Rola kobiet w polityce po I w. św. – Polska i Gruzja

/ M. Józefaciuk/senat.gov.pl

  

2 września 2019 r. w Senacie zostały otwarte 3 wystawy. Pierwsza z nich – „50 Women of Georgia”, udostępniona przez ambasadę Gruzji, prezentuje sylwetki 50 znanych i znaczących kobiet z tego kraju: lokalnych działaczek społecznych, pisarek, poetek, aktorek, malarek i rzeźbiarek, tłumaczek i alpinistek. „To wystawa niezwykle istotna, bo ukazuje kobiety ważne dla Gruzji, które przyczyniły się do jej rozwoju w wielu dziedzinach życia na przełomie XIX i XX w. Zrobiły bardzo dużo dla odzyskania niepodległości przez nasz kraj w 1918 r. Ponownie musiały walczyć o jego suwerenność po aneksji przez ZSRR w 1921 r. To były wspaniałe kobiety, Europejki, które wtedy udowadniały miejsce naszej ojczyzny w wielkiej rodzinie europejskiej, ich nastepczynie dziś nadal to robią” – powiedziała prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Wystawa „Senatorki drugiej Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Kancelarię Senatu, ukazuje sylwetki 19 kobiet, które zasiadały w Senacie II RP – nieprzeciętnych osobowości o ogromnej świadomości obywatelskiej i patriotycznej. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała, że w 1918 r. dekretem naczelnika państwa Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, co postawiło Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. Nie budziło to sprzeciwu społecznego, bo

Polacy zdawali sobie sprawę, że bez wielkiego wysiłku kobiet nie byłoby niepodległej Rzeczpospolitej. 

– powiedziała wicemarszałek. Podkreśliła także, że te wystawy – ukazujące sylwetki wspaniałych Polek i Gruzinek – doskonale uzupełniają tematykę seminarium.

Ekspozycja plenerowa Instytutu Pileckiego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 r., przypomina niezwykłe losy polskich działaczek i patriotek, ich dorobek i życiorysy, stanowiące integralną część historii Polski. Wszystkim przyszło się zmierzyć z represjami zaborców, jako Polki i jako kobiety różnymi drogami dochodziły do idei wolnej Polski i równych praw kobiet. Jak powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin, „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest także rocznicą uzyskania przez kobiety praw wyborczych”. Wicemarszałek Maria Koc mówiła, że intencją władz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości było, „aby w powstającym prawie umieścić zapisy, które pozwolą Polsce stać się nowoczesnym krajem. Temu celowi miało służyć także przyznanie praw wyborczych kobietom”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Próba fałszowania historii? Wiceminister ujawnia: Planujemy dotrzeć do opinii publicznej w Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/AndyLeungHK/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

- Uważam, że Polska wygrywa starcie o pamięć. Taką tezę stawiam na bazie faktów, oceniając liczbę osób, do których dotarliśmy z naszymi kampaniami - powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podał, MSZ trafia do Rosjan za pomocą mediów społecznościowych. "Planujemy inne przedsięwzięcia, które innymi kanałami dotrą do tamtejszej opinii publicznej" - mówił.

"Koncentrujemy się na tym, żeby wśród opinii publicznej wielu krajów świata wybrzmiewała prawda wbrew próbom zafałszowywania historii" - powiedział Szynkowski vel Sęk w radiowej Trójce.

Wskazał na publikacje oraz wywiady prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego w prasie zagranicznej, np. w "Die Welt", "Financial Times", "Le Figaro", "Politico". [polecam:https://niezalezna.pl/307335-koniec-z-falszowaniem-historii-artykuly-premiera-i-prezydenta-w-zagranicznych-mediach] Wiceszef MSZ wspomniał też o akcji, jaką MSZ prowadziło w mediach społecznościowych, wskazującej na to, "że wyzwolenie Warszawy było fałszywym wyzwoleniem, bo po nim przyszło zniewolenie komunizmem". Poinformował, że zasięg tej kampanii przekroczył milion osób.

Na pytanie czy Polska wygrywa wojnę o pamięć, odpowiedział: "uważam, że tak".

"Taką tezę stawiam nie tylko na bazie moich własnych odczuć, ale na bazie faktów oceniając liczby osób, do których dotarliśmy z naszymi kampaniami, oceniając wydźwięk medialny"

- podkreślił.

"Trafiamy do Rosjan za pomocą mediów społecznościowych. Planujemy inne przedsięwzięcia, które innymi kanałami dotrą do tamtejszej opinii publicznej, ale jest to bardzo trudne. Rynek medialny w Rosji jest bardzo mocno hermetyczny" - dodał.

Prezydent Andrzej Duda wezwał w liście otwartym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. List opublikowały w czwartek francuski dziennik "Le Figaro", niemiecki dziennik "Die Welt" i amerykańska gazeta "Washington Post". Jest on częścią kampanii edukacji historycznej "The Truth That Must Not Die", która powstała przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Nowych Mediów.

[polecam:https://niezalezna.pl/307343-ocalaly-z-holokaustu-polska-nigdy-nie-kolaborowala-z-niemcami-a-francja-tak]

Z kolei premier Morawiecki opublikował we wtorek artykuł na portalu Politico, w którym napisał m.in.: "Prawda o II wojnie światowej stanowi integralną częścią dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawić się zakłamywaniu historii XX wieku, jakiego dokonuje rosyjska propaganda".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts