Wilk - inteligentny, wytrzymały

/ 4931604

  

2000 wilków – tylko tyle liczy populacja tych zwierząt w Polsce. Tymczasem pierwotnie wilk był jednym z najbardziej powszechnych drapieżników.

Pierwotnie wilki bytowały na rozległych obszarach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, a ich populacja obejmowała aż 26 podgatunków. Różnią się pod względem ubarwienia czy masy ciała. Ich waga może wahać się od 20 kg (na azjatyckich stepach) do 80 kg (na Alasce). W naszym rejonie wilk zwykle waży ok. 60kg, a długość jego ciała osiąga ok. 125 centymetrów.

Na terytorium Polski wilki występują w 3 różnych populacjach – na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły, gdzie nasze wilki wraz z wilkami po niemieckiej stronie granicy tworzą populację środkowo-europejską, która posiada status zagrożonej w Europie. Zazwyczaj wataha zajmuje obszar od 100 - 300 km². Wielkość ta uzależniona jest od ilości pokarmu i warunków panujących na danym obszarze. W Polsce można je znaleźć w województwach: podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, czy małopolskim.

Wilk co dzień dba o to, aby w leśnym ekosystemie panował ład i równowaga. Jest i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej watahy. 

Wilk to mądre, dostojne i niezwykle opiekuńcze w stosunku do swojego stada zwierzę. Wilcza wataha liczy zwykle około 12 osobników, które koegzystują w hierarchii. Młode, starsze czy chorujące osobniki zawsze mogą liczyć na specjalną ochronę. Wilki doskonale komunikują się między sobą – poprzez wycie lub wydawanie innych odgłosów, a także pozawerbalnie (wydzielając zapachy, obserwując mimikę czy przybierając określoną postawę ciała). W naturalnych warunkach wilki pozostają samowystarczalne i w pełni niezależne od człowieka. Ekspansja człowieka sprawiła, że wilkom jest coraz trudniej zdobywać naturalne dla nich pożywienie, przez co wkraczają na hodowlane tereny.

Ich przysmak stanowią jelenie, dziki i sarny (ssaki kopytne). Nie oznacza to, że rezygnują z okazji spożycia mniejszych zwierząt, czy padliny. Polując w stadzie atakują także większe ssaki.

Ciekawostki o wilkach
Matka młodych wilków masuje ich brzuch ciepłym językiem, aby te były w stanie oddać mocz.
Przy sprzyjających warunkach wilki są w stanie usłyszeć dźwięki dochodzące z odległości nawet 16 km.
Aby znaleźć swoją partnerkę, wilk jest w stanie pokonać 600 km przez 2 tygodnie.
Wilki średnio każdego dnia pokonują 20 km. Maksymalnie są w stanie pokonać 160 km.
Zazwyczaj pokonują trasę z prędkością około 8 km/h. Są w stanie biec 60 km/h przez okres 5 minut.
Od początku XXI wieku odnotowano 20 ataków śmiertelnych spowodowanych przez wilki. W Polsce ostatni przypadek miał miejsce w czasie II Wojny Światowej.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Najnowsze badanie CBOS bez niespodzianek: Polacy wysoko oceniają rząd premiera Morawieckiego!

Zdjęcie ilustracyjne / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W styczniu 41 procent badanych określiło się jako zwolennicy obecnego rządu, 29 procent - jako przeciwnicy, a obojętność wyraziło 26 procent respondentów. CBOS opublikował wyniki najnowszego sondażu, który pokazuje, że rząd cieszy się wciąż dużym poparciem społecznym Polaków.

Aż 51 procent respondentów dobrze oceniło wyniki działalności obecnego rządu od czasu objęcia przezeń władzy. Źle wyniki działalności obecnego rządu oceniło 33 procent badanych. Odpowiedzi na pytanie o ocenę wyników działalności rządu nie udzieliło w styczniu 16 procent badanych. 

Zdaniem 47 procent ankietowanych polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Odmienne zdanie ma 41 procent badanych, z kolei 12 procent wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". 

Według CBOS najbardziej zadowoleni z efektów pracy rządu są badani mający 55 lat i więcej (63 proc.), mieszkańcy wsi (62 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (63 proc.) oraz respondenci o niskich i średnich dochodach (60 proc. badanych o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1800 zł).

Źle wyniki działalności obecnego gabinetu oceniają przede wszystkim mieszkańcy dużych, ponad półmilionowych miast (55 proc.), a także osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (50 proc. osób z wykształceniem wyższym i 49 proc. o miesięcznych dochodach per capita od 2500 zł). Do najbardziej krytycznych należą: kadra kierownicza i specjaliści (51 proc.), właściciele firm (49 proc.) oraz uczniowie i studenci (49 proc.).

Rezultaty pracy obecnego rządu - podaje CBOS - dobrze ocenia 81 proc. badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne, a 66 proc. badanych identyfikujących się z lewicą działania rządu krytykuje; ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych tym lepsze oceny wyników działalności rządu.

Notowania nowego rządu Mateusza Morawieckiego - pisze CBOS - pokazują, że w świadomości społecznej ostatnie wybory niewiele zmieniły. Obecny rząd jest wysoko oceniany przez pryzmat dokonań poprzedniego gabinetu tego polityka i całej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości, a jego notowania są zbliżone do tych, jaki uzyskiwał pierwszy rząd kierowany przez Mateusza Morawieckiego.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9–16 stycznia 2020 roku na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts