Historia ta opowiedziana została poprzez przepiękną muzykę. Publiczność przeniosła się w to popołudnie do Warszawy - kabaretów i występów muzycznych okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Uroczystości odbyły się w sobotę w Santa Monika. Sala koncertowa biblioteki publicznej, w której miał miejsce koncert, była wypełniona po brzegi.

Uroczystość zorganizowana została przez Kongres Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii. Prowadzącym był Rich Wyderynski, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii.

Konsul Generalny w Los Angeles Jarosław Łasiński wygłosił przemówienie na temat wybuchu drugiej wojny światowej oraz napaści Niemiec na Polskę

Marek Żebrowski, pianista oraz Dyrektor Polskiego Centrum Muzycznego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles wygłosił odczyt na temat muzyki polskiej sprzed II wojny światowej. Opowiedział zebranym o muzykach z okresu Młodej Polski oraz pokoleniu polskich kompozytorów i muzyków, którzy tworzyli tuż przed wybuchem wojny: Tadeusz Szeligowski, Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz czy Henryk Wars.

„Wars zwany był polskim Georgem Gershwinen”

– powiedział Żebrowski.

Publiczność usłyszała utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego oraz Henryka Warsa. Między innymi: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ach! Jak przyjemnie”, „Kochaj mnie, a będę twoją”.
W koncercie wystąpił kwartet smyczkowy. Publiczność usłyszała utwory w wykonaniu muzyków: Bradleya Adama J. Bascona, Johnnyego Maya, Allana Hona i Yun-Chieh (Jenny) Sung.

Wystawa przygotowana przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles zatytułowana „Walka i Cierpienie” obrazuje walkę Polaków o wolność i niepodległość. Jest tam także część poświęcona pamięci Polaków ratujących Żydów.