Tematem przewodnim EDD jest hasło Polski splot.

Co roku staramy się proponować takie hasło, które z jednej strony będzie bardzo pojemne, bardzo symboliczne, umożliwiające tak naprawdę każdemu chętnemu organizatorowi wpisać się w to hasło, a z drugiej strony co roku chcemy zwracać uwagę na różne aspekty dziedzictwa na różne wartości, które z tym dziedzictwem się łączą. Tegoroczne hasło nawiązuje i jest zbieżne z tym, co dzieje się i na co zwraca w tym roku, szczególną uwagę, program rządowy Niepodległa. Hasło to ma nawiązywać czy też pokazywać ten czas budowania państwa polskiego, scalania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, ale my poprzez to hasło chcemy pokazywać, że Polska wtedy tworzona była, budowana nie tylko z trzech różnych organizmów państwowych, wcześniejszych trzech różnych zaborów, co w znacznej mierze było pewną bariera, pewnym problemem, który trzeba było wtedy przezwyciężyć, ale to, co zawsze było charakterystyczne dla naszego kraju, czyli ta bardzo duża różnorodność narodowa, etniczna, religijna. Chcemy pokazać, że właśnie to, jacy dzisiaj jesteśmy, że udało nam się bardzo wiele osiągnąć w naszej historii mimo wielu trudnych okoliczności, to między innymi efekt tego, że Polska jest konglomeratem różnych społeczności, wartości.

– wyjaśnił dyrektor NID.

Inauguracją EDD organizowana jest we Wschowie. Samorząd Wschowy zgłosił najciekawszy, najbardziej różnorodny, wszechstronny i bogaty program, stąd decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego o organizowaniu ogólnopolskiej inauguracja właśnie tam.

Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych z Urzędu Miasta i Gminy Wschowa Dawid Gierkowski powiedział, że

nie ma miejsca na terenie Wschowy, nie ma ulicy na terenie Starego Miasta, na której coś by się nie działo. I to od godzin wczesnoporannych, gdzie te przygotowania będą dobiegać końca do późnych godzin wieczornych. Ja mam nadzieję, że ten wysiłek organizacyjny, który został poniesiony przez wszystkich współpracujących w ramach zorganizowania tej ogólnopolskiej inauguracji będzie organizacyjnym sukcesem.

Będą warsztaty manualne – mozaiki, tkackie, kaligrafii, graficzne, kukiełek będziemy po prostu bawić się, a jednocześnie na scenie będzie wtórować nam muzyka. Muzyka dotycząca dziedzictwa niematerialnego, tradycji ludowych – dwie kapele regionalne z Bukówca Górnego, drugi z Krzepielowa. Ale również występy i chóru miejscowego, chóru Cantate Deo ze Sławy, rycerze, gra miejska, instalacja artystyczna i muzyka na żywo Dawida Gąsiorka.

Europejskie Dni Dziedzictwa to doroczne święto otwartych zabytków, w które włączają się instytucje oraz społeczne organizacje edukacyjne i kulturalne z całej Polski. Przez 2 weekendy września we wszystkich województwach można wziąć udział w wielu wydarzeniach promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenia wpisujące się w tegoroczne hasło przewodnie EDD "Polski splot" będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, budowania i utrwalania państwowości. 

W Polsce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się różnorodne wydarzenia edukacyjne m.in. wykłady, spotkania z podróżnikami i regionalistami, warsztaty, pokazy kulinarne, zwiedzania, spacery, koncerty, pokazy, animacje dla dzieci. W bieżącym roku dla uczestników został przygotowany program zawierający blisko 700 propozycji, dostosowanych do wszelakich grup wiekowych, jak i do różnorodnych zainteresowań mieszkańców i turystów.

Wśród pokaźnej liczby niezwykle interesujących wydarzeń nie mogło zabraknąć zwiedzania zabytkowego Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindleya w Warszawie, unikatu w skali Europy ze względu na doskonały stan zachowania i użytkowanie zgodne z pierwotnym przeznaczeniem.

W województwie śląskim w bacówce w Koniakowie na odwiedzających czeka wystawa obróbki wełny i tradycji wypasu owiec, której nieodzowne elementy stanowić będą wszelkiego rodzaju czerpaki, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich.

W Łodzi podczas warsztatów będziemy mogli zgłębić tajemnice łowickiego haftu koralikowego, w Krakowie zaś nauczyć się tradycyjnej koronki klockowej.

Dla wieczornych spacerowiczów Teatr Polski w Bielsko-Białej przygotował nocne oprowadzanie po na co dzień niedostępnych zakamarkach zabytkowego budynku.

Na najmłodszych czekają wyjątkowe atrakcje, w tym gra terenowa Splot wieków – historia prawdziwa w Siedlęcinie, podczas której uczestnicy odkryją bogactwo niematerialnego dziedzictwa oplatającego ponad 700-letnią zabytkową wieżę oraz łączące ją tradycje i historie dawnych i współczesnych mieszkańców Doliny Bobru.

Uroczysta ogólnopolska inauguracja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy .

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Europejskie Dni Dziedzictwa to prawie 700 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, w które angażuje się ok. 400 miejscowości w Polsce. W ubiegłym roku w EDD udział wzięło ponad 200 tysięcy osób. 

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: http://edd.nid.pl