Niemiecka gazeta ostrzega przed optymizmem wobec Kremla

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując sobotnią wymianę więźniów między Rosją a Ukrainą, przestrzega przed optymizmem wobec Kremla. W polityce prezydenta Rosji Władimira Putina nic się nie zmieniło - konstatuje "FAZ".

"Po wymianie więźniów między Ukrainą i Rosją w Kijowie, Berlinie, Paryżu i Waszyngtonie słychać głosy mówiące o pierwszym kroku w kierunku pokoju. Niestety niewiele za tym przemawia. Warunkiem tego byłaby zmiana rosyjskiej polityki, a jej nie ma" - pisze konserwatywna gazeta w poniedziałek.

"Poruszające sceny powitania powracających ukraińskich obywateli w Kijowie pokazują, ile warta jest wymiana w kategoriach ludzkich. Okoliczności, w jakich do niej doszło, pokazują, że wymiana nie była gestem humanitarnym ani budującym zaufanie ze strony rosyjskiej, tylko kontynuacją dotychczasowej polityki szantażu"

- stwierdza "FAZ".

Rosja i Ukraina przeprowadziły w sobotę wymianę osób skazanych i aresztowanych w obu krajach. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych jest filmowiec Ołeh Sencow, skazany na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych, i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych po ataku zbrojnym sił rosyjskich w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Jak zauważa "FAZ", prezydent Putin niewiele dał, a dużo zyskał. Spośród 35 Ukraińców, którym pozwolono powrócić do ojczyzny, 24 Moskwa powinna była uwolnić dawno temu, gdyby przestrzegała prawa międzynarodowego. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) wydał w maju werdykt, w którym wyraźnie nakazał uwolnienie ukraińskich marynarzy - przypomina dziennik.

"Kreml nie zastosował się do werdyktu, ale zażądał nagrody za zrobienie tego, co powinien i tak zrobić. I to jakiej nagrody. Moskwa uzależniła realizację wymiany więźniów od włączenia w nią człowieka (Wołodymyra Cemacha), który może być współodpowiedzialny za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku pasażerskiego samolotu (wykonującego lot) MH17" z Amsterdamu do Kuala Lumpur

- oburza się "FAZ" i przypomina, że zginęło wówczas 298 osób, które były na pokładzie malezyjskiego boeinga.

"Głównym osiągnięciem Putina byłoby, gdyby Zachód zaczął mieć złudzenia, że w ten sposób można naprawdę zbliżyć się do pokoju na Ukrainie. Lub gdyby we Francji i w Niemczech wydarzenie z weekendu zostało wykorzystane jako pretekst, by zrezygnować z twardego kursu wobec Moskwy. Nie ma do tego podstaw" - podsumowuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" za nami! ZOBACZ ZDJĘCIA

/ fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, abp Marek Jędraszewski, Edward Mosberg i śp. Kornel Morawiecki - zostali uhonorowani podczas dzisiejszej Gali „Gazety Polskiej”. Na uroczystości obecni byli politycy, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, przedstawiciele świata nauki, dziennikarze, artyści. Oto, co zdołali uchwycić nasi fotoreporterzy!

Podczas Gali wręczono nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku Gazety Polskiej, nagrodę miesięcznika “Nowe Państwo”, czyli nagrodę im. św. Grzegorza I Wielkiego oraz nagrodę Klubów „Gazety Polskiej”.

[polecam:http://niezalezna.pl/311250-grzecznie-juz-bylo-minal-rok-a-w-nim-wideo]

Członkowie prawie 500 Klubów Gazety Polskiej wyróżnili abp. Marka Jędraszewskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/311234-abp-jedraszewski-czlowiekiem-roku-klubow-gp-skromny-kaplan-bezgranicznie-oddany-kosciolowi]

„Zdaję sobie sprawę z jej znaczenia, ponieważ Kluby „Gazety Polskiej” istnieją i działają nie tylko w Polsce, ale i w różnych państwach i na różnych kontynentach, skupiając Polaków szczerze zatroskanych o losy naszej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny zwłaszcza za to, że głos pasterzy Kościoła wciąż dociera do nich i jest przyjmowany przez nich z całą powagą w poczuciu wspólnej miłości do Polski i odpowiedzialności za nią

- napisał w liście abp Jędraszewski.

Redaktor naczelna "Nowego Państwa" Katarzyna Gójska w laudacji dedykowanej Edwardowi Mosbergowi oraz śp. Kornelowi Morawieckiemu - laureatom tegorocznej Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego - mówiła:

„Na pierwszy rzut oka to zupełnie inne ludzkie losy, inne doświadczenia życiowe. Naszym zdaniem jest jednak wspólny mianownik: obrona prawdy w życiu publicznym, ale też obrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej”.

[polecam:https://niezalezna.pl/311243-edward-mosberg-z-nagroda-im-grzegorza-i-wielkiego-zawsze-glosze-prawde-i-tylko-prawde]

Nagrodę w imieniu twórcy Solidarności Walczącej odebrał jego syn, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. - Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - powiedział premier. Edward Mosberg nie zdołał dotrzeć na Galę Człowieku Roku „GP”. Przed wylotem do Warszawy zmarła jego żona, Cecylia Mosberg. Za nagrodę podziękował w nadesłanym nagraniu, które odtworzono podczas Gali.

[polecam:https://niezalezna.pl/311251-kornel-morawiecki-posmiertnie-uhonorowany-nagroda-grzegorza-i-wielkiego-czlowiek-wielkiej-odwagi]

[polecam:https://niezalezna.pl/311246-prezes-kaczynski-zapowiada-kolejne-wielkie-zwyciestwo-bo-dobro-musi-pokonac-zlo]

Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej" został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Ta nagroda jest dedykowana człowiekowi, który najwięcej znaczył i najwięcej dobrego zrobił dla Polski w zeszłym roku. Nie mieliśmy wątpliwości, kto to był - mówił w laudacji redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz.

- Ta nagroda jest zawsze bardzo wielkim zaszczytem, ale jeżeli otrzymuje się ją razem z takimi osobami, które dziś podobne nagrody otrzymały, to to jest zaszczyt jeszcze większy, zupełnie szczególny

- podziękował polityk, wskazując na dostojność pozostałych laureatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts