Gryglas w "7x24": PO chce państwa będącego stróżem nocnym. "A i z tych obowiązków się nie wywiązuje"

  

- Platforma Obywatelska proponuje koncepcję państwa wczesnego liberalizmu, które jest stróżem nocnym. Takie państwo nie jest w stanie zagwarantować suwerenności kraju i widzieliśmy, że nie potrafi wywiązać się z podstawowych obowiązków nocnego stróża (nieopodatkowane cysterny jeździły po Polsce). Propozycja wzrostu wynagrodzeń dla najuboższych jest tym, na co wszyscy czekamy - mówił w programie "7x24" Zbigniew Gryglas.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie liderzy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i była premier Beata Szydło przedstawili zapowiedzi programowe partii przed wyborami parlamentarnymi. 

Wśród zapowiedzi znalazło się podniesienie pensji minimalnej 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Ponadto PiS zaproponował m.in. drugą trzynastą emeryturę w 2021 r., zrównanie dopłat do hektara dla rolników, zwiększenie do 1200 zł minimalnej emerytury, przeznaczenie po 2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali oraz fundusz modernizacji szkoły, podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do 1 mln euro i dalej do 2 mln euro oraz powołanie specjalnego Funduszu 100 obwodnic.

Temat konwencji PiS poruszony został na antenie Telewizji Republika i Polskiego Radia 24.

W programie Katarzyny Gójskiej "7x24" Joanna Lichocka (PiS) podkreślała, że priorytetem jej partii "jest to, żeby rolnicy otrzymywali takie same dopłaty w Polsce, jakie dostają rolnicy innych krajów UE. To jest nasz cel". 

Chodzi nam o to, żeby Polakom żyło się lepiej i by to był program polskiego dobrobytu. Będą podwyższone najniższe emerytury ale również idziemy w kierunku przyzwoitych płac dla Polaków. (..) PO chowająca się pod szyldem KO zrobi wszystko, żeby płace nie rosły, co zapowiedział Grzegorz Schetyna. To jest wypowiedź dyskwalifikująca lidera opozycji

- mówiła.

Grzegorz Napieralski (KO) wykazywał natomiast, że jego ugrupowanie chce, żeby "nasza ojczyzna się rozwijała, a ludzie żyli dostatnio".

Spór polityczny jest potrzebny w Polsce, Polacy mogą świadomie wybierać. Ten weekend minął pod szyldem konwencji największych partii. KO pokazała, że zależy jej na ludziach młodych, kwestii seniorów. Nikt nikogo nie obraża i nie atakuje.  Nie chcemy rzucać haseł bez pokrycia

- stwierdził.

Zdaniem Pauliny Piechny-Więckiewicz (Wiosna) wzrost płacy minimalnej to dobry pomysł.

Od dawana, jako Wiosna, teraz jako koalicja, postulowaliśmy, że płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku do 2400 zł. Płaca minimalna jest jednym z najważniejszych punktów regulowania gospodarki i daje bezpieczeństwo Polakom. Emerytury powinny być wyższe, ale akcje happeningowe pt. 13, 14... My chcemy stałego wzrostu emerytur

- zaznaczyła.

Zbigniew Gryglas (Porozumienie) wykazywał natomiast, że "PO proponuje koncepcję państwa wczesnego liberalizmu, które jest stróżem nocnym".

Takie państwo nie jest w stanie zagwarantować suwerenności kraju i widzieliśmy, że nie potrafi wywiązać się z podstawowych obowiązków nocnego stróża (nieopodatkowane cysterny jeździły po Polsce). Propozycja wzrostu wynagrodzeń dla najuboższych jest tym, na co wszyscy czekamy

- podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy krytykują sankcje ws. Nord Stream 2

/ karlher

  

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas skrytykował w czwartek decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który łączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie.

O europejskiej polityce energetycznej decyduje Europa, a nie USA. Bezwzględnie odrzucamy ingerencję zewnętrzną i sankcje o zasięgu eksterytorialnym

- napisał na Twitterze szef niemieckiej dyplomacji.

Przyjęta przez Izbę Reprezentantów w środę ustawa o budżecie Pentagonu przewiduje m.in. sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2.

Swoje oburzenie w bardziej dosadny sposób wyraził kolega partyjny Maasa z SPD - poseł tej partii do Bundestagu Carsten Schneider.

Stany Zjednoczone cofnęły się wreszcie do czasów Dzikiego Zachodu, gdzie obowiązuje tylko prawo silniejszego. Jeśli sankcje są teraz stosowane również wobec sojuszników, to czekają nas ciężkie czasy. Ci, którzy tak postępują, wkrótce nie będą mieli żadnych sojuszników. Europa nie może i nie da się zaszantażować, żeby kupować brudny amerykański gaz skroplony

- powiedział socjaldemokrata w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel".

Współprzewodnicząca niemieckich Zielonych Annalena Baerbock podkreśliła co prawda, że Nord Stream 2 jest złym projektem zarówno z punktu widzenia energetyki, jak i polityki bezpieczeństwa, lecz metoda, jaką zastosowała administracja USA, jest - jej zdaniem - nieodpowiedzialna. "Jest to bezprecedensowa ingerencja w wewnętrzne sprawy UE, a prezydent USA (Donald Trump) po raz kolejny pokazuje, że zastępuje on działania polityczne szantażem" - oznajmiła.

Poseł liberalnej FDP Bijan Djir-Sarai uważa, że amerykańskie sankcje mają charakter symboliczny i nie będą miały już rzeczywistego znaczenia politycznego. "Prawdopodobnie wydłużą one budowę i podniosą jej koszty, ale nie będą w stanie powstrzymać Nord Stream 2 jako całego projektu. Na to jest już za późno" - przekonywał.

Z kolei dla szefa frakcji tradycyjnie prorosyjskiej partii Lewica w Bundestagu Dietmara Bartscha sankcje są kolejnym punktem krytycznym w relacjach transatlantyckich. "Trump rozpoczyna wojnę gospodarczą z Europą" - wieszczy polityk postkomunistycznego ugrupowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl