Modernizacja "Czajki" to fuszerka? Radni PiS ogłaszają specjalną kontrolę

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości zażądali wyjaśnień od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie awarii kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Zwołali w piątek w tej sprawie konferencję twierdząc, że władze miasta odmawiają im informacji na ten temat. - Nie uzyskujemy odpowiedz, odmawia się nam prawa do zadawania pytań – mówił Cezary Jurkiewicz. Dlatego też radny Dariusz Lasocki złożył wniosek o powołanie Zespołu Kontrolnego Rady m.st. Warszawy ws. awarii i jej skutków.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz wskazał, że władze miasta utrudniają samorządowcom należącym do opozycji dostęp do informacji w sprawie awarii systemu oczyszczania ścieków oraz działań Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Nie uzyskujemy odpowiedzi (dotyczących awarii), odmawia się nam prawa do zadawania pytań. Już wiemy, że w przyszłym tygodniu nie będzie sesji Rady Warszawy

– powiedział Jurkiewicz.

Dlatego radny Dariusz Lasocki złożył wniosek o powołanie Zespołu Kontrolnego Rady m.st. Warszawy ws. awarii i jej skutków.

Wnioskuję pilnie o zwołanie posiedzenia Komisji (Rewizyjnej Rady m.st. Warszawy) i wystąpienie do Rady m.st. Warszawy o powołanie Zespołu Kontrolnego do zbadania inwestycji (…) i ewentualnych błędów w sztuce budowlanej przy budowie "Czajki"

- poinformował. Podkreślił, że chodzi o wyjaśnienie, co stało się z infrastrukturą oczyszczania ścieków. W jego ocenie modernizacja oczyszczalni "Czajka", na którą wydano "500 mln euro" może okazać się "fuszerką".

Radny Sebastian Kaleta stwierdził, że dotychczasowe działania Rafała Trzaskowskiego pokazują, iż "nie radzi sobie z zarządzaniem Warszawą".

"Zajmuje się albo ideologią, albo wyjazdami zagranicznymi. Natomiast problemy miejskie, sprawy najbliższe ludzi są na dalszym planie"

- powiedział.

Kaleta wskazał, że we władzach MPWiK są prominentni politycy Platformy Obywatelskiej, "jak na przykład (…) Jarosław Jóźwiak (b. wiceprezydent Warszawy)".

Z hukiem zwolniony po wybuchu afery reprywatyzacyjnej – ciepła posadka przewodniczącego rady nadzorczej w MPWiK. To na jego barkach spoczywa obowiązek sprawdzania, czy zarząd w sposób prawidłowy wykonuje wszelkie obowiązki, to na jego barkach spoczywa obowiązek sprawdzania, by wszelka infrastruktura, która znajduje się pod pieczą MPWiK, była zachowana w należytym stanie

- powiedział.

Dodał, że "poza Jarosławem Jóźwiakiem w spółce są inne czołowe postacie Platformy Obywatelskiej, np. Ludwik Rakowski, były burmistrz Wilanowa, Tomasz Mencina, niedawno według informacji publicznych otrzymał zarzuty za czas, w którym był burmistrzem Bielan, Elżbieta Lanc, kandydatka Platformy Obywatelskiej w wyborach".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Rosnieft sprzedał wenezuelskie aktywa

Zdjęcie ilustracyjne / By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2174648

  

Rosyjski koncern Rosnieft sprzedał rządowi swoje aktywa w Wenezueli i zakończył swoją działalność w tym kraju - podało w niedzielę niezależne radio Echo Moskwy. Wcześniej USA nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.

Koncern poinformował, że decyzję o sprzedaży aktywów podjął w interesie swych akcjonariuszy. Transakcję Rosnieft przeprowadził w sobotę, sprzedając aktywa firmie w całości należącej do rządu Rosji. Nabywca przejął udziały w firmach wydobywczych: Petromonagas, Petroperija, Boqueton, Petromiranda i Petrovictoria, a także w operacjach handlowych i przedsiębiorstwach serwisowych.

Wszystkie aktywa Rosnieftu w Wenezueli będą sprzedane i zlikwidowane, koncern przerwie swoje operacje handlowe w tym kraju - podał dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

Dziennik przypuszcza, że nabywcą aktywów jest Rosnieftiegaz, należący do rządu Rosji, który jest zarazem właścicielem pakietu kontrolnego akcji Rosnieftu.

Wcześniej USA wprowadziły sankcje wobec dwóch spółek córek Rosnieftu: TNK Trading International i Rosnieft Trading. Władze USA nakazały kontrahentom, by do 20 maja br. przerwały współpracę z tymi firmami. Waszyngton wezwał do zerwania wszelkich interesów z rządem Nicolasa Maduro, którego USA i kilkadziesiąt innych krajów nie uznają za prawowitego prezydenta kraju.

Na początku br. media rosyjskie podawały, że w ostatnich latach Rosja pożyczyła Wenezueli ponad 10 mld USD; połowę z tej sumy Caracas otrzymało od Rosnieftu, a pozostałą kwotę stanowił kredyt na zakup rosyjskiego uzbrojenia. Według ocen agencji Reutera od 2006 roku rząd Rosji i Rosnieft udzieliły Wenezueli kredytów w wysokości co najmniej 17 mld USD. Państwowy wenezuelski koncern naftowy PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts