Wyrok dla sześciorga terrorystów

Na kary od roku do 10 lat więzienia skazał sąd w Kosowie sześcioro sympatyków dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) za przygotowywanie zamachów terrorystycznych w tym kraju, m.in. na stacjonujące tam siły NATO, a także we Francji i Belgii.

Zdjęcie ilustracyjne
By The Islamic State - Ten plik jest pochodną pracą: Flag of Islamic State of Iraq.svg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37105764

"Szóstka (skazanych) przygotowywała ataki terrorystyczne w Kosowie i poza jego granicami, ataki terrorystyczne na dyskoteki w Graczanicy, ataki na cerkiew w Kosovskiej Mitrovicy, ataki na żołnierzy NATO w Kosowie i inne ataki terrorystyczne we Francji i Belgii"

- przekazał sąd w Prisztinie w wydanym w środę wieczorem komunikacie.

Zarówno Graczanica, jak i Kosovska Mitrovica to miasta zamieszkane głównie przez serbską mniejszość w Kosowie.

W Kosowie stacjonuje niespełna 4 tys. żołnierzy NATO w ramach misji pokojowej.

Jak poinformowała prokuratura, podejrzani - pięciu mężczyzna i kobieta - zostali aresztowani w 2018 roku i cała szóstka sympatyzowała z IS. Jedna z tych osób miała belgijski paszport, a część utrzymywała kontakty z kosowskimi bojownikami zaangażowanymi w walki w Syrii i Iraku.

Ponad 300 obywateli Kosowa wyjechało do Syrii od 2012 roku; 70 mężczyzn, którzy walczyli w szeregach organizacji zbrojnych w tym regionie, zginęło.

W samym Kosowie nie było dotąd zamachów terrorystycznych, jednak ponad 100 mężczyzn skazano na kary więzienia lub oskarżono w związku z zarzutami o udział w walkach w Syrii i Iraku. Część ze skazanych uznano za winnych planowania ataków w Kosowie.

W kwietniu władze Kosowa sprowadziły z Syrii do kraju 110 swoich obywateli, w tym czterech bojowników, 32 kobiety i 74 dzieci. Mężczyźni i kobiety zostali oskarżeni o udział w zagranicznym konflikcie zbrojnym, za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura przekazała, że prowadzi śledztwa w sprawie ponad 200 innych podejrzanych. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Kosowo #Państwo Islamskie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo