Przełom ws. nauczania jęz. polskiego na Litwie?

- Jako rozwiązanie tymczasowe Litwa dopuści polskie podręczniki do używania w szkołach z polskim językiem nauczania. Uznajemy to za wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Litwy Linasem Linkeviciusem.

https://twitter.com/MSZ_RP

Szef polskiej dyplomacji powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Linkeviciusem, że w trakcie czwartkowej rozmowy w Warszawie przedyskutowali m.in. "dotychczasowe osiągniecia i wyzwania", jakie pojawiają się w dialogu dwustronnym, w tym temat sytuacji mniejszości polskiej na Litwie oraz litewskiej w Polsce.

"Wymieniliśmy ocenę sytuacji, położenia tych dwóch mniejszości, naszych rodaków, żyjących w naszych państwach. Oczekujemy rozwiązania problematycznych kwestii w zakresie szkolnictwa, pisowni nazwisk czy ustawowego uregulowania spraw ochrony praw mniejszości narodowych"

- powiedział szef MSZ.

Podziękował Linkeviciusowi za "deklarację" dotycząca tymczasowego rozwiązania problemu podręczników w szkołach z polskim językiem nauczania.

"Jako rozwiązania tymczasowe Litwa dopuści polskie podręczniki do używania w swoim systemie szkolnictwa"

- poinformował minister.

Dopytywany później o tę sprawę zaznaczył, że Polska z budżetu państwa finansuje podręczniki, z których uczą się mniejszości narodowe w tym mniejszość litewska. Dodał, że jest to "poważna kwota w budżecie".

"Oczekujemy przygotowania takich podręczników przez władze na Litwie - do nauczania w szkołach z językiem nauczania polskim. Usłyszałem od pana ministra, że to jest duży wysiłek organizacyjny i finansowy, natomiast podręczniki, które są w Polsce, mogłyby być w okresie przejściowym stosowane, co uznajemy za wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom"

- powiedział szef MSZ.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MSZ #Linas Linkevicius #Jacek Czaputowicz #Litwa #język polski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo