Drony pomogą pielgrzymom

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JanBaby

  

Rząd wspólnoty autonomicznej Galicii, w północno-zachodniej Hiszpanii, zatwierdził w piątek plan wykorzystania dronów w akcjach medycznych dla pątników zmierzających do Santiago de Compostela. Co roku docierają tam tysiące pielgrzymów z całego świata.

Jak poinformował regionalny rząd Galicii, w najbliższych dniach rozpisany zostanie przetarg na drony, które będą mogły przenosić medyczny sprzęt ratowniczy, głównie defibrylatory służące w akcjach reanimacyjnych.

“Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny zarówno za dostarczenie i obsługę dronów, jak też za działanie telefonicznej sieci ostrzegania o nagłym przypadku”

- wyjaśnił odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w rządzie Galicii Francisco Conde.

Przedstawiciel regionalnych władz zaznaczył, że drony będą przemieszczać się do potrzebujących wsparcia medycznego pątników wyposażone m.in. w defibrylator oraz niewielkich rozmiarów elektrokardiograf.

Conde zaznaczył, że zakup dronów wynika z konieczności przygotowania się do przypadającego w 2021 roku tzw. Roku Jakubowego, kiedy dzień patrona miasta, obchodzony 25 lipca, przypada w niedzielę. Z okazji jubileuszu można wówczas w Santiago de Compostela uzyskać odpust zupełny, a liczba napływających tam pielgrzymów znacząco wzrasta.

“Za kilka miesięcy, w 2020 roku, rozpoczniemy testy nowego systemu ratownictwa dla pątników” - dodał Conde.

Podczas tegorocznych wakacji dronów zaczęła używać hiszpańska drogówka. Urządzenia pomagają policjantom w identyfikacji pojazdów nadmiernie przekraczających prędkość na autostradach.

W lipcu dyrekcja Biura Pielgrzymów działającego w ratuszu w Santiago de Compostela poinformowała o znaczącym wzroście pątników zmierzających do tego hiszpańskiego miejsca kultu. Szacuje się, że w czerwcu 2019 roku do tamtejszej katedry dotarło 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej pątników w porównaniu z czerwcem 2010 roku, kiedy w mieście obchodzony był Rok Jakubowy.

Według statystyk władz Santiago de Compostela, znaczący wzrost liczby pątników w czerwcu można wytłumaczyć rosnącą liczbą nowych tras pielgrzymkowych. Obecnie do miasta prowadzi już 12 szlaków dla pielgrzymek odbywanych pieszo, rowerem lub konno.

Katedra w Santiago de Compostela, którą uznaje się za miejsce pochówku św. Jakuba, od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 roku zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl