W południe odbyła się dziś uroczysta przysięga wojskowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olszynce Grochowskiej. Przysięgę złożyło 167 żołnierzy. Z tej okazji słowa do zebranych skierował w liście premier Morawiecki. List odczytał szef MON Mariusz Błaszczak.

"Do rodziny 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączają nowi członkowie. Ponad 160 mężczyzn i kobiet, którzy wypowiadając słowa przysięgi potwierdzają swe zobowiązanie wobec regionu i kraju"

- napisał premier. Zapewnił jednocześnie żołnierzy o swoim "najwyższym szacunku".

"To symboliczne, że spotykacie się dzisiaj na terenie Olsztynki Grochowskiej, gdzie przed 188 laty polscy żołnierze w wielkiej bitwie zatrzymali szturm wojsk rosyjskich na Warszawę" - wskazał premier.

Jak napisał w liście, nasi przodkowie w postaniu listopadowym walczyli o wolność i prawo do stanowienia o swoim losie.

"Pod Olszynką Grochowską zapisali ważną kartę w historii polskiego oręża i naszej drogi do niepodległości. To część dziedzictwa, który mamy obowiązek pielęgnować i rozwijać. Opowieść o tamtym boju, to opowieść o odwadze, służbie, odpowiedzialności za bliskich. Wiem, że wartości te są bliskie także wam - żołnierzom z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej" - napisał premier.

Szef rządu wskazał, że niedzielna uroczystość "to dla was zwieńczenie pewnego etapu i rozpoczęcie kolejnego - rozwijania swych kompetencji, szkolenia i doskonalenia".

"Liczymy na was i wiemy, że w potrzebie przybędziecie z pomocą - zgodnie ze swą dewizą - zawsze gotowi, zawsze blisko. Macie wielki wkład w zapewnienie bezpieczeństwa rodakom"

- napisał Morawiecki.

Uroczystość jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego zorganizowanego w ramach Wakacji w WOT.