„Konstytucja gwarantuje małżeństwa LGBT”. Polityk SLD o tym, jak może wyglądać Polska za ich rządów

  

Kandydatka z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Sejmu przekonywała dziś w Radiowej Jedynce, że konstytucja polska gwarantuje małżeństwa LGBT. – Będziemy dążyć do tego, żeby zalegalizować jak najszybciej zarówno związki partnerskie, jak i równość małżeńską – powiedziała w rozmowie z Katarzyną Gójską Bożena Przyłuska. Według polityka SLD Polska nie jest krajem wolnym dla osób LGBT+.

Gościem Katarzyny Gójskiej była startująca do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, działaczka Warszawskiego Strajku Kobiet Bożena Przyłuska. Według niej w Polsce jest za mało wolności dla osób, które „nie mieszczą się w statystycznie najczęstszym typie Polki i Polaka, np. dla nieheteronormatywnych, czyli osób LGBT+”.

„Polska nie jest dla nich (dla osób LGBT+ - red.) krajem wolnym, ponieważ nie mogą korzystać z wolności do zawierania związków. Nie mogą zawrzeć związku partnerskiego, ani małżeńskiego. Uważamy, że jest to gruntownie niesprawiedliwie i będziemy dążyć do jak najszybszego zalegalizowania związków partnerskich jak i równości małżeńskiej, ponieważ Polska jest dla wszystkich, obowiązuje nas konstytucja, art. 32 mówi o tym, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa”

– powiedziała kandydatka SLD.

Polityk nie odniosła się do słów Katarzyny Gójskiej, że polska konstytucja mówi, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny.

Bożena Przyłuska pytana o adopcję dzieci przez homoseksualistów, potwierdziła takie dążenia.

– W tej chwili takiego postulatu nie niesiemy, natomiast ja jestem absolutnie „za” taką możliwością, by pary nieheteronormatywne mogły przy pewnych warunkach - takich jak dla dzisiaj normalnych małżeństw czy par - adoptować dzieci – podała.

W kontekście wolności, polityk została zapytana o plany zlikwidowania przez SLD klauzuli sumienia w Polsce. Przyłuska stwierdziła, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

„Klauzula sumienia ogranicza wolność do korzystania ze świadczeń medycznych, musimy ją zlikwidować. Ona ogranicza dostęp do przerywania ciąży, jest to niezgodne z prawem, z konstytucją”

– przekonywała.

Dodała, że w przypadku odmowy wykonania aborcji powinno się taką osobę zwolnić z pracy.

– Jednym ze świadczeń medycznych dostępnych w Polsce, jest świadczenie przerywania ciąży. Jeżeli ktoś odmawia wykonania takiego świadczenia, powinien pomyśleć o zmianie zawodu – powiedziała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Imprezy w Wielkiej Brytanii przekładane z powodu epidemii. Wyjątkiem jest... parada LGBT

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wiele zaplanowanych imprez masowych zostało odwołanych lub przełożonych z powodu koronawirusa. Organizatorzy parady LGBT w Brighton nie mają jednak zamiaru się do tego dostosować.

Brighton, miasto w hrabstwie East Sussex, ma opinię nieoficjalnej stolicy LGBT w Wielkiej Brytanii. Parady równości odbywają się tam nieprzerwanie od 30 lat i przyciągają dziesiątki tysięcy osób. Tegoroczna ma odbyć się w sierpniu i ma być wyjątkowo wystawna, łącznie z występem Mariah Carey i Pussycat Dolls.

Epidemia koronawirusa, która bardzo mocno dotknęła Brytyjczyków, sprawiła, że wiele imprez masowych zostało odwołanych lub przynajmniej przeniesionych na spokojniejsze czasy. Dotyczy to także większości zaplanowanych imprez LGBT. Organizatorzy parady w Brighton nie mają jednak zamiaru na razie zmieniać planów. Zapowiedzieli, że przygotowania do parady będą postępowały normalnie, a oni sami zrobią wszystko żeby impreza odbyła się bezpiecznie.

[poloecam:https://niezalezna.pl/302138-ten-skandaliczny-wybryk-pograzyl-srodowisko-lgbt-nawet-dulkiewicz-ich-sie-wyrzekla]

Jak donoszą brytyjskie media decyzja o zorganizowaniu tej parady w terminie spotkała się z falą krytyki. Organizatorom zarzuca się, że bardziej martwią się o stratę zainwestowanych już pieniędzy, którą spowodowałoby np. zerwanie podpisanych z gwiazdami kontraktów, niż o zdrowie i życie uczestników i powstrzymanie epidemii w Wielkiej Brytanii. Nie podoba się to nawet środowisku LGBT – niedawny sondaż przeprowadzony przez organizację Queer Voices Heard pokazał, że 75 procent brytyjskiego środowiska LGBT popiera odwołanie tegorocznych parad, a przeciwko temu jest zaledwie siedem procent.

[polecam:https://niezalezna.pl/314640-parady-srodowisk-lgbt-powracaja-na-ulice-polskich-miast-ogloszono-date-kolejnego-marszu-rownosci]

Wielka Brytania od dwóch tygodni poddana jest ostrej kwarantannie. Zabronione są między innymi spotkania więcej niż dwóch obcych osób. Do sierpnia zostało jeszcze trochę czasu, a za trzy tygodnie rząd ma poddać ocenie dotychczasowe środki i zadecydować co dalej, ale dr Jenny Harries, zastępca naczelnego lekarza Wielkiej Brytanii, zasugerowała ostatnio, że życie w tym kraju nie wróci do normy przez co najmniej pół roku.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: The Mirror, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts