Papież Franciszek przybył na Mauritius

Papież Franciszek / facebook.com/PapaFrancescoJorgeBergoglio/

  

Papież Franciszek w przedostatnim dniu podróży po Afryce przybył w poniedziałek rano na Mauritius. Spędzi tam dziewięć godzin. 30 lat temu na wyspie tej był św. Jan Paweł II.

Franciszek przyleciał na Mauritius z Madagaskaru, a wcześniej był w Mozambiku. W porównaniu z tymi jednymi z najbiedniejszych państw świata sytuacja na Mauritiusie jest znacznie lepsza. Ten wielokulturowy, niezależny od ponad pół wieku kraj oceniany jest jako stabilny politycznie, a także ekonomicznie, dzięki turystyce.

Kościół katolicki obecny jest na Mauritiusie od XVII wieku; pierwsza msza została tam odprawiona w 1616 roku. Katolicy stanowią 28 proc. ludności liczącego 1,3 mln mieszkańców kraju. Połowa ludności to wyznawcy hinduizmu.

Po uroczystości powitania na lotnisku w stolicy Port Louis papież odprawi mszę przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju dla około 100 tysięcy osób. W tym samym miejscu w 1989 roku odbyła się msza pod przewodnictwem św. Jana Pawła II.

Następnie Franciszek odwiedzi sanktuarium poświęcone błogosławionemu ojcu Jakubowi Lavalowi, żyjącemu w XIX wieku francuskiemu zakonnikowi, który był misjonarzem na wyspie, będącej wówczas brytyjską kolonią i pomagał miejscowej ludności. Wprowadził msze dla czarnoskórych wiernych.

Postać Lavala związana jest z pontyfikatem polskiego papieża, bo był pierwszym błogosławionym wyniesionym przez niego na ołtarze już w 1979 roku.

Franciszek odda hołd ojcu Lavalowi w dniu jego wspomnienia liturgicznego, w rocznicę jego śmierci w 1864 roku. W czasie swej wizyty spotka się też z chorymi oraz z władzami wyspy.

Na kilka dni przed przyjazdem na Mauritius papież w przesłaniu wideo do jego mieszkańców powiedział: "Radością będzie dla mnie głoszenie Ewangelii pośród waszego ludu, który wyróżnia się tym, iż powstał ze spotkania różnych grup etnicznych, a zatem cieszy się bogactwem rozmaitych tradycji kulturowych oraz religijnych".

Wieczorem w poniedziałek Franciszek powróci na Madagaskar, skąd następnego dnia odleci do Rzymu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl