczpospolita, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier podsumował pobyt w Davos: "Sporo spotkań o transferze najnowocześniejszych technologii"

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami firmy Microsoft / facebook.com/MorawieckiPL

  

"Sporo spotkań, które odbyliśmy dotyczyło transferu najnowocześniejszych technologii, na tym bardzo nam zależy" - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując swój udział w 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Trudno policzyć wszystkie spotkania, które odbyliśmy w Davos. Na pewno sporo z nich dotyczy transferu najnowocześniejszych technologii, bo na tym bardzo nam zależy. Spotkania z szefami Microsoft, Mastercard czy Novartis w tym kontekście nikogo nie powinny dziwić

 - napisał na Facebooku szef polskiego rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/307406-najatrakcyjniejszy-na-swiecie-region-do-inwestowania-mosbacher-chwali-europe-srodkowa-i-wschodnia]

Premier podkreślił, że polska delegacja przyjechała do Davos także z własnymi rozwiązaniami dla Europy w obszarze innowacji fiskalnych.

Proponujemy program Tax Solidarity (podatek solidarnościowy). Debata na ten temat w Polish House Davos z udziałem sekretarza generalnego OECD Angela Gurrii i ministra ekonomii i finansów Francji Bruno Le Maire cieszyła się ogromnym zainteresowaniem

- napisał premier.

Jak podkreślił, "170 miliardów euro, które rocznie tracą obywatele UE przez raje podatkowe czy karuzele VAT-owskie to temat, który jest tu (w Davos) szeroko dyskutowany".

[polecam:https://niezalezna.pl/307427-prezydent-o-inicjatywach-w-ramach-trojmorza-to-nasza-szansa-aby-stac-sie-gospodarczym-sercem-europy]

W środę w Domu Polskim w Davos zaprezentowano raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego "Niesprawiedliwość podatkowa w Unii Europejskiej. W kierunku większej solidarności w walce z unikaniem opodatkowania". Po prezentacji raportu odbyła się debata, w której uczestniczyli - obok polskiego premiera - szef OECD Jose Angel Gurria oraz minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

Z publikacji wynika, że wartość strat spowodowanych funkcjonowaniem unijnych rajów podatkowych to 170 mld euro rocznie. Obejmuje to straty wynikające z: transferowania majątku przez najbogatszych obywateli (46 mld euro w PIT); luki w VAT ( 64 mld euro VAT); sztucznego transferowania zysków firm (60 mld euro w CIT).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Facebook

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts