Jak podkreślił, "to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy do tej pory nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych".

Formowanie nowych batalionów rozpoczęło się w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w Słupsku (7. Pomorska Brygada OT), Inowrocławiu (8. Kujawsko–Pomorska Brygada OT), Kutnie (9. Łódzka Brygada OT), Sandomierzu (10. Świętokrzyska Brygada OT) i Cieszynie (13. Śląska Brygada OT).

W województwach opolskim i lubuskim rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane istniejącym brygadom OT. W przyszłości wejdą zaś w struktury planowanych do utworzenia lokalnych brygad OT. Są to bataliony w Skwierzynie (tymczasowe podporządkowanie 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT, docelowo w strukturach brygady lubuskiej) i w Brzegu (tymczasowe podporządkowanie 13. Śląskiej Brygadzie OT, docelowo w strukturach brygady opolskiej).

Wnioski o powołanie w szeregi WOT mogą składać również mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, gdzie powstaną brygady obrony terytorialnej.

WOT przypomina, że zainteresowani służbą w Wojsku Polskim w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej na stanowiskach dla żołnierzy zawodowych i ochotników powinni się zgłosić do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Wojska Obrony Terytorialnej są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych