Minister Błaszczak podziękował żołnierzom 18. Dywizji. "Wzmacniacie obronność naszej ojczyzny"

/ Twitter/@MON_GOV_PL

  

W Siedlcach odbyła się dzisiaj oficjalna inauguracja 18. Dywizji Zmechanizowanej, podczas której miało miejsce przekazanie sztandaru taktycznemu związkowi. Obecny na uroczystości minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że dywizja „realnie wzmacnia bezpieczeństwo Polski”.

Uczestniczycie w przedsięwzięciu, które realnie wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Wzmacniacie obronność naszej ojczyzny i możecie z satysfakcją powiedzieć, ze Polska jest bezpieczna" - zwrócił się do żołnierzy szef MON. Zaznaczył, że "nowa dywizja to także wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO".

"Dywizja operuje na wschód od Wisły, na tym terenie, który był pozbawiony obecności takiego związku taktycznego" – mówił minister Błaszczak. Przypomniał, że w 2011 r. rząd PO-PSL zlikwidował 1. Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. 

To było trzy lata po napaści rosyjskiej na Gruzję, trzy lata przed napaścią rosyjską na Ukrainę, my naprawiamy te błędy, dlatego że bezpieczeństwo Polski i Polaków dla nas jest najważniejsze 

- powiedział Błaszczak.

Odniósł się też do zwiększania liczebności polskiej armii, modernizacji technicznej i o sojuszniczej obecności w Polsce. „Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, coraz silniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Obecność wojsk amerykańskich w Polsce z całą pewnością odstrasza ewentualnego agresora. 18. Dywizja jest budowana według najlepszych natowskich wzorów, jest wyposażana w nowoczesny sprzęt” – tłumaczył minister obrony.

Przypomniał podpisaną w ubiegłym tygodniu w Kielcach umowę na dostawę dwóch pierwszych wozów dowodzenia na podwoziu Rosomaków dla siedleckiego dowództwa 18. Dywizji. Zwrócił uwagę, że od września 18. Dywizji zostały podporządkowane 1. Warszawska Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, a trzecia brygada, która ma wejść w skład 18. Dywizji, jest w trakcie formowania.

Sztandar wojskowy jest symbolem wierności, honoru i męstwa, sztandar wyróżnia. Dziękuję samorządom Siedlec i Łomży, które ufundowały sztandar, a także ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu. Oprócz rozmów, które toczyliśmy wielokrotnie na temat zasadności powrotu do Siedlec Wojska Polskiego, ważne jest to, że instytucje państwowe świetnie współpracują, żeby przygotować zaplecze

- mówił szef MON.

Dowództwo 18. Dywizji funkcjonuje w Siedlcach od września 2018 roku. Utworzenie nowego związku taktycznego na wschód od Wisły ma służyć wzmocnieniu potencjału obronnego na ścianie wschodniej, wskazanego jako jeden z priorytetów. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Proces ten, będący jednym z priorytetów określonych w głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych na lata 2017–2026.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej weszły dwie istniejące brygady, w trakcie formowania jest 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina. Do dywizji mają też należeć pułk logistyczny (którego formowanie rozpocznie się we wrześniu tego roku -red.), artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ. Formowanie dywizji ma się zakończyć w 2026 roku. Dywizja dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty, zwanej żelazną; dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest gen. dyw. Jarosław Gromadziński.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki: "Japonia to nasz partner strategiczny. Podobnie jak Polska przez lata żyła w cieniu Rosji"

Spotkanie premierów Polski i Japonii / twitter.com /@PN_PMO

  

"Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, naszym partnerem strategicznym" - oświadczył w poniedziałek w Tokio premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z Polonią i przedstawicielami środowisk kultury, nauki i biznesu japońskiego.

Cieszę się, że Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w rejonie Azji i Pacyfiku, jest partnerem absolutnie strategicznym, bo podobnie jak Polska przez ostatnie lata, wieki, żyła w cieniu Rosji. Dziś na pewno dużym wyzwaniem dla Japonii jest rosnąca potęga Chin, ale też Rosja

 - mówił Morawiecki.

Widać wyraźnie, że jakkolwiek jesteśmy od siebie daleko, to dużo więcej nas łączy, niż cokolwiek by mogło nas dzielić w tym wymiarze strategicznym

 - dodał premier.

[polecam:https://niezalezna.pl/306852-premier-z-wizyta-w-tokio-zaprosil-do-polski-japonskich-producentow-i-inwestorow]

Morawiecki zachęcał również obecnych na uroczystości japońskich biznesmenów do inwestowania w Polsce m.in. w obszarze infrastruktury. Szef rządu akcentował także możliwość współpracy z Japonią w zakresie energetyki.

Podczas uroczystości w ambasadzie RP w Tokio ambasador Paweł Milewski wręczył w imieniu prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu - tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts