Europę znów może zalać fala imigrantów. Władze Turcji straszą otwarciem granic

Zdjęcie ilustracyjne / By Photo: Gémes Sándor/SzomSzed [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zaapelował do Unii Europejskiej o wsparcie logistyczne w budowie strefy bezpieczeństwa dla syryjskich imigrantów. Turcja ostrzega, że w razie braku pomocy ze strony Brukseli otworzy swoje granice, wpuszczając do Europy miliony imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Turcja może być zmuszona do otwarcia szlaku migracyjnego prowadzącego do Europy – zadeklarował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas czwartkowego spotkania w Ankarze z przedstawicielami kierowanej przez siebie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Prezydent tłumaczył, że Turcja nie może liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej, a władzom coraz trudniej rozlokować miliony uchodźców z Bliskiego Wschodu i zapewnić im godne warunki.

– Nie możemy być zmuszani do radzenia sobie z tym obciążeniem sami

– mówił Erdoğan do swoich partyjnych kolegów. Dodał, że do tej pory jego kraj nie otrzymał od Unii Europejskiej realnej pomocy w zwalczaniu kryzysu migracyjnego.

Rozwiązania problemu Erdoğan upatruje w stworzeniu strefy bezpieczeństwa w prowincji Idlib na północy Syrii. Tam tureckie władze planują przesiedlić milion syryjskich uchodźców. Szacuje się, że obecnie na terenie Turcji przebywają 4 mln imigrantów z Bliskiego Wschodu, spośród których 3,6 mln pochodzi właśnie z Syrii.

Tureckie władze twierdzą, że 350 tys. Syryjczyków już wróciło na kontrolowane przez Turcję tereny północnej Syrii.

– Naszym celem jest, by co najmniej milion naszych syryjskich braci wróciło do strefy bezpieczeństwa, którą utworzymy wzdłuż 450-km granicy – wyjaśniał Erdoğan. – Możemy zbudować w Syrii miasta zamiast miasteczek namiotowych. Skierujmy imigrantów do miejsc wolnych od wojny – apelował Erdogan. – Dajcie wsparcie logistyczne, a będziemy mogli budować mieszkania w głębokim na 30 km pasie wzdłuż północnej granicy Syrii – przekonywał.

Nowo powstałe miasta miałyby zapewnić Syryjczykom humanitarne warunki życia.

W 2016 r. UE zawarła z Turcją porozumienie ws. zahamowania napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu. W zamian za zatrzymanie imigrantów na terenie Turcji Bruksela zaoferowała 3 mld euro, które miały być przeznaczone na pomoc obcokrajowcom w tym kraju. Z kolei dwa lata później Turcja zawarła z Rosją porozumienie o stworzeniu strefy bezpieczeństwa w prowincji Idlib. Od tego czasu Ankara próbuje wymóc na USA ustępstwa w sprawie głębokości planowanej strefy bezpieczeństwa i nadzoru nad nią.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Komisariat policji objęty kwarantanną

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Komisariat w Sulejówku został objęty kwarantanną - poinformowała w niedzielę PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji . "Jeden z policjantów miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Przeprowadzane są testy u naszych funkcjonariuszy. Czekamy na wyniki badań" - wyjaśnił.

W rozmowie z asp. szt. Mariusz Mrozek z KSP wyjaśnił, że komisariat w Sulejówku został objęty kwarantanną po tym, jak jeden z policjantów poinformował przełożonych, że miał kontakt z osobą, u której - w późniejszym badaniu - wynik na obecność koronawirusa okazał się dodatni.

"Zastosowaliśmy natychmiast procedury bezpieczeństwa, ponieważ w międzyczasie ten funkcjonariusz mógł mieć kontakt praktycznie z każdym z pozostałych policjantów tej jednostki" - wyjaśnił Mrozek.

Jak poinformował, łącznie kwarantanną objętych jest 24 funkcjonariuszy. "To cała obsada komisariatu" - wskazał. "Aktualnie przeprowadzone są testy na obecność koronawirusa u naszych funkcjonariuszy. Czekamy na wyniki badań" - powiedział.

Przyznał równocześnie, że policjantom zależy na tym, aby wyniki testów były jak najszybciej. "Nie jest to jednak zależne od nas" - zastrzegł. "Mamy nadzieję, że zostanie to potraktowane priorytetowo i wyniki będą jak najszybciej" - dodał.

Mrozek wyjaśnił, że policja postanowiła działać wyprzedzająco: nie czekając na wyniki, podjęto decyzję o objęcie funkcjonariuszy kwarantanną. Zamknięty został także komisariat. "Będzie tam przeprowadzona dezynfekcja" - wyjaśnił Mrozek.

"Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie" - zaznaczył Mrozek.

"Zdajemy sobie sprawę, że policjanci pełniąc służbę, mają kontakt z wieloma osobami, dlatego chcemy uchronić przed ewentualnością przeniesienia koronawirusa zarówno funkcjonariuszy, jak i osoby postronne, z którymi mogliby mieć kontakt"

- powiedział.

Podkreślił też, że mieszkańcy Sulejówka nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Służbę na terenie gminy będą pełnić policjanci z KPP w Mińsku Mazowieckim wspierani także przez OPP w Warszawie. "Telefony dyżurne zostały przekierowane już do komendy powiatowej w Mińsku Mazowieckim" - zaznaczył Mrozek.

Przypomniał jednocześnie, że jeśli potrzebna będzie pilna interwencja policji, należy dzwonić pod nr 112.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts