Czabański: Opozycja jest silna w sondażach, ale czy poważna? "Perspektywa władzy dla KO odległa"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

"To wyborcy zdecydują, kto wygra wybory i kto będzie tworzył rząd. Sondaże wskazują na to, że Grzegorz Schetyna przy tworzeniu rządu nie będzie miał wiele do powiedzenia (...) Perspektywa władzy dla KO jest dosyć odległa, stąd takie skupienie uwagi na problemach wewnętrznych" - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych i kandydat Zjednoczonej Prawicy Krzysztof Czabański w rozmowie z Katarzyną Gójską w "Sygnałach dnia" Radiowej Jedynki. Postawił też pytanie, czy PO jest siłą polityczną poważną czy najpoważniejszą. "Najpoważniejsza, zgoda, bo najsilniejsza w sondażach, ale czy poważna? To mnie zresztą martwi, ponieważ debata publiczna ze względu na stan opozycji jest mocno zubożona" - stwierdził.

Krzysztof Czabański zapytany o to, jak postrzega rolę Kidawy-Błońskiej po piątkowej konwencji PO: czy Grzegorz Schetyna poprzez tę kandydaturę chce zablokować powrót Donalda Tuska i uratować fotel szefa partii dla siebie, stwierdził, że: "Schetyna może mówić, co chce".

Wyborcy zdecydują, kto wygra wybory i kto będzie tworzył rząd. Sondaże wskazują na to, że Grzegorz Schetyna przy tworzeniu rządu nie będzie miał wiele do powiedzenia (...) Perspektywa władzy dla KO jest dosyć odległa, stąd takie skupienie uwagi na problemach wewnętrznych. Dlatego można to czytać w kontekście gier personalnych. To być może tłumaczy, dlaczego tak trudno im się zdobyć na program, który by zaczął do nich przekonywać. Jedni powtarzają hasła bez pokrycia i wiarygodności, a inni mają problem, żeby sobie przypomnieć, jakie mają hasła

- mówił. 

Media donoszą, że Kidawa- Błońska będzie zgłoszona na prezydenta RP a ten ruch ma zablokować Donalda Tuska.

Te rozważania wewnętrzne są na tyle wewnętrzne, że szkoda tracić czas i emocje

- stwierdził.

Pytanie, zdaniem Czabańskiego jest takie, czy PO jest siłą polityczną poważną czy najpoważniejszą.

Najpoważniejsza, zgoda, bo najsilniejsza w sondażach, ale czy poważna? To mnie zresztą martwi, ponieważ debata publiczna ze względu na stan opozycji jest mocno zubożona (...) Zawsze lepiej przedyskutować i "obejrzeć pod światło" różne argumenty. Tutaj rola opozycji mogłaby być bardzo pożyteczna. Niestety tej roli nie spełnia

- stwierdził.

Na pytanie, czy SLD zaczyna "deptać PO po piętach" zaznaczył, że "tak, jak kiedyś prezydent Wałęsa zdołał reaktywować, na nasze nieszczęście, lewą nogę - jak to nazywał - tutaj też takie procesy następują".

To dla przyszłości polskiej sceny politycznej nie jest dobre, a polityka PO do tego prowadzi

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzucił pustą plastikową butelką w policjanta. Odpowie za użycie przemocy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Na toczącym się w Moskwie procesie dotyczącym niedawnych protestów politycznych i domniemanej przemocy wobec policjanta oskarżyciel poprosił dzisiaj o cofnięcie sprawy karnej do prokuratury. Oskarżonym w tej sprawie jest Ajdar Gubajdulin.

Zarzuty wobec niego dotyczą usiłowania użycia przemocy wobec policjanta. Gubajdulin rzucił plastikową butelką, która jednak nikogo nie trafiła.

Jego proces rozpoczął się we wtorek, ale tego samego dnia odroczono posiedzenie o jeden dzień.

Jak powiedział mediom adwokat Maksim Paszkow, spór dotyczy teraz kwestii, czy rzucona plastikowa butelka była pełna, czy pusta.

Obrona argumentuje, że pusta butelka ważąca 20 gramów nie mogła nawet hipotetycznie wyrządzić żadnych szkód.

Ta kolejna sprawa karna, w której pojawia się oskarżenie o przemoc wobec policjanta, jest uważnie śledzona ze względu na los osób, wobec których po moskiewskich protestach zapadły już wyroki. W każdym przypadku są to wyroki pozbawienia wolności, poczynając od kar dwóch lat kolonii karnej.

Coraz większego rozgłosu nabiera sprawa aktora Pawła Ustinowa, skazanego za domniemane użycie siły wobec funkcjonariusza na 3,5 roku kolonii karnej.

Na jego procesie sąd nie zgodził się na rozpatrzenie nagrania wideo, na którym widać, że w chwili zatrzymania Ustinow nie stawiał oporu.

Aktor zapewnia, że nie uczestniczył w demonstracji, a na Plac Puszkina, gdzie policja zatrzymywała protestujących, przyszedł na spotkanie służbowe.

Kampanię w obronie Ustinowa zaczęli prowadzić w Rosji aktorzy i celebryci. Ta fala solidarności już jest porównywana do kampanii w obronie dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, oskarżonego o przestępstwa narkotykowe i później uwolnionego. Nie brak głosów, że solidarność środowiska i wideo ze sceną zatrzymania doprowadzą do zmiany wyroku wobec Ustinowa.

W jego obronie wypowiedział się w środę parlamentarzysta Andriej Turczak, zasiadający we władzach rządzącej Jednej Rosji. Turczak powiedział, że widział nagrania z miejsca zatrzymania Ustinowa.

"Chłopak po prostu stał koło metra" - ocenił parlamentarzysta, przyznając, że z nagrań wynika, że Ustinow nie naruszał porządku publicznego.

Przed budynkiem administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w środę jednoosobowe pikiety w obronie aktora. Uczestnicy tych pikiet trzymają plakaty z hasłem: "Wolność dla Pawła Ustinowa".

O użycie przemocy podczas zatrzymania na demonstracji w Moskwie 3 sierpnia oskarżył Ustinowa funkcjonariusz gwardii narodowej (Rosgwardii). 24-letni aktor, do tej pory znany z epizodycznych ról, sam wcześniej był gwardzistą w ramach obowiązkowej służby wojskowej; w 2018 roku uczestniczył w działaniach porządkowych podczas piłkarskich mistrzostw świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl