Niemcy ostrzegają: Grecja jest niewypłacalna

  

Prezes centralnego banku Niemiec Jens Weidmann ostrzega europejskie banki centralne, by nie narażały się na straty, udzielając kredytów Grecji, która może wyjść ze strefy euro.

Prezes Deutsche Bundesbank mówił w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" powiedział, że "Grecy i ich deputowani będą musieli podjąć decyzję, czy chcą opuścić strefę euro". Sytuacja polityczna w tym kraju przed czerwcowymi wyborami jest na tyle niepewna, że banki centralne nie mogą już ponosić ryzyka związanego z udzielaniem kredytów Grecji.

- W oczekiwaniu na wyniki wyborów i podjęte po nich decyzje polityczne musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zapanować nad ryzykiem - apeluje Weidemann.

Jeżeli Grecja wyjdzie z unii walutowej, Europejski Bank Centralny i narodowe banki centralne poniosą kolosalne straty, oceniane przez niektórych ekspertów na 200 mld euro.

- Naprawdę nie uważam, by dla całego systemu euro dobrym posunięciem było zwiększanie poziomu ryzyka związanego z Grecją - ostrzegł szef Bundesbanku.

Agencja AP zwraca uwagę, że ewentualne opuszczenie przez Ateny strefy euro było długo tematem tabu na europejskich salonach politycznych, ale temat ten stał się wątkiem przewodnim wszelkich debat, odkąd w wyborach 6 maja Grecy wyraźnie oddali głos na program polityczny przeciwny wymogom stawianym Atenom przez zagranicznych kredytodawców.

Analitycy i "nerwowe rynki" obawiają się, że w kolejnych greckich wyborach przewidzianych na 17 czerwca zwyciężą partie przeciwne polityce oszczędności i cięć budżetowych oraz wymaganym przez UE i MFW reformom. To skłoniłoby zapewne kredytodawców do wstrzymania kolejnej transzy pożyczek dla Aten, a Grecja mogłaby w tej sytuacji zostać zmuszona do wyjścia z unii walutowej.

Kraj pogrążyłby się w jeszcze głębszej recesji, a fala uderzeniowa po jego zapaści ogarnęłaby cały system finansowy świata.

Weidmann powtórzył w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" ostrzeżenie, że EBC, MFW i Komisja Europejska nie udzielą dalszej pomocy Atenom, jeśli nowy rząd postanowi zignorować podjęte wobec nich zobowiązania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Wpadł 45-latek. Kontrabanda zabezpieczona

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zabezpieczyli tytoń bez skarbowych znaków akcyzy oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. 45-latek, który zajmował się nielegalnym procederem, usłyszał zarzuty karno-skarbowe. Oprócz odpowiedzialności karnej grozi mu również wysoka grzywna.

Kryminalni ustalili, że w garażu na terenie posesji przechowywane są wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Policjanci odkryli kto zajmuje się tym procederem. Okazało się, że jest to 45-letni mieszkaniec Wolbromia. Podczas przeszukania garażu, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli około kilograma tytoniu, ponad dwadzieścia cztery tysiące papierosów bez akcyzy. Ponadto policjanci ujawnili 107 butelek z alkoholem niewiadomego pochodzenia. Alkohol został zabezpieczony i będzie poddany szczegółowym badaniom, które wykażą jakie jest jego stężenie i czy nie był skażony.

Według szacunków straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności podatkowych w tym przypadku wynoszą ponad dwadzieścia osiem tysięcy złotych.

Kilka dni wcześniej tj. 15 maja br. na jednym z targowisk kryminalni zabezpieczyli 520 papierosów różnych marek.

Pamiętaj! Spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia zwiększa ryzyko zatrucia toksycznymi związkami. W wielu przypadkach wystawiamy na próbę nasze zdrowie, a nawet życie

- alarmuje policja.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl