„Konstytucja gwarantuje małżeństwa LGBT”. Polityk SLD o tym, jak może wyglądać Polska za ich rządów

  

Kandydatka z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu przekonywała dziś w Radiowej Jedynce, że konstytucja polska gwarantuje małżeństwa LGBT. – Będziemy dążyć do tego, żeby zalegalizować jak najszybciej zarówno związki partnerskie, jak i równość małżeńską – powiedziała w rozmowie z Katarzyną Gójską Bożena Przyłuska. Według polityka SLD Polska nie jest krajem wolnym dla osób LGBT+.

Gościem Katarzyny Gójskiej była startująca do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, działaczka Warszawskiego Strajku Kobiet Bożena Przyłuska. Według niej w Polsce jest za mało wolności dla osób, które „nie mieszczą się w statystycznie najczęstszym typie Polki i Polaka, np. dla nieheteronormatywnych, czyli osób LGBT+”.

„Polska nie jest dla nich (dla osób LGBT+ - red.) krajem wolnym, ponieważ nie mogą korzystać z wolności do zawierania związków. Nie mogą zawrzeć związku partnerskiego, ani małżeńskiego. Uważamy, że jest to gruntownie niesprawiedliwie i będziemy dążyć do jak najszybszego zalegalizowania związków partnerskich jak i równości małżeńskiej, ponieważ Polska jest dla wszystkich, obowiązuje nas konstytucja, art. 32 mówi o tym, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa”

– powiedziała kandydatka SLD.

Polityk nie odniosła się do słów Katarzyny Gójskiej, że polska konstytucja mówi, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny.

Bożena Przyłuska pytana o adopcję dzieci przez homoseksualistów, potwierdziła takie dążenia.

– W tej chwili takiego postulatu nie niesiemy, natomiast ja jestem absolutnie „za” taką możliwością, by pary nieheteronormatywne mogły przy pewnych warunkach - takich jak dla dzisiaj normalnych małżeństw czy par - adoptować dzieci – podała.

W kontekście wolności, polityk została zapytana o plany zlikwidowania przez SLD klauzuli sumienia w Polsce. Przyłuska stwierdziła, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

„Klauzula sumienia ogranicza wolność do korzystania ze świadczeń medycznych, musimy ją zlikwidować. Ona ogranicza dostęp do przerywania ciąży, jest to niezgodne z prawem, z konstytucją”

– przekonywała.

Dodała, że w przypadku odmowy wykonania aborcji powinno się taką osobę zwolnić z pracy.

– Jednym ze świadczeń medycznych dostępnych w Polsce, jest świadczenie przerywania ciąży. Jeżeli ktoś odmawia wykonania takiego świadczenia, powinien pomyśleć o zmianie zawodu – powiedziała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie będzie odszkodowań dla więźniów za złe warunki? Orban zarzucił adwokatom nadużywanie prawa

Zdjęcie ilustracyjne / By European People's Party - EPP Summit December 2010, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12786680

  

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział dzisiaj zawieszenie wypłat odszkodowań przyznawanych więźniom za złe warunki panujące w więzieniach. Powiedział o tym w Radiu Kossuth.

Orban zarzucił adwokatom, że robią „biznes”, wykorzystując „pojemne i absurdalne” unijne przepisy dotyczące warunków odbywania kary pozbawienia wolności.

„Ponieważ liczba (więźniów, którym przyznano odszkodowania) przekroczyła 10 tys. i chyba już nawet osiągnęła 12 tys., a wypłacona suma wyniosła 10 mld ft (30 mln euro), to rząd uważa, że trzeba położyć temu kres”

– powiedział Orban.

„Moim zdaniem jest to nadużywanie prawa. A jeśli rząd stwierdza nadużywanie prawa, to trzeba natychmiast zawiesić wypłaty (odszkodowań), i to zrobimy. Niezwłocznie zwrócimy się do parlamentu, żeby zmienili przepisy”

– oznajmił.

Według raportu Rady Europy z 2018 r. Węgry są państwem UE, w którym występuje największe przepełnienie więzień. Pod koniec 2018 r. karę więzienia odbywało ponad 16 tys. osób, co oznacza, że przepełnienie wynosiło 113 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts