Rozpoczęto budowę kolejnego fragmentu Via Carpatia. „Wyrównujemy poziom rozwoju i szanse Polski wschodniej”

Jacek Sasin / https://twitter.com/SasinJacek

  

- Wyrównujemy poziom rozwoju i szanse Polski wschodniej, usuwamy zatory, które blokowały rozwój tej części kraju – powiedział dziś wicepremier Jacek Sasin w Janowie Lubelskim (Lubelskie), podczas symbolicznego rozpoczęcia budowy kolejnego fragmentu trasy Via Carpatia.

Prace ruszyły na obwodnicy Janowa Lubelskiego i odcinku od Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, o łącznej długości 15 km.

Sasin podkreślił, że mapa dróg ekspresowych i autostrad ciągle jeszcze pokazuje różnice między Polską zachodnią i centralną, dobrze skomunikowaną z krajem i Europą oraz wschodnią częścią kraju, „która dopiero czekała na swoją szansę”.

„Ten moment nadszedł. Od czterech lat wyrównujemy poziom rozwoju, szanse, usuwamy zatory, które blokowały rozwój tej części naszego kraju. Drogi to jest to, co decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej, o tym, że mogą powstawać nowe miejsca pracy, nie byle jakie, ale dobrze płatne. Tego Polacy tutaj we wschodniej Polsce oczekiwali i to dzisiaj my realizujemy”

– powiedział Sasin.

Wicepremier zaznaczył, że powstająca trasa Via Carpatia jest bardzo ważna dla Polski wschodniej i całego naszego kraju, ale też i dla Europy, bowiem połączy państwa bałtyckie przez Polskę, Słowację, Rumunię, Bułgarię aż z Grecją.

„To droga, która "zepnie" nasz region, ale przede wszystkim da potężny impuls rozwojowy terenom na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu. Stanie się kręgosłupem komunikacyjnym Polski wschodniej, od którego będą odchodzić - mówiąc obrazowo – żebra połączeń, dróg ekspresowych, do głównych miast naszego regionu”

– dodał Sasin.

Obwodnica Janowa Lubelskiego będzie miała długość około 7 km, zaś odcinek od Janowa Lubelskiego, do węzła Lasy Janowskie, na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego - 8 kilometrów. Mają być gotowe w 2021 r.

To dwa kolejne z 12 odcinków, na które podzielona została międzynarodowa trasa Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem, których budowę rozpoczęto. W sierpniu oficjalnie zainaugurowano budowę fragmentu tej trasy między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Amerykański sprzęt dotarł na Litwę

zdjęcie ilustracyjne / Beny Shlevich CC BY-SA 2.0

  

Na Litwę dziś przybył ponad 500-osobowy batalion amerykańskiej piechoty z ciężkim sprzętem wojskowym - czołgami i wozami bojowymi. Żołnierze dywizji Wojsk Lądowych USA z bazy Fort Hood w Teksasie będą tu ćwiczyli przez pół roku.

Na poligon w Podbrodziu (lit. Pabrade) przy granicy z Białorusią przerzucono już osiem czołgów Abrams i 21 bojowych wozów piechoty Bradley. Kolejne kilkadziesiąt czołgów zostanie dostarczonych w najbliższych tygodniach.

Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis podkreślił, że przybycie żołnierzy USA do jego kraju „demonstruje fakt, że jest to możliwe”. 

- Przede wszystkim jest to sygnał dla Litwy i dla innych sąsiednich państw NATO, że w razie kryzysu sojusznicy będą z nami

– powiedział w rozmowie z agencją BNS. Dodał, że „jest to też sygnał dla Rosji i jeszcze jeden element odstraszający”.

Podczas pobytu na Litwie amerykańscy żołnierze będą współpracowali z żołnierzami litewskimi w ramach realizacji projektu mechanizacji Sił Lądowych Wojska Litewskiego. Litwa zapewni Amerykanom zakwaterowanie i wsparcie logistyczne, amerykańscy wojskowi będą też korzystali z infrastruktury poligonów litewskiej armii.

Karoblis wskazał, że podczas ćwiczeń żołnierze USA zapoznają się m.in. z nowymi dla nich warunkami geograficznymi i pogodowymi.

Od wiosny 2014 roku na Litwie odbyło się kilkanaście rotacji armii USA. Ostatnio żołnierze amerykańscy stacjonowali tu w 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl