W Warszawie trwa ozonowanie ścieków. Radny: "Nie wiadomo, czy ten proces jest bezpieczny"

/ fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Od kilku dni prowadzone jest ozonowanie ścieków, które spływają do Wisły na skutek awarii kolektora ściekowego odprowadzającego nieczystości do oczyszczalni Czajka. Prezydent Warszawy jest przekonany, że "ozonowanie przynosi efekty". Tymczasem warszawski radny PiS, Cezary Jurkiewicz, zadał Rafałowi Trzaskowskiemu kilka pytań - w tym o niebezpieczne, rakotwórcze związki chemiczne - bromiany - które mogą być produktem ubocznym procesu ozonowania.

W niedzielę na Twitterze prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, napisał:

"Pracujemy nad rozwiązaniem problemu po awarii kolektora. Dziś zebrał się kolejny sztab kryzysowy. Widzimy, że prowadzone od wczoraj ozonowanie ścieków przynosi efekty - bakterii jest coraz mniej, za to w wodzie jest wyraźnie więcej tlenu, co pomoże rzece w samooczyszczaniu".

Ozonowanie to nic innego jak ich "dezynfekowanie" substancji za pomocą biobójczego ozonu, a produktem zachodzących reakcji jest tlen cząsteczkowy. W związku z prowadzonym od kilku dni ozonowaniem, radny m.st. Warszawy, Cezary Jurkiewicz, poruszył kilka kwestii, w związku z którymi oczekuje właściwego stanowiska prezydenta Trzaskowskiego.

Pierwsza z poruszanych przez radnego kwestii dotyczy tego, że ozonowanie nie stosowane jest do tzw. ścieków surowych, a takie właśnie trafiają od kilku dni do Wisły w Warszawie. 

"Ozonowanie nie jest procesem oczyszczania, a jedynie procesem dezynfekcji. W Polsce stosowany jest w procesach dezynfekcji oczyszczonej już wody. Na świecie stosuje się technologie, w których wykorzystuje się proces ozonowania jako ostatni proces dezynfekcji ścieków oczyszczonych"

- pisze Cezary Jurkiewicz.

Ponadto radny zauważa, że prowadzony w Warszawie proces może być nie do końca bezpieczny. Efektem ubocznym ozonowania mogą być niebezpieczne, rakotwórcze związki.

"W procesie ozonowania produktem ubocznym są bromiany, zakwalifikowane przez Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem do grupy kancerogenów (2B)"

- czytamy w piśmie Jurkiewicza.

Radny PiS zaznacza, iż skala przeprowadzonego ozonowania jest niewielka i zadaje pytanie o jej efektywność.

"Prezydent Warszawy mówi, że jest to metoda nowatorska. Czy gdziekolwiek w Polsce stosowana jest do dezynfekcji surowych ścieków?"

- pyta Jurkiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan premiera Johnsona bez zmian

/ pixabay.com

  

- Nie ma zmian w stanie Borisa Johnsona - poinformowały dwa źródła bliskie premierowi Wielkiej Brytanii, na które powołuje się Reuters. Po pogorszeniu się objawów zakażenia koronawirusem Johnson został w poniedziałek wieczorem objęty intensywną opieką medyczną.

Johnson otrzymał wczoraj tlen i zabrano go na oddział intensywnej terapii w szpitalu w centrum Londynu, co według Downing Street było środkiem zapobiegawczym po pogorszeniu się jego stanu

- informuje Reuters.

Obowiązki Johnsona przejął minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

27 marca brytyjski premier poinformował na Twitterze, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewnił, że są one łagodne, zatem przez tydzień będzie się izolował w domu i stamtąd kierował rządem. W miniony piątek napisał, że choć zalecane siedem dni minęło, pozostanie w izolacji, bo niektóre objawy jeszcze nie ustąpiły. W niedzielę wieczorem Johnson trafił do szpitala, ale jak zapewniali jego rzecznicy, celem były rutynowe badania. Jeszcze w poniedziałek koło południa Johnson napisał na Twitterze, że czuje się dobrze i cały czas kieruje rządem.

Sytuacja niespodziewanie zmieniła się tego dnia wieczorem. Downing Street poinformowało, że szef rządu trafił na oddział intensywnej terapii. Nie podano jednak szczegółów na temat jego stanu zdrowia.

Pałac Buckingham oświadczył, że królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia Johnsona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts