Indie wzmacniają obronę powietrzną

/ wikipedia.eng.

  

Rząd w New Delhi zatwierdził zakup sześciu dywizjonów przeciwlotniczych, uzbrojonych w rodzimy system obrony powietrznej średniego zasięgu Akash.

Kontrakt na zakup sześciu dywizjonów przeciwlotniczych został zatwierdzony przez indyjski Gabinet Komitetu ds. Bezpieczeństwa (Cabinet Committee on Security, CCS), na którego czele stoi premier Indii Narendra Modi. Początkowo rząd w New Delhi rozważał zakup jedynie dwóch dywizjonów uzbrojonych w zestawy Akash, na który składało się łącznie dwanaście baterii.

Warto przypomnieć, że system ten został opracowany przez indyjską Organizację Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO). Produkowany jest w zakładach Bharat Dynamics Limited (BDL) for Missile Systems oraz Bharat Electronics (BEL). System może eliminować cele na pułapie do 18 km i oddalone o 30 km. Mobilna bateria systemu Akash składa się z czterech wyrzutni dysponując łącznie 12 pociskami oraz radaru Rajendra typu AESA, który umożliwia śledzenie jednocześnie do 64 celów i eliminowanie 12 z nich. Warto zaznaczyć, że rakieta ważąca 720 kg., z 60-kg głowicą osiąga prędkość aż 2.5 Ma., co ma umożliwić znacznie zwiększenie możliwości eliminacji celu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Poseł czy posłanka? Lewica zapowiada walkę... o zmianę tabliczek w Sejmie. "To jeszcze nie koniec"

Wanda Nowicka / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Opozycja od początku nowej kadencji postanowiła walczyć o sprawy, które są dla niej niezwykle istotne. W Senacie zrobiono już zdjęcia z flagami Unii Europejskiej, natomiast w Sejmie trwa awantura o... tabliczki z nazwiskami posłów. Konkretnie - niektóre panie chcą, by nazywać ich "posłankami" zamiast "posłami".

Przedstawicielka Lewicy Wanda Nowicka w dniu inauguracji prac Sejmu IX kadencji napisała na Twitterze, że Kancelaria Sejmu nie uwzględniła postulatu posłanek Lewicy, aby na sali sejmowej, na tabliczkach przy ich miejscach widniał napis "posłanka" zamiast "poseł".

Nowicka oświadczyła, że to niemiła niespodzianka i posłanki Lewicy będą walczyć dalej o zmianę tabliczek.

"W Sejmie RP VII kadencji byłam posłanką, w Sejmie IX kadencji jestem posłem. To jeszcze nie koniec"

- napisała Nowicka.

[polecam:https://niezalezna.pl/296929-chciala-by-bylo-o-niej-glosno-podczas-slubowania-wyciagnela-szalik-konstytucja-wideo]

Jak poseł Nowicka rzekła, tak się stało - to jeszcze nie koniec. Sprawa może być bowiem dyskutowana w Sejmie.

"Nie można wykluczyć, że sprawa będzie dyskutowana na jednym z kolejnych Prezydiów Sejmu. Jednocześnie na razie przyjęta forma pozostaje obowiązująca"

- przekazał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

W liczącym 49 osób klubie Lewicy (SLD, Wiosna, Lewica Razem) jest 21 kobiet. Najwięcej z nich, bo aż 12, weszło do Sejmu z rekomendacji Wiosny. Pięć posłanek zostało wybranych z rekomendacji SLD, w sześcioosobowej reprezentacji Lewicy Razem są cztery kobiety.

Zamieszanie w kwestii zwracania się do posłów przybrało już znamiona pomieszania z poplątaniem. Gubią się w tym nawet wspomniani posłowie lewej strony sceny politycznej. Krzysztof Gawkowski - w imieniu klubu Lewicy - napisał wniosek do Elżbiety Witek, jako do "Marszałkini Sejmu", podczas gdy w samym wniosku użył już sformułowania "Marszałek".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl