Drony pomogą pielgrzymom

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JanBaby

  

Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii, w północno-zachodniej Hiszpanii, zatwierdził w piątek plan wykorzystania dronów w akcjach medycznych dla pątników zmierzających do Santiago de Compostela. Co roku docierają tam tysiące pielgrzymów z całego świata.

Jak poinformował regionalny rząd Galicii, w najbliższych dniach rozpisany zostanie przetarg na drony, które będą mogły przenosić medyczny sprzęt ratowniczy, głównie defibrylatory służące w akcjach reanimacyjnych.

“Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny zarówno za dostarczenie i obsługę dronów, jak też za działanie telefonicznej sieci ostrzegania o nagłym przypadku”

- wyjaśnił odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w rządzie Galicii Francisco Conde.

Przedstawiciel regionalnych władz zaznaczył, że drony będą przemieszczać się do potrzebujących wsparcia medycznego pątników wyposażone m.in. w defibrylator oraz niewielkich rozmiarów elektrokardiograf.

Conde zaznaczył, że zakup dronów wynika z konieczności przygotowania się do przypadającego w 2021 roku tzw. Roku Jakubowego, kiedy dzień patrona miasta, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Z okazji jubileuszu można wówczas w Santiago de Compostela uzyskać odpust zupełny, a liczba napływających tam pielgrzymów znacząco wzrasta.

“Za kilka miesięcy, w 2020 roku, rozpoczniemy testy nowego systemu ratownictwa dla pątników” - dodał Conde.

Podczas tegorocznych wakacji dronów zaczęła używać hiszpańska drogówka. Urządzenia pomagają policjantom w identyfikacji pojazdów nadmiernie przekraczających prędkość na autostradach.

W lipcu dyrekcja Biura Pielgrzymów działającego w ratuszu w Santiago de Compostela poinformowała o znaczącym wzroście pątników zmierzających do tego hiszpańskiego miejsca kultu. Szacuje się, że w czerwcu 2019 roku do tamtejszej katedry dotarło 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej pątników w porównaniu z czerwcem 2010 roku, kiedy w mieście obchodzony był Rok Jakubowy.

Według statystyk władz Santiago de Compostela, znaczący wzrost liczby pątników w czerwcu można wytłumaczyć rosnącą liczbą nowych tras pielgrzymkowych. Obecnie do miasta prowadzi już 12 szlaków dla pielgrzymek odbywanych pieszo, rowerem lub konno.

Katedra w Santiago de Compostela, którą uznaje się za miejsce pochówku św. Jakuba, od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 roku zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Kolejne rozmowy w Davos. Prezydent: Odbyliśmy panel o sytuacji w Trójmorzu

Andrzej Duda / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, że podczas forum w Davos spotkał się z sekretarzami generalnymi NATO i OPEC, Jensem Stoltenbergiem i Mohammadem Barkindo, oraz z szefową MFW Kristaliną Georgiewą.

Na konferencji prasowej prezydent powiedział, że w Davos rozmawiał o przyszłości NATO z Jensem Stoltenbergiem, a także z szefem MSZ Włoch.

- Rozmawiałem także z sekretarzem generalnym OPEC, czyli największych światowych producentów ropy naftowej, rozmawiałem z szefową zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego

- poinformował Duda.

- Przed momentem w Domu Polskim odbyliśmy panel dotyczący sytuacji w Trójmorzu oraz sytuacji największych firm, które działają na obszarze Trójmorza, dla których Trójmorze jest ojczyzną

- dodał.

Przypomniał, że 100 największych spółek z obszaru Trójmorza ma wspólny indeks giełdowy SSI.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts