Czy Dom Kombatantów Polskich w Paryżu jest znowu zagrożony?

/ freestocks-photos

  

Polonijne środowiska, w tym Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i ich rodzin, informują, że dochodzi do kolejnej niebezpiecznej próby przejęcia zarządu, a może i własności, nad Domem Kombatantów. Dom ten został zakupiony po wojnie z inicjatywy gen. Andersa, w dużej część ze środków żołnierzy.

Środowiska polonijne informują, iż są obawy, że skonstruowany na tę okazję piramidalny system zarządzania, mnożący koszty i pośredników, pozbawi na zawsze Polonię miejsca, w którym koncentrowała się działalność stowarzyszeń Polaków.

Dom jest naszą wspólną własnością od 1948 roku. Co stanie się z dziećmi z polskich szkół, które się tu mieszczą? Co z konferencjami, rocznicami, szkoleniami i kursami jakie tu się odbywają?

- pyta Polonia.

Parafia Bożego Miłosierdzia mająca kaplicę w domu już dostała nakaz opuszczenia budynku.

Relikwie, w tym bł. Jerzego Popiełuszki, św Ojca Pio i św. Jana Pawła II, które tam się znajdują, mają być umieszczone w innym miejscu.

Środowisko Polonii Francuskiej zintegrowane wokół Domu SPK, administrowanego przez Polską Misję Katolicką, wystosowało list do ks. biskupa Wiesław Lechowica, o pomoc dla aktualnego rektora PMK, ks. rektora B. Brzysia.

My, Polonia Francuska zintegrowana wokół Domu SPK zarządzanego przez PMK w Paryżu, 263 Bis rue Saint Honore 75001 Paris - od dziesięcioleci korzystająca z ewangelizacji oraz przekazywania wiary, kultury i historii przez Polską Misję Katolicką za pośrednictwem działających tam szkół, konferencji, szkoleń, kursów i obchodów wielkich rocznic, jesteśmy zaniepokojeni, iż na skutek transformacji pomiędzy wygasającym, w lutym 2020 r. kontraktem, a przygotowaniami do nowego kontraktu, tworzona jest „piramida” administracyjna, do której włączone są niepotrzebnie francuskie podmioty administrowania nieruchomościami

- czytamy w liście.

Zwracamy się do przewielebnego Ks. Biskupa z prośbą o czasowe przywrócenie Ks. Infułata Jeża do funkcji asystenta administratora, dla Ks. Rektora Brzysia, w celu wyprowadzenia Polskiej Misji Katolickiej z kłopotów administracyjnych, które nie muszą wypływać ze złej woli ale z niepełnej znajomości środowiska francuskiego. Ponieważ nie tylko dobre zwyczaje ale także prawo kanoniczne nakazuje zasięgania opinii rady ekonomicznej, zaś konstytucja Gaudium et Spes Soboru Watykańskiego II podkreśla, że od spraw doczesnych specjalistami są ludzie świeccy, byłoby rzeczą wielce roztropną, celem uniknięcia zbędnych podejrzeń a nawet pomówień, aby aktualny Rektor Misji Polskiej w Paryżu powołał Radę Ekonomiczną złożoną z osób świeckich, związanych z ośrodkiem. Będzie to doskonałym przykładem wdrożenia nawoływania Papieża Franciszka do walko z korupcją (bądź jej zalążkami), zawartymi w bulii „Vultus misericordiae” czy też encyklice „Evangelii Gaudium”

- dodają.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl