Helen Mirren jako Katarzyna Wielka. Nowy serial HBO

Helen Mirren jako Katarzyna Wielka / fot. HBO/mat.pras.

  

W październiku stacja HBO wyemituje nowy serial pt. "Katarzyna Wielka". W tytułową carycę wcieli się nagrodzona Oscarem Helen Mirren.

Stacja HBO i Sky wyprodukowały serial "Katarzyna Wielka". W tytułową rosyjską cesarzową wcieli się zdobywczyni Oscara Helen Mirren. Katarzyna II Wielka przyszła na świat w Szczecinie jako Zofia Fryderyka Augusta, córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst. W 1745 roku przeszła na prawosławie i wyszła za cesarza Piotra III (wówczas jeszcze Piotra Ulryka). Kiedy władca został zamordowany, Katarzyna 9 lipca 1762 roku objęła władzę w Rosji.

W słynną carycę wcieli się Helen Mirren, która jest również producentką wykonawczą serialu. Autorem scenariusza jest Nigel Williams (serial "Elżbieta I"), a reżyserem laureat nagrody BAFTA Philip Martin ("The Crown"). Jason Clarke zagra Grigorija Potiomkina, wieloletniego kochanka i doradcę carycy Katarzyny.  Joseph Quinn wcieli się w jej syna Pawła I Romanowa, a Gina McKee w powiernicę władczyni, hrabinę Praskowię Bruce. Premierę serialu "Katarzyna Wielka" zaplanowano na październik.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, HBO

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmiana nazwy ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" wstrzymana. Wojewoda wszczął postępowanie

Zdjęcie ilustracyjne / screen z transmisji sesji rady miasta

  

Wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie nadzorcze ws. stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Żyrardowa o zmianie nazwy ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" na ul. Jedności Robotniczej oraz wstrzymał jej wykonanie - poinformował dziś zespół prasowy wojewody.

28 października rada miasta Żyrardowa głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy gen. Fieldorfa „Nila” i przywróceniu tej ulicy nazwy Jedności Robotniczej, która obowiązywała przez ponad 40 lat.

Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw części mieszkańców, samorządowców i opinii publicznej.

Jak poinformował dziś zespół prasowy wojewody mazowieckiego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym I wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski w zastępstwie za wojewodę mazowieckiego (Zdzisław Sipiera uzyskał mandat posła) wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności tej uchwały radnych Żyrardowa oraz wstrzymał jej wykonanie.

W komunikacie podano również, że wojewoda zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wydanie opinii w sprawie nazwy ulicy Jedności Robotniczej - pod kątem tego, czy nie narusza ona zakazu nadawania nazw propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Reguluje to ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy m.in. ulic, pomników, budowli i innych obiektów użyteczności publicznej.

"Jednocześnie informujemy, że oczekiwanie na opinię IPN wstrzymuje bieg terminu na stwierdzenie nieważności uchwały (zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym 30 dni od dnia wpływu uchwały)"

- podano w komunikacie.

Zastrzeżenia wobec uchwały zmieniającej dotychczasową nazwę ulicy wyraził wcześniej prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który jej nie wykonał i zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności tej decyzji radnych. Również radni PiS z Żyrardowa złożyli wniosek do wojewody mazowieckiego o zbadanie zgodności z prawem uchwały rady miasta. Tabliczki z nazwą ulicy nie zostały jeszcze zmienione; uchwała czeka teraz na decyzję nadzorczą wojewody.

[polecam:https://niezalezna.pl/296295-nieoczekiwany-zwrot-akcji-w-zyrardowie-nazwa-ulicy-generala-fieldorfa-nila-zostaje]

Z kolei w zeszłym tygodniu poseł PiS Maciej Małecki poinformował, że w związku osiągniętym porozumieniem generał "Nil" dalej będzie patronem ulicy w Żyrardowie. "Dobra wiadomość z #Żyrardów Mamy deklarację, że ul. Gen. #Fieldorf zostaje w Żyrardowie. To efekt konkretnych rozmów z samorządowcami zakończonych dobrym spotkaniem z prezydentem Miasta, przewodniczącym Rady Miasta i Jackiem Pawłowiczem dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych" - napisał na Twitterze poseł PiS.

Jak tłumaczyła przewodnicząca struktur PO w Żyrardowie Beata Rusinowska, nazwa ulicy Jedności Robotniczej "nawiązuje absolutnie do tradycji żyrardowskich, którymi się szczycimy, że w 1883 roku w Żyrardowie był pierwszy strajk Szpularek w Królestwie Polskim w zakładach lniarskich".

"To u nas ruch robotniczy strajkował o godność i o lepsze warunki pracy w byłych już zakładach lniarskich"

- powiedziała. Dodała, że klub Koalicji Obywatelskiej ws. zmiany nazwy tej ulicy "przychylił się do wniosku mieszkańców, ponieważ skorzystano w Żyrardowie z inicjatywy obywatelskiej, podczas której zebrano ponad 530 podpisów pod przywróceniem nazwy" Jedności Robotniczej.

"Jednocześnie zapowiedzieliśmy jako Koalicja Obywatelska złożenie wniosku (...), aby nadać nazwę Fieldorfa +Nila+ innej ulicy, skwerowi czy parkowi w Żyrardowie na zasadzie uhonorowania" - zapowiedziała Rusinowska.

[polecam:https://niezalezna.pl/295849-zyrardowska-platforma-w-rozkroku-nie-chca-ulicy-nila-ale-proponuja-skwer]

Gen. August Emil Fieldorf walczył w Legionach Polskich, w II Rzeczypospolitej kontynuował służbę wojskową. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce był dowódcą Kedywu – Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu "Nil". Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało ukryto w nieznanym miejscu.

[polecam:https://niezalezna.pl/296338-bedzie-powtorka-z-zyrardowa-wojewoda-podlaski-interweniuje-w-sprawie-ulicy-lupaszki]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl