Papież Franciszek już w Mozambiku. To jego 31. pielgrzymka

papież Franciszek / Reynaldo Amadeu Dal Lin Junior Juba

  

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku, Maputo. Na trasie jego 31. zagranicznej pielgrzymki, czwartej do Afryki, będą też Madagaskar i Mauritius. Zwracając się do około 70 dziennikarzy na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Maputo, papież poprosił o modlitwę za ofiary huraganu Dorian, który wywołał ogromne zniszczenia na Bahamach.

To biedni ludzie, którzy nagle, z dnia na dzień stracili dom, stracili wszystko, także życie. Niech każdy w swoim sercu odmówi modlitwę za tych braci i siostry, cierpiących z powodu huraganu na Bahamach.
- mówił Franciszek.

Mozambik, pierwszy etap jego podróży, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80 procent ludności nie stać na wydatki na odpowiednią żywność. Ta była portugalska kolonia była przez lata pogrążona w wyniszczającej wojnie domowej między ugrupowaniami promarksistowskimi i antykomunistycznymi.

Oficjalnie konflikt zakończył się w 1992 roku, a istotną rolę mediatora odegrała rzymska katolicka Wspólnota świętego Idziego, zaangażowana w sprawy pokoju. Jednak przez następne lata stale wybuchały w tym kraju napięcia i lokalne walki.

W sierpniu tego roku prezydent Mozambiku Filipe Nyusi i lider opozycji Ossufo Momade podpisali definitywne porozumienie o trwałym rozejmie, co wiąże się też z zapowiedzią papieskiej wizyty.

W marcu i kwietniu tego roku ogromne zniszczenia wywołały na dużym obszarze kraju dwa cyklony, w wyniku których zginęły setki ludzi. Dotkniętych kataklizmem zostało pół miliona osób. Program wizyty papieża nie przewiduje pobytu na tych terenach.

Przed przybyciem do Mozambiku Franciszek w przesłaniu wideo do mieszkańców tego kraju powiedział:

„Zachęcam was wszystkich do modlitwy o to, aby Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił pojednanie, braterskie pojednanie w Mozambiku i w całej Afryce. Stanowi ono - dodał - jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój. Będę miał radość dzielenia bezpośrednio z wami tego przekonania, ale również zobaczenia, jak wzrasta ziarno zasiane przez mojego poprzednika, świętego Jana Pawła II”
- mówił Franciszek nawiązując w ten sposób do wizyty polskiego papieża przed ponad 30 laty.

W czwartek Franciszek spotka się z prezydentem Mozambiku Filipe Nyusim, a następnie z przedstawicielami wszystkich władz, do których wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że udzieli mocnego poparcia dla porozumienia pokojowego i zaapeluje o walkę z ubóstwem oraz wyniszczaniem i wyzyskiem środowiska naturalnego.

Na ten dzień zapowiedziano także międzyreligijne spotkanie z udziałem 10 tys. młodych ludzi oraz biskupów i duchowieństwa.

W piątek Franciszek odwiedzi szpital, który został otwarty dzięki staraniom rzymskiej Wspólnoty św. Idziego; leczeni są tam chorzy na AIDS. Następnie odprawi mszę na stadionie, po której odleci na Madagaskar; stamtąd uda się na Mauritius.

Do Rzymu papież powróci wieczorem 10 września.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rada Naczelna PSL zadecydowała - wpisano w statut postulaty Pawła Kukiza

Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz / Marcin Pegaz / Gazeta Polska

  

"Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej. Mówimy w niej o wpisaniu do statutu partii postulatów Pawła Kukiza" - poinformował w sobotę lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Naczelna PSL. Szef ludowców powiedział na konferencji prasowej po Radzie, że przyjęła ona uchwałę dotyczącą kontynuowanie Koalicji Polskiej.

Rozszerzenia jej działalności i budowy na fundamencie demokracji, sprawiedliwości i obywatelskości

 - podkreślił.

Mówimy w tej uchwale o przyjęciu postulowanych przez już wiele, wiele lat idei Pawła Kukiza, który mówi o większej demokratyzacji, o demokracji bezpośredniej, o roli ruchów obywatelskich, obywatelskiej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości

 - mówił Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL poinformował, że w marcu lub w kwietniu jego ugrupowanie zorganizuje kongres, na którym zostanie podpisane trwałe porozumienie programowe.

Wszystkich, którzy podzielają wartości demokratycznego, sprawiedliwego państwa serdecznie zapraszamy do Koalicji Polskiej

 - podkreślił lider PSL.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts