Japonia walczy z żywiołem

/ pxhere.com

  

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 40 zostało rannych z powodu tajfunu Faxai, który uderzył w poniedziałek rano w Japonię - podała agencja Kyodo. W aglomeracji Tokio wystąpiły zakłócenia komunikacyjne, wstrzymano wiele pociągów i odwołano ponad 170 lotów.

Tajfun, nazwany laotańskim imieniem żeńskim Faxai, utrudnił przejazd ponad milionowi pasażerów w porannych godzinach szczytu. W obszarze metropolitarnym Wielkiego Tokio przez kilka godzin nie kursowały pociągi na żadnej z linii zarządzanych przez East Japan Railway Co.

Potwierdzono śmierć 50-letniej kobiety z okręgu Setagaya w Tokio, którą silny wiatr rzucił o ścianę, oraz 87-letniego mężczyzny, przygniecionego przez powalone drzewo w prefekturze Chiba – przekazało Kyodo, powołując się na władze. Agencja nie podaje szczegółów na temat trzeciej ofiary śmiertelnej.

W prefekturze Chiba wicher porwał ogrodzenie części pola golfowego, które uderzyło w dom i poważnie zraniło 20-latkę.

Odnotowano wiatry wiejące z prędkością 209 km na godzinę na wyspie Kozu w archipelagu Izu, 207 km na godzinę w mieście Chiba oraz 156 km na godzinę na lotnisku Haneda w Tokio. Wszystkie te wartości są rekordowe – poinformowała japońska agencja meteorologiczna.

 

 

W około 930 tys. domów w prefekturach Chiba i Kanagawa wystąpiły czasowe przerwy w dostawie prądu – podała tokijska firma energetyczna. Według Kyodo z powodu braku prądu musiano wstrzymać pracę w fabryce Sony w prefekturze Chiba.

Japońska agencja energii atomowej przekazała, że rano odnaleziono przewrócony jeden z nieużywanych już kominów chłodniczych w placówce badawczej w mieście Oarai w prefekturze Ibaraki. Nie nastąpił wyciek żadnych materiałów radioaktywnych – zapewniono.

Od rana siedem rządowych stacji pomiarowych w prefekturze Chiba nie przesyła danych dotyczących poziomu promieniowania, najwyraźniej z powodu tajfunu – podało Kyodo, cytując urząd regulacji energii jądrowej i lokalny rząd prefektury. Wyniki z pozostałych stacji wykazały, że poziom promieniowania się nie zmienił – dodały te instytucje.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

54 delegacje przybędą do Polski

zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły dotychczas udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci. Oficjalne dane na temat potwierdzenia udziału w uroczystościach podało Muzeum Auschwitz.

Placówka poinformowała, że udział ostatnio zapowiedziały delegacje: Bośni i Hercegowiny z członkiem prezydium tego kraju Szefikiem Dżaferoviciem na czele, Bułgarii pod przewodnictwem premiera Bojko Borisowa, a także Republiki Korei, którą będzie reprezentował ambasador Sun Mira.

Wcześniej przyjazd na ceremonię rocznicową potwierdziły: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą również Rada Europejska, Rada Europy, Organizacja Nardów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda.

O składzie delegacji decyduje każdy kraj z osobna.

Zgodnie z informacją Muzeum Auschwitz najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts