Udane testy "Tridentów"

/ wikipedia.eng / public domain

  

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) poinformowała o przeprowadzeniu testu trzystopniowych pocisków balistycznych (SLBM) UGM-133 Trident II D-5 wystrzelonych z okrętu podwodnego USS Nebraska.

Dwa wystrzały z okrętu podwodnego typu Ohio operującego u wybrzeży południowej Kalifornii miały miejsce w środę natomiast dwa kolejne w piątek w ramach ćwiczeń kontrolnych (Commander Evaluation Test, CET). Testy przeprowadzono aby sprawdzić zdolności  USS Nebraski dotyczące możliwości skutecznego użycia pocisków i trafienia w wyznaczony cel. Warto nadmienić że była to już 176 udana próba tego systemu od momentu wprowadzenia w roku 1990 trzystopniowych pocisków balistycznych UGM-133 Trident II D-5 .

Rakiety mają zasięg 4 tys. mil morskich przy pełnym ładunku i 6 tys. przy częściowym. Trident osiąga prędkość 21 tysięcy km/h. Celność pocisku wynosi natomiast około 90-120 m. Jego maksymalny udźwig to 2800 kg. Povidk może zabrać ze sobą osiem głowic termojądrowych W88 o mocy 475 kiloton (kt) bądź 14 głowic o mocy 150 kt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

W rowie znaleziono ciało 16-latka

/ arembowski

  

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 16-letniego mieszkańca Boksyc w gminie Waśniów (świętokrzyskie). Chłopiec po piątkowych zajęciach szkolnych nie wrócił do domu. Dzisiaj, po całonocnych poszukiwaniach, jego ciało znaleziono w jednym z przydrożnych rowów.

Łukasz Kołodziejczak z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim powiedział, że poszukiwania trwały od godziny 17 w piątek.

"Ciało chłopca funkcjonariusze policji znaleźli w sobotę około godziny 9 w przydrożnym rowie w miejscowości Momina. Obecnie prowadzone są czynności pod nadzorem prokuratora, które pozwolą stwierdzić, czy mieliśmy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem, czy ktoś przyczynił się do śmierci chłopca"

- dodał funkcjonariusz.

Ciało chłopca znaleziono około 1,5 kilometra od miejsca zamieszkania przy drodze prowadzącej do jego domu. W poszukiwania zaangażowani byli funkcjonariusze policji, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz lokalnych OSP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts