Czy Trzaskowski kłamie? Ozonowanie wody to ściema

Rafał Trzaskowski / By European People's Party - EPP Summit, Brussels, April 2017, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61932381

  

Ozonowanie wody, triumfalnie ogłoszone wczoraj przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego jako skuteczny środek antybakteryjny oczyszczający warszawskie ścieki wylewane do Wisły, może mieć odwrotny skutek. – Ozon negatywnie wpływa na organizmy żywe. Prezydent cytuje dane MPWiK. To są badania niewiadomej metodologii – mówi „Codziennej” Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni „Czajka” doszło w ubiegłym tygodniu. Początkowo władze Warszawy bagatelizowały problem, jednak w piątek prezydent Trzaskowski zdecydował się na przyjęcie rządowej pomocy. Do Wisły trafia bowiem 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Wczoraj na konferencji prasowej Trzaskowski poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociągu w czasie prac związanych z jego budową. Do problemów miało dojść w czasie łączenia ze sobą poszczególnych jego elementów.

– Według pana Trzaskowskiego awaria ma związek z budową rurociągu, co oznacza, że projekt budowy nie był zgodny i kompatybilny z samym wykonaniem. Do tego dochodzi jakość materiału. Rozmawiałam z ekspertami, którzy potwierdzają, że materiał, z którego wykonano rurociągi, nie został dostosowany do projektu albo błąd leżał już po stronie samego projektu

– mówi „Codziennej” warszawska radna PiS Olga Semeniuk.


Miasto zdecydowało o ozonowaniu wody, co – według prezydenta stolicy – usuwa 90 proc. wszystkich bakterii, a zawartość tlenu w wodzie zwiększa o 300 proc. – Powstaje pytanie, czy ozonowanie daje jakiekolwiek skutki, czy jest to raczej argument zastępczy. Nie jestem zwolennikiem spożywania tej wody, nie wiemy, co jest w tej wodzie – mówi nam Semeniuk.

– Ozon inaczej rozpada się w wodzie, a inaczej w powietrzu. Ponadto negatywnie wpływa na organizmy żywe, powoduje zaburzenie biocenozy Wisły. Prezydent cytuje dane Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a są to badania niewiadomej metodologii, nie znamy współrzędnych punktów pomiarowych, gdzie to zostało zbadane. Ten zakład jest sędzią w swojej sprawie

– mówi nam Agnieszka Borowska. Dodaje, że do rzeki dostają się przedmioty higieniczne, zanieczyszczenia stałe, które będą gnić i powinny być wyłapywane mechanicznie, np. poprzez założenie jakiejś bariery, ale MPWiK nie reaguje na te problemy.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu przesyłającego nieczystości do oczyszczalni, który zostanie ułożony na moście pontonowym. Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak, potwierdził, że Wojsko Polskie zakończyło już budowę mostu.

Trzaskowski poinformował, że w toku analizowania dokumentów dotyczących kolektorów wyszło na jaw istotne uchybienie formalne. – Brak jest jednego przeglądu pięcioletniego tego tunelu – wskazał.

– Radni klubu PiS zgłaszali w lipcu liczne interpelacje związane z funkcjonowaniem MPWiK. Brak kontroli w ciągu pięciu lat to ogromne zaniedbanie. Te ścieki nie były nawet segregowane. Dzisiaj w Wiśle znajduje się wszystko, pampersy, artykuły ze szpitali, higieniczne, strzykawki, i to jest zdumiewające, że władze nie rozumieją skali problemu – mówi Semeniuk.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Strzelanina w Seattle, wiele ofiar, sprawcy zbiegli

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Akshaya Venkat screen

  

Policja w Seattle (stan Waszyngton na północnym zachodzie USA) poinformowała dziś o strzelaninie "z wieloma ofiarami) w centrum tego miasta. Sprawcy incydentu zbiegli, ich poszukiwania trwają.

Według komunikatu policji zamieszczonego na Twitterze, co najmniej jedna osoba poniosła śmierć a sześć zostało rannych. Funkcjonariusze i medycy pomagają poszkodowanym na miejscu zdarzenia.

Rzeczniczka szpitala Harborview Medical Center poinformowała, że siedmiu rannym udzielono pomocy. Nie podała w jakim są stanie.

Lokalna stacja telewizyjną KOMO-TV podała, że wśród rannych jest 9-letni chłopiec a 55-letnia kobieta jest w stanie krytycznym. Incydent spowodował poważne zakłócenia w wieczornym szczycie komunikacyjnym. Według stacji napastników było dwóch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts