Jakie diety stosują Polacy?

/ designermikele

  

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 76 proc. Polaków nie stosowało żadnych diet eliminacyjnych, 8 proc. deklaruje, że stosowało takie diety, ale zaprzestało, a 16 proc., że stosowało i nadal się tego trzyma - wynika z opublikowanych rezultatów sondażu CBOS.

W ciągu ostatniego roku 76 proc. Polaków nie stosowało żadnej diety - nie eliminowało ze swojego jadłospisu żadnych produktów spożywczych, natomiast blisko co czwarty Polak (24 proc.) ograniczał lub wykluczał spożycie jakichś produktów, w tym 8 proc. zrezygnowało po jakimś czasie ze stosowania tej diety.

Według CBOS częściej diety eliminacyjne stosowali mieszkańcy największych ponad półmilionowych miast - 36 proc., osoby z wyższym wykształceniem - 33 proc., badani zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych - 28 proc. oraz młodsi, a w szczególności najmłodsi respondenci (w wieku 18–24 lata) - 27 proc.

CBOS podaje, że diety eliminacyjne są bardziej popularne wśród kobiet (27 proc.) niż wśród mężczyzn (22 proc.), kobiety są też nieco bardziej konsekwentne w ich stosowaniu.

Zauważyć można również, że mieszkańcy największych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz respondenci zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych są bardziej konsekwentni w jej przestrzeganiu niż młodzi ludzie.

57 proc. badanych, którzy stosowali dietę eliminacyjną, najczęściej ograniczało lub wykluczało cukier i słodycze, 28 proc. decydowało się na zmniejszenie spożycia tłustych potraw, 20 proc. na ograniczenie bądź wykluczenie napojów alkoholowych, 14 proc. produktów zawierających gluten oraz gotowych dań i kawy, 11 proc. mięsa, 9 proc. mleka, natomiast sporadycznie eliminowanymi produktami były: jajka kurze (5 proc.), ryby (3 proc.), warzywa (2 proc.) lub owoce (1 proc.).

Tegoroczne wyniki są zbliżone do odnotowanych w 2014 roku, kiedy to m.in. 55 proc. badanych deklarowało ograniczenie lub wykluczenie cukru i słodyczy, 34 proc. - tłustych potraw, a 23 proc. - ograniczenie bądź wykluczenie napojów alkoholowych. Nawyki żywieniowe wyglądają więc na stabilne w czasie.

Do modyfikacji jadłospisu skłaniają badanych przede wszystkim: chęć zdrowego odżywiania, poprawy samopoczucia i kondycji - 35 proc., różne dolegliwości i choroby - 34 proc. oraz chęć zrzucenia zbędnych kilogramów - 32 proc.

Respondentów, którzy stosowali dietę z przyczyn zdrowotnych (choroby, dolegliwości lub zalecenia lekarskie), zapytaliśmy, jakie dolegliwości ich do tego skłoniły. W odpowiedziach najczęściej wymieniane były choroby układu krążenia - 28 proc., cukrzyca - 25 proc. i dolegliwości układu pokarmowego - 21 proc.

W mniejszym stopniu podawane były: choroby autoimmunologiczne, alergie i nietolerancje pokarmowe, choroby układu moczowego oraz nowotworowe (kolejno: 8 proc., 5 proc., 4 proc. i 4 proc.)

Z badań CBOS wynika, że 77 proc. ankietowanych, którzy zdecydowali się na określony rodzaj diety eliminacyjnej, jest zadowolona z jej rezultatów, przy czym 49 proc. wyraża to zadowolenie w umiarkowany sposób, a 16 proc. deklaruje, że rezultaty nie są zadowalające.

W porównaniu do 2014 roku wyniki te są zbliżone. Pięć lat temu 84 proc. badanych było zadowolonych z rezultatów swojej diety, z czego 54 proc. wyrażało zadowolenie w umiarkowany sposób, a 13 proc. twierdziło, że rezultat diety ich nie satysfakcjonuje.

Respondenci niezadowoleni z efektów diety częściej niż zadowoleni rezygnowali z jej stosowania. Niemniej jednak ponad połowa źle oceniających rezultaty diety nadal ją stosuje, licząc prawdopodobnie, że poprawa jeszcze nastąpi - podaje CBOS.

Ankietowani zapytani o swoją dietę wskazywali na ogólne zasady odżywiania, wspominali o ograniczaniu ilości spożywanego jedzenia, o regularnym spożywaniu posiłków, o dietach dobrze zbilansowanych, dietach niskokalorycznych i dietach lekkostrawnych.

Dodatkowo pojawiały się też kwestie zwiększania ilości spożywanych warzyw i owoców, picie herbat ziołowych, stosowania ziół, spożywania mikroelementów, suplementów diety jak i kwestie związane z dietą białkową lub wysokobiałkową.

Uwzględniając wszystkie analizowane w badaniu CBOS diety można stwierdzić, że 29 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku stosowało jedną z nich. Z badań wynika, że częściej były to kobiety ( 31 proc.) niż mężczyźni (26 proc.). Spośród analizowanych zmiennych społeczno-demograficznych kluczową rolę odgrywają jednak wykształcenie i wiek. Dodatkowo według CBOS 34 proc. badanych decydujących się na stosowanie jakiejś diety to osoby niezadowolone z własnego wyglądu zewnętrznego oraz uważające, że odżywiają się niezdrowo.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (350) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4–11 lipca 2019 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

„Gdzie jest rozmowa, tam jest umowa”. Premier Morawiecki o porozumieniu w sprawie Brexitu

Mateusz Morawiecki / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w unijnym szczycie w Brukseli. Przed rozpoczęciem rozmów szef rządu rozmawiał z dziennikarzami. Jak przyznał, dzisiejsze informacje o formie brexitu to wypełnienie postulatów podnoszonych przez Polskę. - Widać wyraźnie, że gdzie jest rozmowa, tam jest też umowa - powiedział.

"To nie jest żadne pole do kompromisu"

Mateusz Morawiecki zaznaczył, wchodząc do budynku Rady Europejskiej, że w kontekście negocjacji unijnego budżetu według Polski konieczne jest znalezienie nowych źródeł finansowania priorytetów Unii Europejskiej, wymienił m.in. podatek lotniczy, podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy.

Zaznaczył, że Polska nie akceptuje aktualnej propozycji fińskiej prezydencji w kwestii unijnego budżetu.

- Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu. Pokazujemy też, jak skutecznie zrekonstruowaliśmy grupę przyjaciół spójności

- powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że "wszystkie polityki traktatowe, czyli rolna, która ma dążyć do wyrównania dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności muszą być zabezpieczone".

Brexit, czyli przyjęte "polskie postulaty"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformowali dziś o porozumieniu zawartym między UE27 a Wielką Brytanią w sprawie wyjścia tego kraju ze Wspólnoty. Szef polskiego rządu przed szczytem podkreślił, że jest usatysfakcjonowany tym, iż przyjęte zostały postulaty podnoszone przez Polskę. Jak mówił, Polska zawsze chciała, by "doszło do pewnej formy umowy".

- I kiedy Wielka Brytania zaproponowała nową formułę, to bardzo mocno zabiegaliśmy o to kanałami dyplomatycznymi, zachęcając do tego, aby znalazł się kompromis w tej sprawie. No i widać wyraźnie, że gdzie jest rozmowa, tam jest też umowa

- mówił dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki dodał, że w tej sprawie rozmawiał m.in. z przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierem Wielkiej Brytanii i unijnym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnierem. Jak ocenił, obecnie sytuacja jest o wiele lepsza.

Jak powiedział szef rządu, Polska zawsze dążyła do tego, by nie doszło do bezumownego brexitu.

- Dzisiaj te nasze interesy są zabezpieczone. Po pierwsze, to jest zabezpieczenie praw naszych obywateli i naszych przedsiębiorców. Po drugie, mamy dużo lepsze rozwiązania i dużo lepszy punkt startu do rozwiązań w zakresie handlu dla polskich przedsiębiorców i wreszcie po trzecie - co jest niezwykle ważne z punktu widzenia różnych projektów, które toczą się w Polsce z udziałem środków unijnych - mamy zapewnione finansowanie dla wszystkich projektów unijnych pomimo brexitu

- oświadczył Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl