Rola kobiet w polityce po I w. św. – Polska i Gruzja

/ M. Józefaciuk/senat.gov.pl

  

2 września 2019 r. w Senacie zostały otwarte 3 wystawy. Pierwsza z nich – „50 Women of Georgia”, udostępniona przez ambasadę Gruzji, prezentuje sylwetki 50 znanych i znaczących kobiet z tego kraju: lokalnych działaczek społecznych, pisarek, poetek, aktorek, malarek i rzeźbiarek, tłumaczek i alpinistek. „To wystawa niezwykle istotna, bo ukazuje kobiety ważne dla Gruzji, które przyczyniły się do jej rozwoju w wielu dziedzinach życia na przełomie XIX i XX w. Zrobiły bardzo dużo dla odzyskania niepodległości przez nasz kraj w 1918 r. Ponownie musiały walczyć o jego suwerenność po aneksji przez ZSRR w 1921 r. To były wspaniałe kobiety, Europejki, które wtedy udowadniały miejsce naszej ojczyzny w wielkiej rodzinie europejskiej, ich nastepczynie dziś nadal to robią” – powiedziała prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Wystawa „Senatorki drugiej Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Kancelarię Senatu, ukazuje sylwetki 19 kobiet, które zasiadały w Senacie II RP – nieprzeciętnych osobowości o ogromnej świadomości obywatelskiej i patriotycznej. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała, że w 1918 r. dekretem naczelnika państwa Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, co postawiło Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. Nie budziło to sprzeciwu społecznego, bo

Polacy zdawali sobie sprawę, że bez wielkiego wysiłku kobiet nie byłoby niepodległej Rzeczpospolitej. 

– powiedziała wicemarszałek. Podkreśliła także, że te wystawy – ukazujące sylwetki wspaniałych Polek i Gruzinek – doskonale uzupełniają tematykę seminarium.

Ekspozycja plenerowa Instytutu Pileckiego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 r., przypomina niezwykłe losy polskich działaczek i patriotek, ich dorobek i życiorysy, stanowiące integralną część historii Polski. Wszystkim przyszło się zmierzyć z represjami zaborców, jako Polki i jako kobiety różnymi drogami dochodziły do idei wolnej Polski i równych praw kobiet. Jak powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin, „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest także rocznicą uzyskania przez kobiety praw wyborczych”. Wicemarszałek Maria Koc mówiła, że intencją władz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości było, „aby w powstającym prawie umieścić zapisy, które pozwolą Polsce stać się nowoczesnym krajem. Temu celowi miało służyć także przyznanie praw wyborczych kobietom”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl