Wystawa przedmiotów z grobu Tutanchamona przyciąga rekordowe tłumy

Otwarta 23 marca w Paryżu wystawa przedmiotów z grobowca faraona Tutanchamona bije rekordy: dotąd odwiedziło ją ponad 1,3 miliona osób - poinformowali organizatorzy.

Ze względu na rekordowe zainteresowanie wystawę przedłużono do 22 września
fot. expo-toutankhamon.fr

Na kilka tygodni przed zamknięciem, przewidzianym 22 września, liczba ta przekroczyła już o 100 000 dotychczasowy rekord zwiedzających we Francji, jaki zanotowano w 1967 roku, gdy otwarta była w paryskim Petit Palais wystawa poświęcona temu samemu faraonowi.

Na obecnej, zatytułowanej "Tutanchamon, skarb faraona", zgromadzono około 150 eksponatów pochodzących z Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze, które przechodzi obecnie techniczną modernizację. Zanim przybyły do Paryża, eksponaty te były wystawiane w Los Angeles, a ze stolicy Francji powędrują jeszcze m.in. do Londynu i Sydney.

Dotąd tylko trzy wielkie ekspozycje przyciągnęły w Paryżu więcej niż milion zwiedzających.Rekord padł w 2016 roku, kiedy wystawa 278 obrazów mistrzów malarstwa światowego z kolekcji rosyjskiego przemysłowca Siergieja Szczukina wystawiona w Fundacji Louisa Vuittona przyciągnęła tylko niewiele mniej osób, niż obecna ekspozycja poświęcona Tutanchamonowi.

Ponad 1,1 miliona osób odwiedziło w 1993 roku Muzeum d'Orsay, które przygotowało niewielką ekspozycję dzieł sztuki z kolekcji Fundacji Barnesa, jednego z najbardziej kompletnych na świecie zbiorów dzieł impresjonistów i postimpresjonistów, do owego czasu niemal całkowicie niedostępnych dla szerszej publiczności.

Wreszcie prawie milion osób odwiedziło w 2010 roku retrospektywną wystawę w paryskim Grand Palais poświęconą malarstwu Claude'a Moneta i ponad 800 000 obejrzało w 1979 paryską wystawę dzieł Salvadora Dalego.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tutanchamon #skarb faraona #Paryż #wystawa

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo