Sejm podejmie dziś decyzję ws. Trybunału dla Tuska. Horała przypomina powody

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała przypomniał dziś, z jakiego powodu Donald Tusk, Ewa Kopacz i dwóch ministrów finansów ma stanąć przed Trybunałem Stanu. - Ich obowiązkiem było dbanie o interes skarbu państwa i dbanie o bezpieczeństwo energetyczne państwa. Obydwie te wartości zostały w sposób rażący, przy tej skali wyłudzeń, naruszone - mówił gość Michała Rachonia.

Sejmowa komisja śledcza ds. podatku VAT przyjmie dziś raport końcowy ze swoich prac. Wcześniej na ostatnim posiedzeniu, zaplanowanym na godzinę 12.00, rozpatrzy poprawki zgłoszone przez posłów do jego treści.

Jak przypomniał prowadzący program Michał Rachoń, Tusk przed komisją śledczą zeznał, iż absurdalnym jest założenie, że jemu, jako premierowi, miałoby zależeć na tym, żeby jego rząd dysponował mniejszą ilością pieniędzy, bo to by zmniejszało jego możliwość działania politycznego. Zatem koncepcja, zgodnie z którą komisja będzie chciała postawić Tuska przed Trybunałem Stanu, jest bez sensu.

Sprawę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała.

Odkładając na bok polską rację stanu (nie oczekujemy od PO, żeby o nią dbała), to faktycznie jest tak, że - w ramach dbania o własne interesy - powinna działania uszczelniające podjąć. To duża zagadka, której nie udało nam się rozwikłać. Jeżeli jest tak, jak mówi Donald Tusk, to wykazał się on i cała jego formacja, rząd i podległe instytucje tak skrajną niekompetencją, że nie jest to mechanizm usprawiedliwiający (...) Jeżeli ktoś ma taką niekompetencję, to powinien natychmiast podać się do dymisji, jak sobie tak strasznie nie radzi, a jeżeli funkcjonował latami, to brał na siebie odpowiedzialność. 

- stwierdził.

Na pytanie, czy brak działań ze strony rządu był wynikiem niekompetencji, czy złej woli, Horała zaznaczył, że jeżeli mowa o całym rządzie, to "i tego, i tego, w różnych miejscach".

Zdaniem Horały, przykładem ewidentnej złej woli była decyzja premiera Tuska o likwidacji departamentu ochrony interesów ekonomicznych państwa w ABW - połączeniu go z kontrwywiadem i zwalczaniem terroryzmu, czyli zajmującymi się zupełnie czym innym.

To spowodowało, że ABW przez kilka lat na poziomie profesjonalnym i skutecznym ochroną interesów ekonomicznych się nie zajmowało. Nie widzę tu innego usprawiedliwienia dla takiego działania, jak celowe działanie 

- dodał.

Horała przypomniał również, z jakiego powodu Donald Tusk, Ewa Kopacz i dwóch ministrów finansów ma stanąć przed Trybunałem Stanu.

Mówimy tu o czymś, co nazywa się deliktem konstytucyjnym. Sytuacją, kiedy osoby powołane na najwyższe funkcje w państwie, na które konstytucja nakłada określone obowiązki, w sposób rażący je łamią. Takim obowiązkiem w przypadku wymienionych osób było dbanie o interes skarbu państwa i dbanie o bezpieczeństwo energetyczne państwa. Obydwie te wartości zostały w sposób rażący, przy tej skali wyłudzeń, naruszone (...) Komisja złożyła też szereg zawiadomień do prokuratury za przestępstwa urzędnicze, dotyczących szczegółowych działań

- zaznaczył.

Horała pytany, czy to oznacza, że Tusk, Kopacz i ministrowie finansów odpowiadają za starty 260 mld zł, stwierdził:

Swoimi działaniami lub zaniechaniami doprowadzili do stanu, w którym takie straty powstały.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Londyn nie zapomniał o zbrodniach Kremla. Johnson rzucił to Putinowi prosto w twarz

zdjęcie ilustracyjne / kremlin.ru

  

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział dziś prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że nie będzie normalizacji stosunków między obydwoma krajami, dopóki Moskwa nie zakończy swojej „destabilizującej działalności”, która zagraża bezpieczeństwu.

Rzeczniczka Downing Street oświadczyła, że Johnson spotkał się z Putinem w kuluarach odbywającego się w Berlinie szczytu w sprawie Libii i obaj przywódcy dyskutowali o potrzebie zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa w Libii, Syrii, Iraku i Iranie.

„(Johnson) wyraził się jasno, że nie doszło do zmiany stanowiska Wielkiej Brytanii w sprawie Salisbury, co było nierozważnym użyciem broni chemicznej i bezwstydną próbą zamordowania niewinnych ludzi na brytyjskiej ziemi. Powiedział, że taki atak nie może się powtórzyć”

 - napisała rzeczniczka w oświadczeniu.

[polecam:https://niezalezna.pl/299814-johnson-podziekowal-wszystkim-ktorzy-walczyli-z-terrorysta-chce-oddac-hold-ogromnej-odwadze]

Chodzi o atak chemiczny z 2018 roku na byłego rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę w mieście Salisbury, o który brytyjski rząd obwinia rosyjski wywiad wojskowy.

„Premier powiedział, że nie będzie normalizacji naszych dwustronnych stosunków, dopóki Rosja nie zakończy destabilizujących działań, które zagrażają Wielkiej Brytanii i naszym sojusznikom oraz podważają bezpieczeństwo naszych obywateli i nasze zbiorowe bezpieczeństwo”

- dodała rzeczniczka.

[polecam:https://niezalezna.pl/305416-johnson-o-katastrofie-w-iranie-jest-mnostwo-informacji-ze-samolot-zostal-zestrzelony]

W Berlinie odbywa dziś konferencja na temat konfliktu zbrojnego w Libii. Oprócz Johnsona i Putina uczestniczą w niej m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydenci Francji Emmanuel Macron i Turcji Recep Tayyip Erdogan, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, a także dwaj główni adwersarze wojny domowej w Libii - premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Chalifa Haftar, dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts