Firma MobiFone, jedna z trzech największych sieci komórkowych w Wietnamie, zapłaciła 8,9 bln dongów (383,65 mln dolarów) za pakiet 95 proc. akcji spółki zarządzającej platformą płatnej telewizji Audio Visual Global JSC (AVG).

Transakcja przyniosła wietnamskiemu rządowi duże straty finansowe – podały lokalne media, cytując raport ze śledztwa. Zasugerowano w nim, że Son powinien zostać formalnie oskarżony o przyjmowanie łapówek i naruszenie przepisów zarządzania kapitałem publicznym.

Son, który kierował resortem informacji w latach 2011-2016, został zatrzymany przez policję w lutym br. pod zarzutem marnotrawstwa aktywów państwowych. Sprawa MobiFone jest największą aferą wykrytą jak dotąd w ramach prowadzonej przez komunistyczne władze Wietnamu kampanii antykorupcyjnej.

Prezes AVG Pham Nhat Vu został aresztowany i oskarżony o przekupienie Sona – podała wietnamska agencja prasowa VNA. Policja oskarżyła w tej sprawie również 12 innych osób, w tym innego byłego ministra informacji oraz byłych członków kierownictwa MobiFone. Osiem z tych osób zostało aresztowanych – napisała VNA.

Policyjny raport został przekazany prokuraturze. Za przyjęcie łapówek w wysokości miliarda dongów (43 tys. USD) lub wyższej grozi w Wietnamie kara śmierci.

Plan sprzedaży części akcji MobiFone od dawna uznawany był za jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów prywatyzacji w Wietnamie, ale jak dotąd nie został on zrealizowany. Władze poinformowały w ubiegłym miesiącu, że zamierzają sprzedać do 50 proc. udziałów w firmie przed końcem 2020 roku.