"Błogosławiony lager". Czesi tworzą specjalne piwo, które trafi też do papieża Franciszka

/ pixabay.com/CC0/aiacPL

  

Biskup Vlastimil Kroczil pobłogosławił w browarze w Czeskich Budziejowicach brzeczkę, z której powstanie piwo dla papieża Franciszka. Piwo określono mianem "błogosławionego lagera" (cz. požehnaný ležák). Docelowo do Watykanu mają trafić 124 ręcznie napełniane litrowe butelki.

Dlaczego 124? Liczba ta symbolizuje lata, które minęły od powstania browaru w Czeskich Budziejowicach. Jest on ostatnim wielkim browarem należącym do państwa.

Pobłogosławiona kadź mieści 600 hektolitrów brzeczki. Rzecznik browaru Petr Samec powiedział w rozmowie z PAP, że na tym etapie produkcji nie wiadomo, ile piwa powstanie w trakcie trwającego trzy miesiące warzenia.

- W ubiegłym roku po wyprodukowaniu piwa dla papieża, sprzedaliśmy jeszcze na jarmarku adwentowym 3 tys. butelek oraz kilka beczek piwa jasnego

 – poinformował Samec i dodał, że cały dochód ze sprzedaży piwa wyprodukowanego z pobłogosławionej kadzi trafia na cele charytatywne - na rzecz diecezjalnej Caritas.

Jak poinformował dyrektor browaru, Petr Dvořák, w ubiegłym roku na cele charytatywne udało się w ten sposób przekazać blisko 216 tysięcy koron czeskich. 

- Jestem przekonany, że podczas tegorocznego adwentu spotkamy się z ludźmi dobrej woli, którzy wspólnie z nami zechcą wesprzeć ten ludzki gest – powiedział biskup Vlastimil Kroczil pod adresem osób, które kupując specjalnie uwarzone piwo wesprą charytatywną działalność diecezji.

Pochodzące z Czeskich Budziejowic piwo jasne pełne, czyli lager (czes. leżak) nazywany „Budweiser Budwar”, należy do najbardziej znanych produktów browaru na świecie. Sprzedawany jest do 80 państw świata i stanowi około jednej piątej całego czeskiego eksportu piwa. Najwięcej trafia do Polski, Rosji, Słowacji i Zjednoczonego Królestwa. W ubiegłym roku jego sprzedaż w Skandynawii wzrosła aż o 80 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, bcb.cz

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl