Tajniki przygotowania warzyw - krojenie

/ ayeletphotography

  

Naukowcy zajmujący się żywnością traktują krojenie i siekanie świeżych warzyw jako procedury, które niszczą komórki roślin i wywołują niekorzystne reakcje. Dlatego proces krojenia należy traktować jako pierwszy etap trawienia. Badania konsekwentnie pokazują, że jeśli używasz noża do cięcia świeżych warzyw, tępy nóż może spowodować niepotrzebne i niepożądane uszkodzenia.

Tępe ostrze prawdopodobnie zwiększy wyciek elektrolitu z warzyw (w tym wyciek potasu i wapnia) oraz ilość nieprzyjemnych zapachów. Za pomocą ostrego ostrza prawdopodobnie zmniejszysz ryzyko rozwoju bakterii i ryzyko nadmiernego zmiękczenia. Ryzyko przebarwienia, utrata smaku, utrata tekstury, odwodnienie i utrata składników odżywczych na ogół się zwiększają, ponieważ cięte kawałki warzyw stają się coraz mniejsze. Innymi słowy, rozdrobniona sałata lub rozdrobniona kapusta na ogół niesie większe ryzyko w powyższych obszarach niż grubo posiekana sałata lub grubo siekana kapusta. W handlowym, gotowym do spożycia przemyśle świeżych warzyw rozdrabnianie warzyw zwykle oznacza krótszy okres trwałości. Jednak ta ogólna zasada nie oznacza, że twoje świeże warzywa nigdy nie powinny być rozdrabniane.

 Gdy rozdrobnione warzywa są marynowane (np. gdy rozdrobniona kapusta jest przerabiana na sałatkę z białej kapusty) lub fermentowane (jak ma to miejsce w przypadku produkcji kiszonej kapusty), może to nieść korzyści zdrowotne.  O zasadach przygotowania warzyw pisze w swojej książce „Jedz zielone” Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Im bardziej rozdrobnione lub posiekane są świeże warzywa, tym szybciej należy je spożywać, na przykład rozdrabnianie sałaty w ciągu godziny od podania sałatki może zwiększyć korzyści zdrowotne w porównaniu z rozdrabnianiem sałaty na dwie do trzech godzin przed spożyciem.

Niektóre zmiany związane z cięciem warzyw dotyczą utleniania. Utlenianie wiąże się z rozkładem cukrów  poprzez pochłanianie tlenu i wydzielanie dwutlenku węgla. 

Istnieje kilka badań dotyczących ręcznego rozdarcia sałaty i ręcznego obierania marchwi (za pomocą prostej, kupionej w sklepie obieraczki), które wykazują mniejsze ryzyko skażenia bakteriami przy ręcznym przetwarzaniu niż przy obróbce maszynowej w fabryce. Bakterie takie jak E. coli i Listeria innocua rzadziej pojawiały się na rozdartej ręcznie sałacie i ręcznie obranej marchwi niż na fabrycznie
przetworzonych wersjach tych warzyw. 

Naukowcy przypisali to mniejsze zanieczyszczenie zmniejszeniem obrażeń zadawanych przez przetwarzanie ręczne. Na podstawie tych badań zaleca się kupowanie całych warzyw, takich jak marchewki, a następnie obieranie i krojenie w domu ręcznie, zamiast kupowania wstępnie obranych i pokrojonych warzyw.

Widzisz czasem na marchewce obranej i pokrojonej lekki biały nalot? Jest on spowodowany odwodnieniem wzdłuż ciętej lub obranej powierzchni marchwi. Jedzenie marchewek z białym nalotem nie jest niebezpieczne i nie ma dowodów, że mają one mniejsze właściwości odżywcze. Istnieją jednak obawy dotyczące stosowania chloru przez producentów podczas mycia marchwi. Można tego uniknąć, kupując całą marchew i krojąc ją w domu (jeśli kupisz całą ekologiczną marchewkę i delikatnie ją wyszorujesz szczotką z naturalnym
włosiem pod zimną bieżącą wodą, nie musisz jej także obierać).

Co ciekawe, są badania, w których wykazano, że całkowita zdolność antyoksydacyjna warzyw wzrasta, gdy są one cięte i siekane. Kiedy warzywa są cięte, zwiększa się ilość pewnych przeciwutleniaczy zwanych fenolami indukowanymi przez rany. Niektóre przykłady fenoli obejmują kwas jasmonowy, systeminę i kwas salicylowy. Jednak gdy ilość tych szczególnych przeciwutleniaczy może się zwiększyć, inne antyoksydanty – na przykład witamina C i karotenoidy – mogą zostać utracone. Nawet jeśli całkowita ilość przeciwutleniaczy może być zwiększona ze względu na duży wzrost liczby cząsteczek powstałych podczas krojenia, jakość naszych przeciwutleniających korzyści zdrowotnych może się nie poprawić, z powodu utraty kluczowych przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy lub witamina C. Podczas krojenia warzyw należy stosować bardzo zdroworozsądkowe zasady:

Jeśli lubisz odgryźć kawałek świeżego selera  to jest to najlepsze rozwiązanie.

Jeśli lubisz świeży posiekany seler w sałatce, to podejście ma również sens. Tylko upewnij się, że używasz ostrego noża, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia komórek i posiekaj seler tak szybko, jak to tylko możliwe, do spożycia świeżej sałatki.

Wielkość siekanych części nie ma znaczenia, jeśli od razu dodaje się warzywa do zupy, moczy w marynacie lub fermentuje, tak jak w przypadku białej kapusty pokrojonej na surówkę lub kapusty kiszonej. Świeże warzywa powinny być spożywane na różne sposoby!
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Próbowali przemycić... pytony i węże boa

/ http://www.podkarpackie.kas.gov.pl

  

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej (Podkarpackie) udaremniony został nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów, w tym m.in. pytonów i węży boa – poinformowała Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Egzotyczne zwierzęta znajdowały się w czterech starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Przewoził je bus, którym podróżowało siedmiu obywateli Ukrainy.

„Kierowca nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków zwierząt oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę” – dodała Siwy.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli zwierzęta i zwrócili się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Na przejście graniczne przybyli ekspert z ZOO oraz koordynator ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Przeprowadzili oni wstępną identyfikację gadów i płazów. Okazało się, że spośród 166 przemycanych zwierząt aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską.

W busie przewożono 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Python reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), cztery warany kolczastoogonowe (Varanus acanthurus), dwa okazy boa madagaskarskiego (Sanzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt to ok. 50 tys. euro.

Jak podkreśliła Siwy, w sprawie przewożonych okazów objętych ochroną CITES wszczęto postępowanie karne. Natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi policja.

„Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Przewóz okazów objętych ochroną CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”

– zaznaczyła Siwy.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl