Coraz większe zamieszanie wokół „paktu senackiego”. Sypie się antypisowski front opozycji

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

Tzw. pakt senacki ma być według opozycji receptą na zwycięstwo z Prawem i Sprawiedliwością w wyborach do izby wyższej parlamentu, tymczasem w jednym okręgu - w Wieliczce - nie będzie on formalnie obowiązywać, a w niektórych okręgach, nie licząc się z ustaleniami paktu, startują kandydaci kojarzeni z ugrupowaniami opozycyjnymi.

W wyborach do Senatu jest 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W ramach tzw. paktu senackiego, w myśl którego opozycja miała nie wystawiać przeciw sobie kandydatów do Senatu, Koalicja Obywatelska miała rekomendować kandydatów do Senatu w 75 okręgach, ale rekomenduje ostatecznie w 74.

W jednym okręgu - nr 100 (Koszalin) - zdecydowano się nie wystawiać kandydata przeciw byłemu sekretarzowi generalnemu PO Stanisławowi Gawłowskiemu, który kandyduje z własnego komitetu. Na Gawłowskim ciążą zarzuty prokuratorskie.

PSL-Koalicja Polska wystawia kandydatów w 17 okręgach, lewica w sześciu, a w trzech swoich ludzi wystawiają samorządowcy.

Ludowcy rekomendują 17 kandydatów, choć w ramach "paktu senackiego" przysługiwało im tylko 16 miejsc. Jednak w jednym okręgu, nr 34 (Bochnia-Wieliczka) nie udało się "paktu senackiego" zrealizować i startuje tam zarówno kandydat z rekomendacji KO (burmistrz Wieliczki Artur Kozioł), jak i z PSL (wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak).

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przyznał w środę, że na sto okręgów wyborczych do Senatu są "jakieś rzeczy, które mogą budzić pytania w dwóch bądź trzech okręgach".

Rzeczywiście w niektórych okręgach swoje własne komitety postanowili zarejestrować popularni kandydaci, kojarzeni z opozycją, nie licząc się z ideą "paktu senackiego". Tak będzie np. w okręgu nr 24 w Łodzi, gdzie obok kandydatki lewicy zamierza startować były polityki PO, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Tak jest też w stołecznym okręgu nr 44, gdzie rywalem Kazimierza Ujazdowskiego będzie lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

W innym warszawskim okręgu - nr 43 - przeciw Barbarze Borys-Damięckiej z KO wystartuje z własnego komitetu Monika Jaruzelska.

Najmniej, trzech kandydatów, rekomendują formalnie w ramach "paktu senackiego" środowiska samorządowe. To Wadim Tyszkiewicz w Nowej Soli (okręg 22), Rafał Skąpski w Nowym Sączu (okręg 37) i Marzena Dębniak w Ostrowcu Świętokrzyskim (okręg 82).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts