Przysięga żołnierzy Legii Akademickiej

/ cslii.wp.mil.pl

  

Żołnierze II turnusu Legii Akademickiej złożyli przysięgę wojskową na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Przysięgający to studenci, którzy jako ochotnicy w sierpniu br. rozpoczęli szkolenie części praktycznej modułu podstawowego w ramach programu LA.

W weekendowej uroczystości uczestniczyli lokalne władze samorządowe, przedstawiciele współpracujących z Centrum jednostek wojskowych, instytucji i organizacji, służb mundurowych, byli komendanci i zastępcy WSOWŁ oraz CSŁiI, składający przysięgę żołnierze II turnusu Legii Akademickiej oraz ich bliscy i przyjaciele.

Zabierając głos Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura powiedział, że żołnierze kontynuują piękne tradycje studentów II Rzeczypospolitej i składają przysięgę w roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, a także jubileuszu 100-lecia rocznicy szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Przed przełożonymi, bliskimi dowódcami, kombatantami świadczą o patriotyzmie oraz gotowości do poniesienia najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaną też zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski, a ich postawa jest godna naśladowania i najwyższego szacunku - podaje oficjalny portal CSŁiI. 

Po przemówieniu wyróżnieni żołnierze złożyli przysięgę na sztandar, po czym zostały im udzielone błogosławieństwa.

W czasie uroczystości odczytany został list ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, a głos zabrał także Prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów" dr. inż. Wojciech Jeute, który przekazał przesłanie do przysięgających studentów - czytamy. 

Listem gratulacyjnym za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu, wzorową postawę żołnierską oraz zaangażowanie w wykonywaniu zadań służbowych Komendant Centrum wyróżnił 6 żołnierzy Legii Akademickiej. Atrakcją przysięgi był wojskowy sprzęt łączności i informatyki, który został zaprezentowany dla przybyłych na uroczystość.  

Żołnierze Legii Akademickiej po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi oraz przyjaciółmi. Dla większości z nich w następnym tygodniu rozpocznie się kolejny etap szkolenia wojskowego w ramach modułu podoficerskiego Legii Akademickiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CSŁiI Zegrze

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl