Papież Franciszek już w Mozambiku. To jego 31. pielgrzymka

papież Franciszek / Reynaldo Amadeu Dal Lin Junior Juba

  

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku, Maputo. Na trasie jego 31. zagranicznej pielgrzymki, czwartej do Afryki, będą też Madagaskar i Mauritius. Zwracając się do około 70 dziennikarzy na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Maputo, papież poprosił o modlitwę za ofiary huraganu Dorian, który wywołał ogromne zniszczenia na Bahamach.

To biedni ludzie, którzy nagle, z dnia na dzień stracili dom, stracili wszystko, także życie. Niech każdy w swoim sercu odmówi modlitwę za tych braci i siostry, cierpiących z powodu huraganu na Bahamach.
- mówił Franciszek.

Mozambik, pierwszy etap jego podróży, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80 procent ludności nie stać na wydatki na odpowiednią żywność. Ta była portugalska kolonia była przez lata pogrążona w wyniszczającej wojnie domowej między ugrupowaniami promarksistowskimi i antykomunistycznymi.

Oficjalnie konflikt zakończył się w 1992 roku, a istotną rolę mediatora odegrała rzymska katolicka Wspólnota świętego Idziego, zaangażowana w sprawy pokoju. Jednak przez następne lata stale wybuchały w tym kraju napięcia i lokalne walki.

W sierpniu tego roku prezydent Mozambiku Filipe Nyusi i lider opozycji Ossufo Momade podpisali definitywne porozumienie o trwałym rozejmie, co wiąże się też z zapowiedzią papieskiej wizyty.

W marcu i kwietniu tego roku ogromne zniszczenia wywołały na dużym obszarze kraju dwa cyklony, w wyniku których zginęły setki ludzi. Dotkniętych kataklizmem zostało pół miliona osób. Program wizyty papieża nie przewiduje pobytu na tych terenach.

Przed przybyciem do Mozambiku Franciszek w przesłaniu wideo do mieszkańców tego kraju powiedział:

„Zachęcam was wszystkich do modlitwy o to, aby Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił pojednanie, braterskie pojednanie w Mozambiku i w całej Afryce. Stanowi ono - dodał - jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój. Będę miał radość dzielenia bezpośrednio z wami tego przekonania, ale również zobaczenia, jak wzrasta ziarno zasiane przez mojego poprzednika, świętego Jana Pawła II”
- mówił Franciszek nawiązując w ten sposób do wizyty polskiego papieża przed ponad 30 laty.

W czwartek Franciszek spotka się z prezydentem Mozambiku Filipe Nyusim, a następnie z przedstawicielami wszystkich władz, do których wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że udzieli mocnego poparcia dla porozumienia pokojowego i zaapeluje o walkę z ubóstwem oraz wyniszczaniem i wyzyskiem środowiska naturalnego.

Na ten dzień zapowiedziano także międzyreligijne spotkanie z udziałem 10 tys. młodych ludzi oraz biskupów i duchowieństwa.

W piątek Franciszek odwiedzi szpital, który został otwarty dzięki staraniom rzymskiej Wspólnoty św. Idziego; leczeni są tam chorzy na AIDS. Następnie odprawi mszę na stadionie, po której odleci na Madagaskar; stamtąd uda się na Mauritius.

Do Rzymu papież powróci wieczorem 10 września.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl