Wszczęto dochodzenie ws. pedofilii

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Wszczęto dochodzenie w sprawie możliwości zatajania przypadków pedofilii przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję i duchownych diecezji - poinformował rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar.

Wcześniej o wszczęciu dochodzenia poinformował na swoim profilu w portalu społecznościowym Jarosław Pilc, który w maju tego roku złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Na tej podstawie podjęto decyzję o wszczęciu dochodzenia mającego na celu ustalenie, czy biskup Andrzej Czaja i duchowni z diecezji opolskiej dopuścili się tzw. poplecznictwa określonego w art. 239 Kodeksu Karnego w stosunku do duchownych dopuszczających się rzekomo przestępstwa pedofilii.

Jak wyjaśniał Pilc, w jego ocenie istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez biskupa i jego współpracowników przestępstwa polegającego na zatajaniu i namawianiu pokrzywdzonych oraz ich rodzin do utrzymywania przypadków pedofilii w tajemnicy.

Podstawą takiego twierdzenia miała być głośna w całym kraju sprawa Dariusza K., który mając 12 lat padł ofiarą molestowania przez księdza Mariusza K. W toczącym się przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskim procesie, były duchowny został skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności.

Według matki pokrzywdzonego opolska kuria wiedziała także o innych przypadkach przestępstw seksualnych popełnionych przez tego duchownego, jednak zataiła te fakty przed organami ścigania.

Sekretarz Kurii Diecezjalnej w Opolu ks. Joachim Kobienia w wypowiedzi dla mediów zapewnia, że zarówno opolski biskup Andrzej Czaja, jak i jego współpracownicy nigdy nie zatajali informacji o przypadkach działań sprzecznych z prawem, a formułowane przez Pilca zarzuty uważa za absurdalne. Ksiądz Kobienia przypomniał, że o dyskrecję prosiła rodzina pokrzywdzonego Dariusza K. i jednocześnie zapewnił o gotowości współpracy z prokuraturą w wyjaśnieniu całej sprawy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Albania wysłała do Włoch medyków. "Dzisiaj wszyscy jesteśmy Włochami, a Italia musi wygrać"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/fernandozhiminaicela

  

Albania wysłała do Włoch 30 lekarzy i pielęgniarzy, by pomogli służbie zdrowia w Lombardii w zmaganiu się z pandemią koronawirusa. "Najbogatsze kraje odwróciły się plecami do innych" - powiedział albański premier Edi Rama.

"Nie jesteśmy pozbawieni pamięci. Nie możemy nie pokazać Włochom, że Albania i Albańczycy nie porzucają nigdy swojego przyjaciela w potrzebie"

- podkreślił szef rządu, żegnając personel medyczny na lotnisku w Tiranie.

"Dzisiaj wszyscy jesteśmy Włochami, a Italia musi wygrać i wygra tę wojnę także dla nas, dla Europy i dla całego świata" - dodał.

Jak zauważył, 30 lekarzy i pielęgniarzy wysłanych do Włoch to nie jest dużo. "Nie rozstrzygną wyniku tej batalii między niewidzialnym wrogiem a lekarzami, jaka toczy się na drugim brzegu morza (Adriatyku)" - oświadczył.

"Ale Włochy są naszym domem, od kiedy uratowały naszych braci i siostry, w przeszłości udzielając nam gościny i przyjmując nas, kiedy tu się cierpiało" - podkreślił premier Albanii, odnosząc się do przyjęcia przez Włochy tysięcy albańskich uchodźców w latach 90.

"To prawda, że wszyscy zamknęli się w swoich granicach, a najbogatsze kraje odwróciły się plecami do innych" - dodał szef rządu.

Według ostatnich oficjalnych danych z soboty, we Włoszech zanotowano dotąd 10 023 zgony z powodu epidemii oraz ponad 92 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Lombardia jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts