Udane testy "Tridentów"

/ wikipedia.eng / public domain

  

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) poinformowała o przeprowadzeniu testu trzystopniowych pocisków balistycznych (SLBM) UGM-133 Trident II D-5 wystrzelonych z okrętu podwodnego USS Nebraska.

Dwa wystrzały z okrętu podwodnego typu Ohio operującego u wybrzeży południowej Kalifornii miały miejsce w środę natomiast dwa kolejne w piątek w ramach ćwiczeń kontrolnych (Commander Evaluation Test, CET). Testy przeprowadzono aby sprawdzić zdolności  USS Nebraski dotyczące możliwości skutecznego użycia pocisków i trafienia w wyznaczony cel. Warto nadmienić że była to już 176 udana próba tego systemu od momentu wprowadzenia w roku 1990 trzystopniowych pocisków balistycznych UGM-133 Trident II D-5 .

Rakiety mają zasięg 4 tys. mil morskich przy pełnym ładunku i 6 tys. przy częściowym. Trident osiąga prędkość 21 tysięcy km/h. Celność pocisku wynosi natomiast około 90-120 m. Jego maksymalny udźwig to 2800 kg. Povidk może zabrać ze sobą osiem głowic termojądrowych W88 o mocy 475 kiloton (kt) bądź 14 głowic o mocy 150 kt.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Po tragedii otwarto szlak na Giewont

/ / pxhere.com/teknikel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Popularny szlak turystyczny na Giewont został we wtorek otwarty po remoncie. Na końcowym odcinku szlak został zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia i od tego dnia był zamknięty.

Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej burzy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Przez pioruny zostały też skruszone skały, po których wiedzie szlak.

"Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów"

– poinformował leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.

22 sierpnia od uderzeń piorunów zginęły na Giewoncie 4 osoby w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl