"Kandydatura Janusza Wojciechowskiego jest zaakceptowana przez panią Ursulę von der Leyen"

Janusz Wojciechowski / Fotomag/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Janusz Wojciechowski jest kandydatem na polskiego komisarza UE ds. rolnictwa. Joachim Brudziński pytany przez niezalezna.pl o tę kandydaturę ocenił, że „jest ona zaakceptowana przez panią Ursulę von der Leyen”.

Wojciechowski, były prezes NIK, były europoseł, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, został ogłoszony kandydatem na polskiego komisarza. Odbył rozmowę z przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Kolejnym krokiem będzie formalne przyjęcie kandydatów przez Radę. Następnie od końca września zaczną się przesłuchania przed komisjami europarlamentu, a na końcu głosowanie całej izby w sprawie całego składu KE.

- Nie jest żadną tajemnicą, że kandydatura Janusza Wojciechowskiego jest zaakceptowana przez panią Ursulę von der Leyen. Natomiast jeszcze przed nami przesłuchanie i decyzje w samym Parlamencie Europejskim

– powiedział podczas śniadania prasowego w siedzibie PiS Joachim Brudziński.

Zaznaczył, że w PE „już zaczęły się histerie”.

"Rozpoczął się jazgot wokół tej kandydatury i pseudo OLAF-owskie postępowanie, pseudo dlatego, że wszystkie te niejasności zostały przez pana Wojciechowskiego wyjaśniane. I nawet z tego co wiem, zwrócił się do OLAF-u ze zgodą na to, by móc opublikować te raporty, podsumowania, które tych kwestii dotyczyły. W wymiarze takiego politycznego porozumienia, pewność, że Janusz Wojciechowski jest naszym kandydatem mamy"

– dodał Brudziński.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi postępowanie wobec Janusza Wojciechowskiego.

Chodzi o możliwe nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży. Jak podkreślał Wojciechowski, w 2016 roku zwrócił z własnej inicjatywy Parlamentowi Europejskiemu 11 tys. euro. Wyjaśnił, że gdy porządkował dokumenty stwierdził "ryzyko jakiegoś błędu w obliczeniach" za podróże w latach 2009-2011.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Von der Leyen z zielonym światłem

Ursula von der Leyen / Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

  

Ambasadorowie państw członkowskich UE dali dziś zielone światło dla ukonstytuowania się Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen bez brytyjskiego komisarza - poinformowało źródło unijne Polskiej Agencji Prasowej.

Ambasadorowie państw członkowskich UE dali zielone światło nowej Komisji Europejskiej

- podało źródło.

Jest to formalna procedura. W poniedziałek ma jeszcze ją potwierdzić oficjalnie Rada UE. W środę ma odbyć się głosowanie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nad poparciem dla nowej Komisji.

Jak dotąd kandydata na komisarza nie zgłosiła Wielka Brytania. W związku z tym brakiem KE uruchomiła wobec Londynu procedurę naruszenia unijnego prawa. W piątek mija termin na odpowiedź w ramach tej procedury.

Szef PE David Sassoli powiedział w czwartek, że z opinii prawnych KE, PE i Rady wynika, że nowa Komisja może zacząć działać bez Brytyjczyka w składzie.

Rzecznik KE Eric Mamer podkreślił w piątek na konferencji w Brukseli, że Komisja i inne instytucje mają analizy prawne w tej sprawie. "Od początku tego procesu mówiliśmy niezmiennie, że uważamy, że jest możliwość, aby nowa Komisja objęła urząd 1 grudnia. Jak widać, krok po kroku idziemy w kierunku tej daty" - zaznaczył.

W przyszłym tygodniu możliwy jest drugi krok KE wobec W. Brytanii w związku z brakiem kandydata na komisarza z tego kraju. Nie będzie to jednak jeszcze skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale tzw. uzasadniona opinia, czyli formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl