"Błogosławiony lager". Czesi tworzą specjalne piwo, które trafi też do papieża Franciszka

/ pixabay.com/CC0/aiacPL

  

Biskup Vlastimil Kroczil pobłogosławił w browarze w Czeskich Budziejowicach brzeczkę, z której powstanie piwo dla papieża Franciszka. Piwo określono mianem "błogosławionego lagera" (cz. požehnaný ležák). Docelowo do Watykanu mają trafić 124 ręcznie napełniane litrowe butelki.

Dlaczego 124? Liczba ta symbolizuje lata, które minęły od powstania browaru w Czeskich Budziejowicach. Jest on ostatnim wielkim browarem należącym do państwa.

Pobłogosławiona kadź mieści 600 hektolitrów brzeczki. Rzecznik browaru Petr Samec powiedział w rozmowie z PAP, że na tym etapie produkcji nie wiadomo, ile piwa powstanie w trakcie trwającego trzy miesiące warzenia.

- W ubiegłym roku po wyprodukowaniu piwa dla papieża, sprzedaliśmy jeszcze na jarmarku adwentowym 3 tys. butelek oraz kilka beczek piwa jasnego

 – poinformował Samec i dodał, że cały dochód ze sprzedaży piwa wyprodukowanego z pobłogosławionej kadzi trafia na cele charytatywne - na rzecz diecezjalnej Caritas.

Jak poinformował dyrektor browaru, Petr Dvořák, w ubiegłym roku na cele charytatywne udało się w ten sposób przekazać blisko 216 tysięcy koron czeskich. 

- Jestem przekonany, że podczas tegorocznego adwentu spotkamy się z ludźmi dobrej woli, którzy wspólnie z nami zechcą wesprzeć ten ludzki gest – powiedział biskup Vlastimil Kroczil pod adresem osób, które kupując specjalnie uwarzone piwo wesprą charytatywną działalność diecezji.

Pochodzące z Czeskich Budziejowic piwo jasne pełne, czyli lager (czes. leżak) nazywany „Budweiser Budwar”, należy do najbardziej znanych produktów browaru na świecie. Sprzedawany jest do 80 państw świata i stanowi około jednej piątej całego czeskiego eksportu piwa. Najwięcej trafia do Polski, Rosji, Słowacji i Zjednoczonego Królestwa. W ubiegłym roku jego sprzedaż w Skandynawii wzrosła aż o 80 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, bcb.cz

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Fundacja Kantora zniekształciła historię". Andrzej Duda o pewnej sytuacji na forum w Izraelu

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- To jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję nie będąc tam, bo gdybym tam był, trudno byłoby mi znieść tę sytuację, a musiałbym - jak widać - znieść w milczeniu, ponieważ nie udzielano mi tam głosu. Jestem zadowolony z tego, że nas tam nie było, bo nie powinniśmy autoryzować takiego zafałszowanego przekazu historycznego - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując filmy, które zaprezentowano podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Prezydent Andrzej Duda, komentując dziś w Davos wystąpienia podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie podkreślał, że "zabiegał o to, by móc wystąpić i powiedzieć o prawdzie tamtego czasu" w Jad Waszem. 

- Niestety, uniemożliwiono mi to mimo naszych zabiegów dyplomatycznych - zaznaczył. [polecam:https://niezalezna.pl/307451-jest-komentarz-prezydenta-dudy-ws-forum-w-izraelu-jestem-wdzieczny-wiceprezydentowi-usa]

- Niestety, chcę z przykrością powiedzieć, że być może odpowiedź, dlaczego tak się stało, można było zobaczyć dzisiaj w trakcie uroczystości. Pokazywano tam m.in filmy, które dokumentowały przebieg drugiej wojny światowej, gdzie w ogóle nie wskazano polskiego udziału w walce przeciwko Niemcom. Sądzę, że było to przygotowane wcześniej. Po prostu zniekształcono historię. Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając polski udział naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami, łącznie z tym, że walczyli na froncie zachodnim jako polska armia, że walczyli na południu, na froncie włoskim, jako polska armia ramię w ramię z innymi aliantami, że walczyli na froncie wschodnim ramię w ramię z Armią Czerwoną. Przecież tam też byli polscy żołnierze, tam też była polska armia i w ogóle to zostało dziś pominięte

- mówił dziennikarzom Andrzej Duda. [polecam:https://niezalezna.pl/307444-historyczny-falsz-na-mapie-pokazanej-w-jad-waszem-zamiast-polskich-kresow-bialorus]

- To jest okoliczność bardzo dla mnie smutna. Powiem tak - to jeszcze raz potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję nie będąc tam, bo gdybym tam był, trudno byłoby mi znieść tę sytuację, a musiałbym - jak widać - znieść w milczeniu, ponieważ nie udzielano mi tam głosu. Jestem zadowolony z tego, że nas tam nie było, bo nie powinniśmy autoryzować takiego zafałszowanego przekazu historycznego. Musimy mówić prawdę i musimy ją mówić głośno - dodał prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/307373-trudno-o-tym-pisac-czytac-rozmawiac-list-prezydenta-dudy-na-lamach-swiatowych-mediow]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts