Niemiecka gazeta ostrzega przed optymizmem wobec Kremla

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując sobotnią wymianę więźniów między Rosją a Ukrainą, przestrzega przed optymizmem wobec Kremla. W polityce prezydenta Rosji Władimira Putina nic się nie zmieniło - konstatuje "FAZ".

"Po wymianie więźniów między Ukrainą i Rosją w Kijowie, Berlinie, Paryżu i Waszyngtonie słychać głosy mówiące o pierwszym kroku w kierunku pokoju. Niestety niewiele za tym przemawia. Warunkiem tego byłaby zmiana rosyjskiej polityki, a jej nie ma" - pisze konserwatywna gazeta w poniedziałek.

"Poruszające sceny powitania powracających ukraińskich obywateli w Kijowie pokazują, ile warta jest wymiana w kategoriach ludzkich. Okoliczności, w jakich do niej doszło, pokazują, że wymiana nie była gestem humanitarnym ani budującym zaufanie ze strony rosyjskiej, tylko kontynuacją dotychczasowej polityki szantażu"

- stwierdza "FAZ".

Rosja i Ukraina przeprowadziły w sobotę wymianę osób skazanych i aresztowanych w obu krajach. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych jest filmowiec Ołeh Sencow, skazany na 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych, i 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych po ataku zbrojnym sił rosyjskich w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

Jak zauważa "FAZ", prezydent Putin niewiele dał, a dużo zyskał. Spośród 35 Ukraińców, którym pozwolono powrócić do ojczyzny, 24 Moskwa powinna była uwolnić dawno temu, gdyby przestrzegała prawa międzynarodowego. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) wydał w maju werdykt, w którym wyraźnie nakazał uwolnienie ukraińskich marynarzy - przypomina dziennik.

"Kreml nie zastosował się do werdyktu, ale zażądał nagrody za zrobienie tego, co powinien i tak zrobić. I to jakiej nagrody. Moskwa uzależniła realizację wymiany więźniów od włączenia w nią człowieka (Wołodymyra Cemacha), który może być współodpowiedzialny za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku pasażerskiego samolotu (wykonującego lot) MH17" z Amsterdamu do Kuala Lumpur

- oburza się "FAZ" i przypomina, że zginęło wówczas 298 osób, które były na pokładzie malezyjskiego boeinga.

"Głównym osiągnięciem Putina byłoby, gdyby Zachód zaczął mieć złudzenia, że w ten sposób można naprawdę zbliżyć się do pokoju na Ukrainie. Lub gdyby we Francji i w Niemczech wydarzenie z weekendu zostało wykorzystane jako pretekst, by zrezygnować z twardego kursu wobec Moskwy. Nie ma do tego podstaw" - podsumowuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Otwock: specjalne punkty dla interesantów

/ otwock.pl

  

Najpóźniej od przyszłego poniedziałku mieszkańcy podwarszawskiego Otwocka będą mogli załatwić wszystkie sprawy urzędowe osobiście, nie obawiając się o zarażenie koronawirusem. Przed magistratem trawa montaż specjalnych modułów kontenerowych, w których będą przyjmowani interesanci.

Miasto wypożyczyło dwa moduły kontenerowe wyposażone w trzy odseparowane od siebie stanowiska. Przy każdym z nich będzie czekał na interesanta jeden urzędnik. Petenci czekający na zewnątrz zostaną zaproszeni do środka przez interkom. Jednorazowo będzie można obsłużyć sześciu interesantów.

"Dzięki temu mieszkańcy będą mogli załatwić każdą sprawę urzędową" – zapewnił prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski. Wyjaśnił, że do od czasu ogłoszenia stanu epidemii urząd ograniczył swoje działania do najbardziej istotnych spraw, np. do wydawania aktów zgonów. Teraz będzie mógł powrócić do pełnego zakresu spraw.

Margielski wyjaśnił, że montaż modułów jest dużo tańszym rozwiązaniem niż przystosowanie pomieszczeń magistratu do obecnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Zapowiedział, że prawdopodobnie już w piątek, a na pewno w poniedziałek rozpoczną działanie nowe punkty obsługi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts